לימודי שוק ההון: להכיר את העולם הפיננסי

בעולם הפיננסי המורכב של ימינו לימודי שוק ההון הם ממש לא מותרות – הם מאפשרים לנו הבנה מעמיקה בים האפשרויות הפיננסיות המוצעות לנו – ומעניקים לנו יכולות מסחר עצמאיות בעולם הדיגיטלי

גליה היפש
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שרטוט על לוח
לימודי שוק ההון: להכיר את העולם הפיננסיצילום: Unsplash
גליה היפש
תוכן שיווקי

בעולם המתוחכם כיום, אי אפשר כמעט לקנות מוצר מבלי לחקור עליו ברשתות וללמוד עליו לעומק, כולל המלצות. כשמדובר במוצרים פיננסיים, פנסיה, ביטוח או באפיקי השקעה וחיסכון – זה הליך הרבה יותר מורכב. כאן כבר יותר קשה להקשיב להמלצות חברים.

בעבר, לא ניתנה לאנשים כמעט בחירה בתחום הזה – המעביד הוא זה שבחר את קרן הפנסיה, שהשקיעה את נכסיה בצורה כזו או אחרת וזהו. כיום, העובד יכול לבחור את מסלולי ההשקעה שלו בקרן, את החשיפה שלו לסיכון בשוק ההון, לעתים גם את סוג הקרן או ביטוח המנהלים, הוא צריך להיות מודע, מעודכן ובעיקר: לעשות את הבחירות הנכונות. כל טעות יכולה לעלות כסף רב.

העולם הדיגיטלי גם חשף את כולנו ליכולת לסחור בבורסה אונליין, באופן עצמאי, ללא הישענות על איש השקעות כזה או אחר. רק שעדיין – כדי להשקיע בשוק ההון, כדאי להבין בו. זהו עולם סוער ומורכב – הדורש התמצאות והבנה מעמיקים.

לכן, בעולם של היום, ללימודי שוק ההון יש יתרון עצום – מהבנה מעמיקה במושגים הבסיסיים המרכיבים את העולם הפיננסי היומיומי שלנו, ועד ליכולת לסחור לבד במניות בשווקים בארץ ובעולם.

בכתבה זו תכירו כמה מהמקומות הבולטים ללימודי שוק הון בישראל, בכל הדרכים האפשריות, בעולם הדיגיטלי ובעולם הפיזי בינהם - רז גמליאל, BMeniv ו-FxGraph:

רז גמליאל – המנטור שמאפשר התנסות והתאמה טרם ההרשמה ללימודים

המנטור וסוחר המניות המנוסה רז גמליאל (38) יודע היטב שלימודים בלבד אינם מספיקים כדי לסחור בשוק ההון. משהו באישיות של האדם צריך להתאים למקצוע, ולכן לתוכנית הלימודים שלו לא כל אחד מתקבל. הוא יצר סביבו קהילת סוחרים-תלמידים שנפגשת גם בעולם הווירטואלי וגם בעולם הפיזי, וקבלה לתוכנית הלימודים שלו כוללת כמה שלבים הבודקים את התאמת המועמד לעולם הסוער של שוק ההון.

"רז בשיעור לתלמידים על חדשות בזמן אמת"צילום: נדב כהן

"האני מאמין שלי הוא לייצר WIN-WIN ביני לבין התלמידים כדי שנכיר יותר לעומק ונבין שזה אכן מרתון שאנחנו רוצים לרוץ אותו ביחד", מסביר רז, "לכן יש לי מסלול שנותן כלים מקצועיים רבים ובנוי מ-4 צעדים בסך הכל".

השלב הראשון, שניתן ללא עלות לתלמיד המתעניין, הוא מדריך חינמי של 90 עמודים, שבנוי בפורמט מצגת, אפשרות הצטרפות לקבוצת פייסבוק פעילה מאוד ולערוץ יוטיוב עם סקירות עומק יומיות.

