עורכי דין לדיני צוואות וירושות: לווי מקצועי ברגעים המורכבים

מחלוקות על ירושות עשויות להסלים במהרה לסכסוכים גדולים ומורכבים ולתביעות משפטיות. לכן, פניה לייעוץ משפטי בשלב מוקדם מספק ערך ופתרונות בלתי ניתנים לוויתור. כמה עורכי דין המתמחים בתחום הירושות, צוואות ודיני מתנה, מספקים ייצוג וייעוץ משפטי מהשורה הראשונה

דניאל דותן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
פטיש
עורך דין לדיני צוואות וירושות: לווי מקצועי ברגעים המורכביםצילום: Bill Oxford
דניאל דותן, תוכן מקודם
תוכן שיווקי

צוואות וירושות הינן נושא רגיש לכל הדעות. עניינים כספיים מעוררים מחלוקות משפחתיות, סכסוכים שהיו אולי רדומים שנים רבות ומעל הכל אופפת את הנושא עננת הפרידה מבעל הירושה. כדי להבטיח שתהליך הירושה והצוואה מתבצע כראוי ושכל אחד מקבל את המגיע לו, חשוב להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתחום זה ובכתבה הבאה תכירו מספר עורכי דין כאלו: עו"ד אור גל-און, עו"ד דני שרמן, משרד עורכי דין אילנית שבת (חלפון), עו"ד טלי אלנקרי-מנשה ו-עו"ד רונן גדות:

עו"ד אור גל-און: ירושות וצוואות, מתנות והענקות בתא המשפחתי

משרד עורכי דין גל-און קפל שמואלי בראשותו של עו"ד אור גל-און, עוסק ומתמחה בתחום דיני הירושה, צוואות ועיזבונות, ובתחום דיני המתנה והענקות בתוך התא המשפחתי. עיקר פעילותו היום יומית של עו"ד גל-און בניהול תיקים משפטיים מורכבים שעניינם מאבקי ירושות, התנגדויות לצוואות, ניהול עיזבונות, תביעות והליכים לקביעת מסת העיזבון, השבת/ביטול מתנות/הענקות/הלוואות שניתנו במסגרת התא המשפחתי, הליכים משפטיים שעניינם ההתנגשות הקיימת בין זכויות מכוח דיני הירושה לבין זכויות מכוח חיי זוגיות ועוד.

לזכות המשרד עומדים פסקי דין רבים בתחומים הנ"ל, וזאת הן בבתי המשפט לענייני משפחה, הן בבתי הדין הרבניים והן בערכאות הערעור השונות

עורך דין אור גל-און הקים את משרדו לפני כעשור ומנהל אותו במתכונת בוטיק יחד עם שותפתו, עו"ד קרן קפל שמואלי, המתמחה בתחומי הנדל"ן ומשפט עסקי-מסחרי.

עו"ד אור גל-אוןצילום: אוראל כהן

מהן הסוגיות המורכבות ביותר בתחום דיני הירושה, הצוואות והענקות בתא המשפחתי?

"קשה להשיב על כך במספר מילים, אולם אנסה להמחיש את הסינרגיה בין התחומים ואת המורכבות הקיימת, וזאת מתוך תיקים רבים המנוהלים במשרדנו. ישנן מחלוקות מהותיות שנובעות לא פעם מתוך אי בהירות באשר לרכוש או לסכום כסף מסוים שהורים (לדוג') העניקו לאחד מילדיהם בעודם בחיים, וכאשר הלכו לעולמם, עולה הסוגיה האם דובר היה במתנה או שמא הלוואה, והאם יש להשיב זכויות אלה לעיזבון והן מהוות חלק מהירושה, או מאידך האם אותו הילד אמור לרשת את חלקו בירושה, בנוסף למתנה/הענקה שקיבל. המדובר בסוגיה אשר נידונה רבות בבתי המשפט – לעתים עוד בחייהם של נותני המתנה או מעניקי הזכויות, ולעתים רבות לאחר פטירתם, באמצעות יורשיהם.

