שיווק באמצעות תוכן: הדרך החכמה להגיע אל לקוחות פוטנציאליים

בין אם אתם רוצים למשוך לקוחות חדשים או להרחיב את בסיס הלקוחות הקיימים – שיווק באמצעות תוכן הוא הדרך החכמה והיעילה לעשות זאת. אז איך מתחילים?

ליאת לנג, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שיווק באמצעות תוכן: הדרך החכמה להגיע אל לקוחות פוטנציאליים
שיווק באמצעות תוכן: הדרך החכמה להגיע אל לקוחות פוטנציאלייםצילום: Shutterstock
ליאת לנג, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

ניתן להגדיר שיווק באמצעות תוכן בדרכים רבות, אנחנו הכי אוהבים את ההגדרה הזאת: יצירת תכנים איכותיים המיועדים למשוך את תשומת ליבו של קהל יעד ספציפי, ומסייעים לו בפתרון בעיות ומילוי צרכים. שיווק באמצעות תוכן נועד לאספקת מידע ללקוחות לאורך זמן כדי לייצור עימם מערכת יחסים של אמון וקרבה.

מה מרוויחים מזה? התעניינות של לקוח פוטנציאלי ומאוד רלבנטי. במידה ונשכיל ליצור איתו מפגש ראשון איכותי – יש סיכוי טוב שנתקדם לשלב מתקדם יותר במסע הצרכני שלו ומכאן הסיכוי להפיכתו ללקוח גבוה יחסית.

למה זה טוב? שיטה זו נחשבת לחכמה ויעילה משום שהיא משיגה את יעדיה בדרך נעימה שאיננה מפריעה אלא מקדמת. המפרסם מעביר רעיונות ומסרים ללקוחות פוטנציאליים מבלי לעורר אצלם התנגדות רגשית אלא להיפך – ממקום של עזרה והענקת מידע שימושי שהם צריכים ומחפשים. אצל רבים מאיתנו - תוכן איכותי גורם לנו לגבש דיעה חיובית על המותג.

למי זה מתאים? שיווק באמצעות תוכן מתאים לכל עסק שחושב קדימה ומוכן לריצה למרחקים ארוכים. לרוב, בשיווק באמצעות תוכן, הלידים והלקוחות לא יגיעו מייד - אבל כשיגיעו, הם יהיו איכותיים.

תוכן שיווקי יכול להשיג מגוון מטרות:

חשיפה ומודעות: חשיפת המותג ופעילות העסק למשתמשים חדשים והמשך שימור המודעות בקרב לקוחות קיימים

גיוס לידים: לעיתים ניתן לשלב בתוכן השיווקי הנעה עדינה לפעולה ובכך לגייס לידים ופניות משתמשים. לידים שמגיעים מתוכן שיווקי הם לרוב איכותיים יותר. הלקוח הפוטנציאלי מגיע אלינו אחרי שקרא את התוכן שלנו ויש לכך משמעות עצומה בתהליך המכירה. בהקשר זה, חשוב לקבל החלטות נכונות לגבי השלב שבו תוכן שיווקי הופך למכירתי.

מכירות מקוונות באתרי מסחר אלקטרוני: בדומה לגיוס לידים, לאחר שהלקוח קרא וקיבל מאיתנו מידע אמין ואיכותי, גוברים הסיכויים שהוא ישתכנע בהמשך לרכוש את המוצרים או השירותים שלנו. אולי לא מייד לאחר החשיפה הראשונית לתוכן השיווקי שיצרנו, אבל אין ספק שהחשיפה לתוכן, במידה והיא יצרה חוויה חיובית, תקדם אותם לשלבים מתקדמים במסע הצרכני של הלקוח הפונציאלי שלנו.

שימור לקוחות קיימים: באמצעות תוכן שיווקי המותאם ללקוחות קיימים ניתן לעודד שימוש מתמשך במוצר או בשירות, ולהגביר את המודעות למוצרים או השירותים נוספים המסופקים על ידינו.

איך זה עובד? מה כולל התהליך? יצירת תוכן מקורי ואיכותי הוא רק השלב הראשון בתהליך והוא כמובן הכרחי. על מנת לחשוף את התוכן לקהל היעד שלנו, עלינו לדאוג גם להפצה נכונה שלו.