השלב השני שניתן בעלות סמלית חד פעמית של 279 ש"ח הוא קורס מבוא דיגיטלי עם נגיעה למתקדמים ועליו ניתנת אחריות מלאה להחזר במידת הצורך. "תלמידים מספרים שרק מהקורס הזה קיבלו ערך עצום שלא קיבלו בקורסים אחרים ששילמו עליהם אלפי שקלים" אומר רז.

השלב השלישי הוא בונוס – הצטרפות חינם למשך שבוע שלם לתוך הקהילה האינטרנטית הסגורה, מה שמאפשר אינטראקציה יומיומית במשך שבוע שלם עם רז ועם תלמידיו בתוך הקהילה. שם ניתן לראות יום יום את אופי הפעילות, את העסקאות, סגנון המסחר, האווירה בקהילה ואפילו לפנות לתלמידים בפרטי ללא ידיעת רז ולקבל עליו חוות דעת.

רק לאחר שלושת השלבים הללו ניתן להגיע לשלב הרביעי – הצטרפות ללימודים עצמם בתשלום וקבלת תהליך מנטורינג משמעותי יותר. "רק לאחר השלבים האלה התלמיד יכול להרגיש מה זה אומר בדיוק הלימודים אצלנו, ואני יכול להרגיש את התלמיד ואת מידת התאמתו ללימודים. זה לא משהו שמתאים לכל אחד", מסביר רז. המסלולים המוצעים ללימודים הם בני חצי שנה, שנה ושנתיים.

קרדיט: Raz Gamliel

"התחלתי את דרכי בשוק ההון לפני 13 שנה", מספר רז, סוחר עצמאי כיום. "לא היה לי אף מנטור שהנחה אותי. עשיתי המון טעויות בשנים הראשונות, וחלפו ארבע שנים עד שהפכתי לסוחר רווחי. לאחר מכן לימדתי חבר שביקש ללמוד ממני, ושמתי לב עד כמה אני נהיה טוב יותר וחד יותר כתוצאה מזה שאני מעביר ידע. מכיוון שבאופיי אני יזם, הבנתי שעליי להקים קהילה של סוחרים-תלמידים לצורך למידה והפריה הדדית. הקהילה שלי הוקמה לפני כ-3.5 שנים וכיום היא מונה יותר מ-200 תלמידים. בתום הלימודים באחד המסלולים ניתן להישאר חבר בקהילה בעלות מנוי חודשי. חברי הקהילה נפגשים פרונטלית אחת לרבעון עם אירועים מיוחדים של נטוורקינג ומינגלינג ואחת לשנה מקיימים סמינר בן יומיים בבית מלון. זוהי קהילה תוססת מאוד".

גם סוחרים מנוסים חברים בקהילה

רז מספר כי בקהילה חברים לא רק סוחרים בתחילת דרכם אלא גם סוחרי נוסטרו – אנשים שעובדים בגופים פיננסיים גדולים ומתפרנסים ממסחר, אך עדיין חברים בקהילה כי היא מעשירה אותם ומעניקה להם כלים שלא קיימים בעולמות שהם פועלים בהם.

מהי ההתמחות שלך כסוחר?

"אופי העסקאות בהן אני עוסק הוא מסחר יומי בשילוב סווינג, אך ורק בשווקים בארה"ב. אני מתמחה בניתוחי עומק פונדמנטליים בשילוב ניתוח טכני. בנוסף, פיתחתי כלי ייחודי שנקרא קצב חילוף מניות וטבלת ההסתברויות והוא כיום המודל היחיד בעולם המדבר על התאמה בין יחס העלייה של המניה לכמות המניות שהחליפו ידיים, כלי שעוזר לקבל רמת וודאות גבוה יותר בכל עסקה ועסקה וזה מוכח בשטח".

כדי להתחיל את המסע שלכם לקהילה של רז ניתן להוריד בתור התחלה את המדריך החינמי שלו ממש פה - כסף חכם מול כסף טיפש (מעל 10,000 הורדות ב 3 השנים האחרונות).