"כך לדוגמה, משרדנו טיפל בתיקים רבים שעניינם זכויות מהותיות (בשווי מיליוני ש"ח) שהעביר הורה לאחד מילדיו. לימים, בערוב ימיו של אותו הורה או לאחר שהלך לעולמו, יתר האחים (היורשים) מעלים שאלות וסוגיות כגון - האם כשההורה העניק את הכסף הוא היה כשיר לעשות זאת? האם המתנה ניתנה בתום לב או כתוצאה של השפעה בלתי הוגנת, הטעיה או תרמית? האם זו מתנה כלל או שמא הלוואה שיש להשיב?. וכמובן, במצב של פטירת נותן הזכויות, מתעוררות לא פעם במקביל שאלות בנוגע לתוקף צוואתו, זהות יורשיו, היקף עזבונו וכיוצא בזאת".

כיצד ואיך דיני הירושה והמתנה משתלבים בדיני המשפחה?

"אכן משרדנו מטפל רבות בתיקים המצויים על קו התפר שבין דיני הגירושין לדיני הירושה ודיני המתנה. כך לדוגמה, בהליכי פירוד וגירושין, לא פעם אנו נתקלים בסיטואציה כשהורים של אחד מבני הזוג העניקו ל'זוג הצעיר' דירה או סכום כסף גדול לקנייתה ובעת הגירושין עולות טענות, כגון: דרישה לביטול המתנה והחזרתה להורים, או טענה שדובר היה בהלוואה וכעת כשבני הזוג מתגרשים ההורים רוצים בהשבתה. סוגיות אלו מתעוררות גם במקרה של מתן מתנות/הענקות בין בני הזוג עצמם – לדוג' מקרים בהם אחד מבני הזוג הביא עמו לנישואין דירה בבעלותו, והחליט לרשום מחציתה על שם בן/בת זוגו, וכשהנישואין מתפרקים הוא מבקש לבטל את המתנה.

"ניתן למצוא במקרה מסוג זה פסק דין מרתק של בית הדין הרבני, בסיטואציה בה הבעל הביא עמו דירה לנישואין, ונתן את מחצית הזכויות בה לאשתו. 5 חודשים בלבד לאחר אותה מתנה ביקשה האישה להתחיל בהליכי פירוד וגירושין. והנה, בת הדין הורה על ביטול המתנה והחזרת מלוא הזכויות בדירה לבעל, תוך שנקבע שפרק הזמן הקצר כאמור מעיד על חוסר תום לב, הטעיה ותרמית.

"דוגמה נוספת חשובה ונפוצה בתיקים המנוהלים במשרדנו, היא בסיטואציה בה יש סתירה/התנגשות בין זכויות להם זכאי אדם מכוח חיי זוגיות/נישואין (לדוג' זכויות מכוח הסכם ממון) לבין זכויות מכוח דיני הירושה, לעת שאחד מבני הזוג הולך חלילה לעולמו. לא פעם דיני 'הזוגיות' מורים על דבר אחד ודיני הירושה על דבר אחר, והמדובר בשאלה משפטית מורכבת והרת גורל, הכיצד ליישב או להכריע בין השתיים".

עו"ד אור גל-און - משרד עורכי דין גל-און קפל שמואלי
כתובת המשרד: דרך מנחם בין 150, תל אביב, מגדלי WE TLV, קומה 7
טלפון: 03-6033232
לאתר של עו"ד אור גל און >>>
למייל של עו"ד אור גל און >>>

---------------------------

עו"ד דני שרמן

משרד עורכי דין דני שרמן הוא משרד בוטיק בעל וותק רב ומוניטין, שהוקם בשנת 1996 ומתמחה בתחום דיני המשפחה והירושות. המשרד, ובראשו עו"ד דני שרמן, מייצג מגוון רב של לקוחות בענייני גירושין, שלום בית, משמורת ילדים, הסדרי ראייה, חינוך ילדים, מזונות אישה ומזונות ילדים, חלוקת רכוש ופירוק שיתוף בין בני זוג, ידועים בציבור, הסכמי ממון, צווי הגנה, תביעות נזיקין בין בני משפחה, מתנות בין בני משפחה, ירושות, צוואות, ייפוי כוח מתמשך, ניהול עיזבונות ועוד.

המשרד מוביל בתחום דיני המשפחה והירושה בארץ. עו"ד שרמן דורג בעשיריה הראשונה במעריב ("הכי טובים שיש"), וב- DUNS 100 הוא דורג באחת מקבוצות האיכות בתחום דיני המשפחה והירושה.

בצוות המשרד, בנוסף לעו"ד שרמן עצמו, שלוש עורכות דין בכירות בעלות ידע וניסיון רב בתחום, הפועלות לצידו של עו"ד שרמן וביחד מייצגים ומעניקים ללקוחות המשרד שירותים משפטיים מקצועיים בעולם דיני המשפחה והירושה.