למילה הכתובה יש כוח ומשמעות. כאשר בוחרים את המילים המתאימות, את השפה הנכונה להעברת המסר, הן נופלות על אוזן קשבת, ובכך מרבית עבודת השיווק נעשתה. תוכן יכול להיכתב במאמרים, בלוגים, ניוזלטרים, כתבות, סרטונים ועוד. את התוכן ניתן להשלים באיורים, תמונות, אינפוגרפיקה ואמצעים חזותיים אחרים אשר יוסיפו, ידגישו ויחדדו את המסרים, ויקנו להם את הייחוד הנדרש לצורך התאמתו ל DNA של הארגון ולשפה השיווקית והתוכנית שלו. לקוחות מרוצים ונאמנים מהווים, לרוב, ערוץ שיווק בפני עצמו. הם משתפים את תכני העסק עם אחרים, ובכך, מרוויח העסק שיווק בלתי אמצעי ושגרירים חיוביים. רבות כבר נאמר על הכוח השיווקי של המלצות לקוחות מרוצים.

לאחר שיצרתם תוכן, תצטרכו להחליט איפה ימוקם התוכן שיצרתם: האם הוא ישב באתר הבית שלכם, בבלוג או בנכס דיגיטלי אחר שלנו, או שעדיף דווקא לאחסן אותו באתר חיצוני בעל תנועת גולשים משמעותית ומוניטין שמתאים לקהל היעד הרלוונטי כמו אתרי חדשות, מקומונים, אתרי תוכן או בלוגים מוכרים לאחר מכן, נשאף לחשוף אותו לקהל רחב ככל שניתן. אחד היתרונות במיקום תוכן באתר חיצוני גדול כמו אתר חדשות או אתר תוכן חזק אחר הוא שנוכל להנות מחשיפה משמעותית לתוכן. רוב אתרי התוכן מציעים חבילות שכוללות פרסום וקידום תוכן באותו אתר.

.את התוכן האיכותי שיצרתם תוכלו גם לקדם ולהפיץ ברשתות החברתיות וכן בפלטפורמות כמו אאוטבריין וטאבולה העוסקות בתחום המלצות תוכן. ניתן לפרסם בעיתונים ארציים ובמקומונים. הבחירה באתר אחד או יותר במקביל חייבת להיות מושכלת לפי עוצמת האתר, תפוצתו, החשיפה שלו לציבור גדול או לקהל יעד מוגדר ועוד וכמובן בהתאם ליעדים העסקיים ולתקציב שלכם.

איך להתנהל?

שיווק באמצעות תוכן הוא חשוב ויעיל מאוד מאחר והוא, לרוב, מקורי ויצירתי, ומותאם ספציפית לקהלי יעד נבחרים בהתאם לשלב שבו הם נמצאים במסעם הצרכני. כך ניתן לעשות מאמץ שיווקי מוגדר ויעיל. יחד עם זאת, מדובר על "ריצה למרחקים ארוכים" ומשמעות הדבר היא שיש ליצור תוכן ולשווקו לאורך זמן. יש לבחור את הפלטפורמות להעברתו בכל רגע נתון, להיות כל הזמן עם היד על הדופק ולקבל החלטות אסטרטגיות חשובות, כמו - איפה למקם אותו בכל שלב ובאיזה שלב להפוך אותו למכירתי - האם בשלבים הראשונים או מאוחר יותר כאשר בעל התוכן הופך למומחה ובר סמכא בתחום. חשוב להתאים את אופי התוכן לשלב שבו נמצא קהל היעד במסע הצרכני שלו, להתאים את אופי התוכן לפלטרפורמה שהוא הוא ממוקם וכמובן להתנהגות הלקוח שנחשף אליו. לדוגמא, כשאנחנו מחפשים בגוגל ביטויים כלליים כמו "ריהוט גן", נעלי ריצה, מיטה לתינוק - במרבית מקרים אנחנו עדיין לא יודעים בדיוק מה אנחנו רוצים ומחפשים, אנחנו בעיקר מחפשים מידע, ולכן תוכן מתאים לשלב זה יהיה מדריך או סקירה וטיפים לבחירה נכונה, מבלי לנסות למכור. את הניסיון למכירה נעשה בשלב מאוחר יותר ובאמצעים אחרים כמו קמפיין עם דף נחיתה. בתכנים המיועדים לתחילת המשפך השיווקי, מומלץ לספק את האינפורמציה חינם ובנדיבות ולרכוש את אמונם וליבם של הלקוחות, ורק בשלב מאוחר יותר לנסות לשלב הנעות לפעולה ולהפוך את הלקוח הפוטנציאלי ללקוח בפועל.

אתרי הארץ / דהמרקר / haaretz.com ורשת המקומונים מרכיבים את קבוצת אתרי החדשות מהגדולות בארץ, עם מאות אלפי גולשים ביום. רוצים לשמוע עוד על שיווק באמצעות תוכן באתרי הקבוצה? ליצירת קשר לחצו כאן >>