רז גמליאל
לאתר של רז גמליאל >>>
לפייסבוק של רז גמליאל >>>
המלצות על רז גמליאל >>>>
המסלול והגישה לתכנים השונים כאן בקישור >>>

-----------------------

BMeniv

"לא לכל אחד יש חלום לכבוש את וול-סטריט, אבל אני מאמין שכל אחד צריך שיהיה לו לפחות ידע בסיסי בשוק ההון. במציאות של היום ולאור הרפורמות והתקנות המשתנות חדשות לבקרים, מי שאין לו השכלה פיננסית נותר מאחור", אומר שי מזרחי מנכ"ל המכללה "BMeniv – הגשר שלך לעולם הפיננסים".

"כל מי שיש לו אופציה לנהל את הכספים שלו, בין אם הוא צעיר שהשתחרר מהצבא ורוצה להשקיע את כספו, עצמאי שרוצה שתהיה לו שליטה על הכספים או אדם שרוצה להבין יותר את סוכן הביטוח שאמון על הביטוח הפנסיוני שלו, כדאי שיכיר את המושגים שעל-פיהם מתנהל העולם הפיננסי".

בדיוק לשם כך הקים מזרחי בשנת 2016 את BMeniv, כחברה צעירה ללימודי שוק ההון והציב מולו את החזון להנגיש את שוק ההון לכל דורש. כמי שמגיע מרקע של תקציבים בשירות הצבאי, שיווק ואינטרנט, תכנות ומחקר כלכלי, העולם הפיננסי אינו זר לו ונראה שהתשוקה להעביר את הידע בוערת בו, ואת זה הוא מצליח ליישם בעזרת צוות מקצועי ומיומן מהשורה הראשונה בתחום והנגשה טכנולוגית.

הקורסים של המכללה מיועדים לקהל הרחב ולא נדרש רקע או ניסיון כלשהו בתחום. מסלול אחד הוא של קורס פרונטלי בסיסי ומקיף, של 11 שיעורים בהשקעות בשוק ההון בהם, לדברי מזרחי "הסטודנט מגיע מ-0 למאה", כלומר הידע שהוא רוכש יאפשר לו היות משקיע עצמאי בשוק ההון ולהכיר את ממשק העבודה מול יועצי השקעות ומנהלי תיקי השקעות. בקורס התלמידים לומדים להכיר ולהבין את אפיקי ההשקעה הקיימים בארץ ובחו"ל, מהן אגרות חוב ומהן מניות, הם מקבלים תכני העשרה בנושאים כמו ביטוחים פנסיונים, קרנות ריט ועוד. בוגרי הקורס הבסיסי יכולים להמשיך למסלול למתקדמים – קורס ניתוח טכני שאורכו שישה שיעורים.
בנוסף, מציעה המכללה קורס תכנון וניהול פיננסי בהשקעות וקורס בכלכלה, ניהול תקציב ופיננסים.

כנס המשקעים של מכללת BMenivצילום: Shlomie Nishlie

"המחסום שעומד לעתים מול אדם שמבקש ללמוד את שוק ההון אך לא לעסוק בו כמקצוע הוא על-פי רוב העלות הגבוהה של הלימודים האקדמיים", ממשיך מזרחי. "בנינו את הקורסים כך שהם מקיפים נושאים מגוונים ובעלות שווה לכל נפש. יתרה מכך, כל שיעור מוקלט והתלמיד מקבל אותו בליווי מצגת במסמך PDF, כך שהוא יכול להמשיך לתרגל או להקשיב לשיעור גם בזמנו הפנוי ולהשקיע בלמידה כמה שירצה".

עוד מוסיף מזרחי כי באזור האישי באתר המכללה עומד לרשות התלמידים צ'ט המחולק גם ל"חדרים" לפי נושאים, בו הם יכולים להמשיך ולדון בנושאים או סוגיות שעלו בשיעורים עם תלמידים נוספים ועם צוות המכללה. לכל אחד מהתלמידים מוצמד מאמן אישי איתו הוא יכול להתייעץ על-פי הצורך בווטסאפ, מייל ואף בשיחה טלפונית, לנתח בעזרתו ביצועים, לקבל חוות דעת מאדם מקצועי ולקבל ליווי ותרגול פרטני. "מלבד המשימות שהם מקבלים בתום השיעורים, במחצית הקורס, כשהחומר מתחיל קצת "לשקוע" מקבלים התלמידים מטלה של בניית תיק השקעות, תוך שהמרצה מוסיף למשימה גם מוטיב של תחרות שמתמרץ אותם להצליח, אך משפרת מאוד גם את החוויה", ממשיך מזרחי. "ההתנסות היא חלק אינטגרלי בקורסים הפרונטליים והמשובים מהתלמידים עליה הם מצוינים. זו הדרך שלנו לגרום להם ליישם את החומר התיאורטי הלכה למעשה".