עו"ד דני שרמן מומחה בהתנגדויות לצוואות ובמחלוקות על עיזבונות בבית המשפט לענייני משפחה.

אילו סוגי התנגדויות לצוואות מועלים בתיק משפטי?

עורך דין דני שרמןצילום: צביקה ליברמן

"ההתנגדויות העיקריות לקיום צוואה מוגשות לרוב מכוח טענת היעדר כשירות – טענות להיעדר כשירות של המוריש בעת כתיבת הצוואה (כגון בשל: דמנציה קשה, אירוע מוחי משמעותי, מצב נפשי קשה, נטילת תרופות ומשככי כאבים שמשבשים את שיקול הדעת ועוד).

"בנוסף, התנגדויות רבות מועלות בטענה של 'השפעה בלתי הוגנת'. כשהמצב הרפואי של כותב הצוואה לא מגיע עד כדי היעדר כשירות, אך ישנה טענה מצד המתנגד בדבר השפעה פסולה שהפעיל הזוכה על פי הצוואה על עורך הצוואה, לעיתים תוך ניצול יחסי תלות בין המוריש לזוכה על פי הצוואה.

"ישנה עילה מקובלת נוספת להתנגדות לצוואה שנקראת 'מעורבות בעריכת הצוואה'. כלומר, האדם המשפיע היה מעורב בעריכת הצוואה אם באמצעות עריכתה ממש, אם באמצעות היותו עד לצוואה ואם לקח חלק בדרך אחרת".

מהן צוואות הדדיות ומה חשוב ואף קריטי לדעת לגביהן?

"אתן דוגמה לצוואה הדדית טובה ומקיפה שערכתי בימים אלה ממש עבור בני זוג בפרק ב' שנישאו ולכל אחד מהם שלושה ילדים מנישואין קודמים, ואין להם ילדים משותפים. בצוואה ההדדית הם ביקשו לקבוע כי כאשר אחד מהם ילך לעולמו, בן הזוג יירש את הכל, ואחריו יירשו את בן הזוג שנפטר ראשון, ילדי בן הזוג שנפטר ראשון, כך שמה שנותר מהעיזבון של בן הזוג שנפטר ראשון, לאחר שבן הזוג השני השתמש בעיזבון, יעבור לילדיו של זה שהלך לעולמו ראשון. זהו מנגנון 'יורש אחר יורש'.

"בנוסף, בן הזוג שנותר בחיים יכול בעיקרון על פי החוק, לעשות מה שהוא רוצה עם הרכוש שקיבל מבן זוגו שנפטר – למכור אותו ולהעביר את הכסף לילדיו שלו, וכד' ובכך למעשה 'לרוקן' את עזבונו של בן הזוג שנפטר ראשון, כך שילדיו (היורשים השניים) לא יקבלו דבר. הפתרון הוא צוואה הדדית, שכוללת הוראת יורש אחר יורש עם הגבלות ותנאים מפורשים, שיבטיחו את רצונותיהם של השניים, כולל הגבלות מפורשות על פעולותיו של היורש הראשון במטרה למנוע ממנו לסכל את זכות הירושה של היורשים השניים, קרי ילדי בן הזוג שנפטר ראשון.

"כך, כתבנו לדוגמה בצוואה ההדדית, שבמקרה של פטירה של אחד מבני הזוג, הדירה שלהם אשר רשומה על שם שניהם תעבור להיות על שם בן הזוג שנותר בחיים, אך זה לא יוכל למכור את הדירה או למכור או להעביר את החצי של בן הזוג שנפטר למישהו אחר (אלא לצורך סיעודי/בריאותי כדי להשתמש בכסף). מתוך ניסיוני רב השנים בתחום וכדי לעגן את הנושא אף יותר, רשמנו הערת אזהרה על הדירה בהתאם לכך. באשר לכספים המשותפים, כתבנו בצוואה שמי שנותר בחיים יוכל להשתמש בכסף באופן סביר ומקובל. הכסף שיגיע מבן הזוג שנפטר, יכנס לחשבון חדש ונפרד שיפתח על שמו של בן הזוג שנותר בחיים, ואחת לשנה הוא ישלח לילדי הנפטר הראשון דפי חשבון ואישור יתרות בחשבון, במידה ויבקשו, בכדי לוודא שבן הזוג אכן מתנהל עם הכספים באופן סביר ומקובל, ואינו מרוקן את הכספים כך שלא יישאר להם דבר".

האם במחלוקות על צוואה, בית המשפט יכול לפסוק על חלוקה שווה לכולם?

"התשובה היא לא. בצוואות זה בינארי, או שהצוואה מקוימת ואז פועלים על פיה או שהיא לא מקוימת בשל אחת העילות שפירטתי לעיל, ואז כל הירושה עוברת ליורש על פי דין של המוריש או לזוכה על פי צוואה קודמת, כך שאם הזוכים על פי הצוואה אינם יורשים על פי דין או על פי צוואה קודמת תקפה, הרי שלפסיקת ביהמ"ש לגבי תוקף הצוואה משמעות קריטית. לכך שתי מסקנות: האחת, תמיד כדאי להתפשר בתיקים כאלה כך שלא כל אחד יצא עם מלוא תאוותו בידו, והמסקנה השנייה הינה שהחשיבות בליווי וייצוג עורך דין מומחה בתחום היא קריטית אף יותר".

עו"ד דני שרמן – צוואות וירושות
טלפון: 03-7528186
כתובת המשרד: ז'בוטינסקי 7 מגדל משה אביב (קומה 52)
לאתר של עו"ד דני שרמן >>>

--------------------------------

משרד עורכי דין אילנית שבת (חלפון)

עו"ד אילנית שבת (חלפון) היא עורכת דין משנת 1993 ומאז שנת 2006 מנהלת משרד בוטיק עצמאי המתמחה בתחומי הירושה והמשפחה ומטפלת באופן אישי בכל תיקיה. משרדה מספק שירותים בעריכת צוואות בכלל וצוואות הדדיות בפרט, ייצוג לקוחות בהליכי התנגדות, בקשות למתן צווי ירושה וצווי קיום צוואה, הסתלקויות וכיוצא בזאת.

לצד העבודה הפרקטית, עוסקת עו"ד שבת (חלפון) במחקר ובכתיבה משפטית. עבודת המאסטר במסגרת לימודי התואר השני שלה באוניברסיטת בר אילן, עסקה בנושא חלוקת נכסי הקריירה וההון האנושי אגב גירושין. במסגרת לימודים אלה זכתה בפרס הרקטור על הצטיינות מיוחדת וסיימה את לימודיה בהצטיינות יתרה. כמו כן, פרסמה עו"ד שבת (חלפון) שני ספרי משפט. הספר הראשון שיצא לאור בשנת 2006 עסק בשני נושאים משפטיים חשובים הראשון בסוגית העסקאות בירושה עתידה והשני בסוגית הצוואות הדדיות. ספרה השני יצא לאור ממש בימים אלה וזה עוסק בסוגיית ההסתלקות מירושה.

כמי שכתבה ספר בסוגית הצוואות ההדדיות וכמי שחוקרת סוגיה זו גם היום, נהנית עו"ד שבת (חלפון) מידע ונסיון רב בנושא זה, המהווה את אחד הנושאים היותר מדוברים ויותר אקטואליים בתחום דיני הירושה.

מה הייחודי בצוואות הדדיות ומדוע הנושא מורכב?

עו"ד אילנית שבת-חלפוןצילום: דני כתרי

"בשנת 2005 נכנס לתוקפו סעיף 8א לחוק הירושה, אשר הסדיר לראשונה בחוק הירושה את סוגית הצוואות ההדדיות. סעיף זה קבע כי בני זוג רשאים לערוך צוואות הדדיות בין בשני מסמכים נפרדים ובין אם במסמך אחד. העיקרון הקיים בבסיסן של הצוואות ההדדיות הוא שהצוואות הללו נעשות מתוך הסתמכות של כל אחד מבני הזוג על צוואת בן זוגו ובכך קיים דמיון בן צוואה הדדית ובין הסכם שנערך בין שניים. אלמנט זה נעדר מצוואה רגילה אותה עורך אדם עבור עצמו אשר חופשי הוא לשנותה ככל שיחפוץ.