מועדון המשקיעים של המכללה הוא מוצר הדגל של החברה. "יש לנו כמות מנויים רחבה בעלות חודשית של 300 ש"ח בלבד – ובמחיר הזה הלקוח מקבל עולמות תוכן רחבים מאוד המשלבים תוכן מקצועי בפודקאסטים , וובינרים, צאט מקצועי , סקירות מקצועיות , מנטור אישי , קורס אונליין שוק ההון בסיסי ומתקדם, מבדקים מקצועיים ומשוב שבודק התקדמות והבנה".

מזרחי מוסיף כי "למנויים שלנו הקורס הפרונטלי הוא ללא עלות כך שהמחיר מאוד נוח מול הערך שמתקבל, אנו קהילה צומחת וזה מרגיש נהדר ללוות קהל לקוחות שלומדים את עקרונות ההשקעה בשוק ההון בצורה נכונה ואחראית. המועדון הוא כלי עוצמתי שבו התלמידים מעצימים אחד את השני, תורמים זה לזה וחוויית הלמידה מוכפלת בעשרות מונים. מבחינתי זו ההוכחה שניתן, אפשר ואפילו צריך להנגיש את הידע בשוק ההון לקהילות רחבות ומגוונות ככל הניתן", מסכם מזרחי בסיפוק.

BMeniv
כתובת: ז'בוטינסקי 5, בניין אבגד, רמת גן
טלפון: 050-4355354

לאתר של BMeniv >>>
לטוויטר של BMeniv >>>

----------------------------------

FxGraph: תוכנה ידידותית למשקיעים

עדי קידר "FxGraph" - בית הספר המקוון ללימודי שוק ההון, המציע קורסים למתחילים ולמתקדמים לצד תוכנה ייחודית המאתרת מניות "חמות" למסחר, וכוללת ליווי אישי ותמיכה בשפה העברית.

עדי קידר (35), הוא מי שעומד בראש בית הספר ללימודים דיגיטליים של שוק ההון. קידר, מנכ"ל חברת FXG המתמחה בניתוח טכני ואיתור מניות להשקעה, הוא מי שעומד מאחורי תוכנת "FxGraph" המכוונת את המשקיע המיומן והלא מיומן בקבלת 2 ההחלטות הקריטיות ביותר עבורו בשוק ההון: מתי לקנות ומתי למכור מניות.

עדי קידר: "אני עוזר להם להיפטר מההרגל הגרוע של לא להרוויח מהשקעות בשוק ההון"צילום: באדיבות החברה

לדברי קידר, היופי במסחר עם כלי ניתוח טכניים, מעניק לתלמידים את היכולת לתקן או לחתוך הפסדים בצורה מהירה ומיידית, ומדובר "בהזדמנות שעד היום לא תמיד היתה קיימת" וזה מה שמייחד את הלימודים במכללה ובתוכנת "FxGraph".

האם יש דרך להבטיח את הצלחת התלמידים?

"הכל מתחיל ונגמר בתמיכה בלתי פוסקת בהם. פיתחנו קורסים ייעודיים על גבי תוכנת "FxGraph" שעוזרת, מלווה ומתאימה לאנשים שאין להם רקע מוקדם במסחר, לצד משקיעים וסוחרים מתקדמים המבינים שכדי להרוויח היום כסף בשוק ההון - לא מספיק ללמוד את התיאוריה, ויש צורך בבנייה של אסטרטגית מסחר. זה אומר בניה של דרך פעולה שונה למסחר בטווח קצר וטווח ארוך."