"לאור כך, עלתה השאלה האם זכאי בן זוג שערך צוואה הדדית לבטל את צוואתו. סעיף 8א הנ"ל הכריע בשאלה זו וקבע, כי כל עוד שני בני הזוג בחיים הם רשאים לבטל את הצוואה ההדדית ובלבד שבן הזוג המבטל יודיע לבן זוגו בכתב על הביטול. ככל שאחד מבני הזוג הלך לעולמו, מחויב בן הזוג המעוניין לבטל את הצוואה ההדדית, כתנאי לביטול, ולהשיב לעיזבון בן זוגו את מה שקיבל מכוח הצוואה ההדדית. כך יצר סעיף 8א' איזון עדין בין שני עקרונות חשובים – בין החופש של האדם לצוות כראות עיניו ובין עיקרון ההסתמכות אשר היה מקום להגן עליו במיוחד לאחר פטירת אחד מבני הזוג.

כשבני זוג בנישואין שניים עורכים צוואה הדדית, האם ניתן להכניס לצוואה את הרכוש של כל אחד מהם שנצבר בטרם נישאו זה לזו?

"בהחלט ובלבד שלא קיימת מניעה אחרת, כדוגמת קיומה של צוואה הדדית עם בן הזוג הראשון".

עד כמה יש גמישות בעריכת צוואה הדדית?

"קיימת גמישות. הוראות סעיף 8א לחוק הירושה הן דיספוזיטיביות בעיקרן כלומר, הן בגדר ברירת מחדל, כל עוד לא קבעו בני הזוג הוראות אחרות בצוואה ההדדית שערכו. כך, למשל, יכולים בני הזוג לצוות כי כל אחד מבני הזוג רשאי לשנות את הצוואה ההדדית גם לאחר פטירת אחד מבני הזוג וללא כל סנקציה".

מדוע חשוב שצוואה הדדית תיערך על ידי עורך דין שבקיא ומומחה בתחום?

"יש להציג לבני זוג המעוניינים בעריכת צוואות הדדיות את המורכבויות השונות הקיימות לגבי צוואות הדדיות. לכן, עורך דין שעורך צוואות הדדיות צריך להכיר את הנושא באופן מעמיק ויסודי כדי שיוכל להציג בפני הלקוחות תרחישים אפשריים שונים – כפי שאני עושה עם לקוחותיי. אתן דוגמא קלסית פשוטה. צוואה הדדית שגרתית בנויה בצורה שבן הזוג הראשון שנפטר מוריש לבן זוגו ולאחר מכן לילדים. זו צוואה עם הוראה של 'יורש אחר יורש'. זה עניין חשוב כיוון שהחוק קובע שהיורש הראשון, אם אין תניה מגבילה בצוואה, רשאי לעשות כרצונו ברכוש שירש למעט לצוות אותו. ללא התייחסות לעניין זה בצוואה ההדדית עלול היורש הראשון לסכל את רצונו של בן הזוג שנפטר, למשל, על דרך העברת הרכוש במתנה למישהו שאינו יורש על פי הצוואה ההדדית. נושא כזה מחויב ליבון לפני עריכת הצוואה ההדדית".

משרד עורכי דין אילנית שבת (חלפון)
כתובת המשרד: משכית 22 הרצליה פיתוח
טלפון: 09-9543895

--------------------------------------

עו"ד טלי אלנקרי-מנשה

עו"ד טלי אלנקרי-מנשה, שותפה במשרד עורכי דין ונוטריון 'ארביב אלנקרי מנשה' הפעיל מזה 12 שנים ומתמחה בתחום המשפחה והמעמד האישי לרבות בתחום הצוואות והירושות, הכנת צוואות, ייצוג בהתנגדויות לצוואות ובקשות לקיום צוואה, ירושה לפי דין, ייפוי כוח מתמשך, ואף משמשת כמנהלת עיזבונות במידת הצורך.

עו"ד אלנקרי-מנשה משלבת את ניסיונה בטיפול בתיקי צוואות וירושות עם חמלה רבה וגישה סובלנית ואמפתית כלפי הלקוח. היא מקדישה את זמנה לסיוע ללקוחות בתחום זה, מתוך הבנה כי המדובר בנושאים רגישים כאשר לרוב הצדדים הם בני משפחה, תוך רצון להבטיח כי עזבון היורש יחולק בדיוק כפי שרצה וביקש, וכי משפחות היורשים יטופלו כראוי תוך מזעור סכסוכים.

"משרדנו מתמחה בעריכת צוואות על פי כל הכללים הדרושים כדי להבטיח שהצוואה תקוים בבוא העת ככתבה וכלשונה תוך מימוש רצון המצווה" אומרת עו"ד אלנקרי-מנשה, "אנו מטפלים בתיקים הנוגעים להתנגדויות לצוואות, בייצוג המבקשים את קיום הצוואה או הירושה על פי דין וכן בייצוג מתנגדים. כמשרד נוטריון, אנו עורכים בין היתר, צוואות נוטריונית (צוואה בפני רשות)".