איך התמיכה בתלמידים באה לידי ביטוי?

"אחד היתרונות לסטודנט בתוכנת "FxGraph" מעניק לתלמידים את היכולת לסחור ב"דמו". כלומר להתנסות במסחר על מניות אמיתיות עם כסף וירטואלי. זה אומר שיש לך לדוגמה 50,000 ש"ח "וירטואלים" ואיתם אתה סוחר ומתנסה בתוכנה. אתה רואה איך השיטה עובדת ולומד להכיר ולסחור בשוק ההון - בלי לסכן את הכסף האמיתי שלך. אחרי כמספר שבועות, אתה כבר יודע לסחור בשוק ההון, ואתה עושה את זה בשפה העברית. זה נוח, קל ומאפשר לכל אדם להסתדר ולהתמצא בתוכנה".

כיצד פועלת תוכנת "FxGraph" ואיך היא עוזרת למקסם רווחים ותשואות?

"ההסבר המהיר הוא שהתוכנה מבצעת "ניתוח טכני" לכל מניות השוק (כ-8,000 מניות) ומשגרת נתונים סטטיסטים על המניות הנבחרות, מה שנותן לתלמיד וודאות גדולה יותר לגבי הקניה, המכירה והתזמון, כך שכל מה שנותר לך לעשות זה להכניס שם של מניה ולראות מה הסורק שבתוכנה מאותת לגביה. בשורה התחתונה הסורק מסמן קו בצבע ירוק המצביע על מומנט חיובי לכניסה, ומצד שני הוא מסמן קו אדום המתריע על סיום המומנטום. אני יכול לומר לך בלב שקט שבעשר השנים האחרונות התוכנה אחראית להצלחה חסרת תקדים של למעלה מ- 2,500 משקיעים שמשתמשים בה."

בית הספר "FxGraph" ממוקם בעיר פתח תקווה ומציע מגוון של קורסים למתחילים ולמתקדמים. בהשפעת משבר הקורונה, ניתן ליהנות מקורסים והדרכות אישיות במתכונת של "אחד על אחד" מדריך מול תלמיד, הן במפגשים פיזיים והן במפגשים אינטרנטיים במתכונת תוכנת "זום".

העובדה שקידר הוא מי שעומד מאחורי פיתוח תוכנת "FxGraph", מייחדת את פעילות בית הספר ומאפשרת להעניק לתלמידים תמיכה גם בימים שאחרי תום ההכשרה. מנויי התוכנה משתתפים ונהנים מוובינרים שבועיים (שיעורים חיים המועברים ומשודרים באינטרנט) לצד תמיכה אונליין של צוותי הדרכה מיומנים.

עדי, האם אתה איש תוכנה או מומחה למסחר בשוק ההון?

"נתחיל מזה שאני מתכנת כבר מגיל 13 ותמיד התעניינתי בלפצח חידות, וכשהכרתי את שוק ההון בגיל 20, זה היה האתגר הכי גדול שלי, אז אני שילוב של שניהם. בבסיס שלי אני איש תוכנה שגילה צורך אדיר בשוק, ועם כמה שזה אולי נשמע מתיימר מצדי "אני גומל אנשים מהצורך להמר על מניות, ואני עוזר להם להיפטר מההרגל הגרוע של לא להרוויח כסף בשוק ההון", רק בגלל שאין להם מושג איזו מניה לקנות ומתי הגיע זמן למקסם רווח ולמכור."

"כדי ללמוד ולהכיר את עולם המסחר בשוק ההון ולהתרשם מבית הספר ומתוכנת "FxGraph", הכנתי עבורכם סדרה קצרה של הדרכות פרקטיות עם הסברים על שוק ההון, על התוכנה ועל היכולות שלה."

לצפיה בסדרת ההדרכות (חינם וללא התחייבות) על תוכנת "FxGraph">> לחצו כאן

"FxGraph" - בית הספר המקוון ללימודי שוק ההון
אתר: www.fxg.co.il
טלפון: 03-5109989
לבירור פרטים, מידע והרשמה לחצו כאן >>>