מהן הצוואות המורכבות בהן משרדכם מתמחה?

עורכת דין טלי אלנקריצילום: מיכל קושרוב

"אנו עורכים גם צוואות מורכבות, הכוללות נכסים רבים ושונים או מנגנוני ירושה עתידיים, כגון: יורש אחרי יורש, יורש מחליף ליורש, יורשים קטינים או חסויים וכד'. כמו כן, אנו מנוסים בעריכת צוואות הדדיות עבור בני זוג, הכוללות את הנכסים שבבעלותם המשותפת ושבבעלות כל אחד מהצדדים בפני עצמו. עניינים אלו מצריכים ידע משפטי וניסיון מקצועי בעולם הצוואות, ובקיאות בחקיקה ובפסיקה הנהוגה".

מהי ירושה לפי דין?

"במקרים בהם לא נכתבה צוואה, הירושה תחולק בהתאם למנגנון קבוע בחוק הנקרא 'ירושה לפי דין'. המנגנון קובע כיצד יתחלק רכושו של הנפטר בהתאם לקרבה המשפחתית – החל מבן הזוג, ילדיו, ההורים, וכו'. כאשר נעשתה צוואה כדין, ההתייחסות תהיה להוראות הצוואה עצמה המעידות על כוונת ורצון הנפטר".

מהי צוואה כשרה ותקפה?

"החוק מכיר ב-4 דרכים להכנת צוואה כשרה בישראל, כאשר לכל סוג צוואה מאפיינים ודרישות ספציפיות : צוואה בפני עדים, צוואה בעל פה –הנאמרת בפני אדם המצוי על ערש דווי, צוואה בכתב יד – שנכתבה על ידי המצווה בכתב ידו, וצוואה בפני רשות – הנערכת בפני גורם רשמי (שופט, רשם בית משפט, חבר בית דין דתי, רשם לענייני ירושה או נוטריון). צוואה כשרה ותקפה תקוים על פי החוק, גם במידה ומי מהיורשים חש שנעשה לו עוול או כי נעשה אי צדק".

מה חשוב לדעת כאשר עורכים צוואה?

"יצירת צוואה היא צעד מפתח בתכנון העיזבון, המבטיח כי הזכויות והרכוש יגיעו בבוא היום לגורמים הרצויים. על צוואה להיערך באופן מסוים ובהתאם להוראות החוק ולכלול מידע מפורט וברור לגבי אופן חלוקת הכספים והנכסים של המוריש, על מנת שהצוואה תקוים ביום הפקודה ללא עוררין. לכן, בעת עריכת צוואה, יש להיעזר בעורך דין מומחה בתחום הצוואות שיבצע זאת בצורה מדויקת וברורה, על מנת להימנע מכל השלכות שליליות אפשריות.

"בעידן בו אנו חיים, כאשר מבנה המשפחה איננו כבעבר וכאשר אין המדובר כבעבר במבנה המסורתי של אב ואם נשואים וילדיהם, נודעת חשיבות רבה יותר לחשיבות עריכת צוואה ויש ליתן דגש על עריכתה על ידי אנשי מקצוע באופן אשר יגן על רכוש וזכויות ואשר תמנע סכסוכי ירושה בלתי צפויים והגעת ממונו של אדם לידיים 'הלא נכונות'."

משרד עורכי דין ונוטריון ארביב אלנקרי-מנשה בעל וותק של כ-12 שנה בתחום דיני המשפחה ומעמד אישי ועוסק בכל מישורי התחום לרבות הסכמי ממון , גירושין, מזונות ילדים, מזונות אישה, חלוקת רכוש, פרוק שיתוף , משמורת, זמני שהות, ייפוי כוח מתמשך, אפוטרופסות , אבהות, צוואות, ירושות, חטיפת ילדים בישראל ועוד. בראש המשרד עומדים השותפים אבידן ארביב, עורך דין ונוטריון, וטלי אלנקרי-מנשה, עורכת דין בעלת תואר שני במשפטים ומגשרת בעלת ניסיון עשיר בליווי תיקים שונים, לרבות תיקים מורכבים המעלים שאלות משפטיות ומשפחתיות מאתגרות.

עו"ד טלי אלנקרי-מנשה
כתובות המשרד: רח' גיסין 88, פתח תקוה, שדרות דואני 49, יבנה
טלפון: 03-7701677 נייד : 054-8062948
לאתר של עו"ד טלי אלנקרי-מנשה >>>
לפייסבוק של המשרד >>>

------------------------------------

עו"ד רונן גדות

צוואה טובה מסייעת להבטחת ביטחון כלכלי עתידי לבני משפחותיהם של מורישים ולצמצום או מניעה של סכסוכים ביניהם. צוואה טובה מצריכה תכנון נכון. "צוואות הן הכלי המשפטי היחיד להעברה מתוכננת של רכוש המצווה לדור הבא אחרי פטירתו של עושה הצוואה" אומר עו"ד רונן גדות, "צוואה מאפשרת חלוקה מדויקת בין יורשים וגם לשמר נכסים של המשפחה עבור הדורות הבאים".

מה חשוב לדעת כשעורכים צוואה?

"חוק הירושה כולל נוסחאות קבועות בחוק שנקבעו במחשבה על משפחה "קלאסית" (בני זוג וילדיהם). לדוגמה: כשאדם הולך לעולמו, היורשים שלו לפי חוק הם בן/בת הזוג שיקבלו מחצית מרכושו, וילדיו שיחלקו במחצית השניה. כיום, יש משפחות 'חדשות' כגון משפחות להט"ב, או חד הוריות, ויש משפחות עם נכסים מורכבים (עסק, חברה, נכסים בחו"ל, נכסים מנישואים קודמים) שהנוסחאות שבחוק אינן מתאימות להן. לכן נדרשת התאמה של הצוואה לנסיבות האישיות של המשפחה המסוימת.

"עריכת צוואה היא תהליך מחשבתי ורגשי – יש לקבוע יעדים ויש לאזן בין רגשות לבין מגבלות שבחוק. בעיניי, אלו המציעים 'צוואה מוכנה' בזול ובתבנית קבועה, עושים עוול למצווים ולמשפחותיהם. חשוב להכיר את המצווה באופן אישי, ללמוד את רצונותיו וצרכיו, את מרכיבי המשפחה שלו ולהכין צוואה המתאימה אישית לכל אחד ואחת".

מה צריך לקחת בחשבון כשעורכים צוואה?

"ברירת המחדל בחוק הירושה היא מחצית לבן זוג וחלוקה שיוויונית בין ילדים. צריך לקחת בחשבון את הנכסים שיש, את היורשים הקיימים והעתידיים (בן זוג, צאצאים) והמאפיינים של כל אחד מהם - מי זקוק יותר לעזרה, גירושין שהיו או יהיו של ילדים או תביעות כספיות, התעשרות עתידית. בהתאם לכל אלה יקבע המוריש כיצד נכון לחלק את הרכוש לבן-זוג ו/או לילדים - חלוקה שווה או אחרת, גם בגלל נסיבותיהם האישיות אבל גם בגלל המחשבה למי מגיע לו יותר מאחרים.

"כשאני עובד עם לקוח על עריכת צוואתו, אני מציג בפניו תרחישים אפשריים ובעיות שיש לקחת בחשבון. הצוואה היא מעשה של המצווה המוריש ולא של עורך הדין ולכן הצוואה צריכה להתאים למוריש ולא לעורך הדין".

עו"ד רונן גדותצילום: צילום עצמי

כיצד מתבצע אצלך תהליך עריכת צוואה?

" עריכת צוואה במשרדי נעשית בשלבים: אתחיל בפגישה אישית עם הלקוח לבדו לשיחה מקדימה ובירור עובדות ורגשות. אחר כך אערוך טיוטה ללקוח המותאמת לרצונותיו וצרכיו. בשלב זה הלקוח ישאל שאלות ויעיר הערות לטיוטה שקיבל. בהתאם להערותיו אתקן ואערוך לפי הצורך. לכשייקבע הלקוח נוסח סופי, ניפגש לקריאת הצוואה וחתימתה".

מהו מנהל עיזבון, מי קובע את מנהל העיזבון ומהן סמכויותיו?

"העיזבון הוא כלל רכושו וחובותיו של אדם במותו. מנהל עיזבון הוא "כלי משפטי" - מי שתפקידו לדאוג לביצוע הוראות צוואה או לחלוקת העיזבון. בית המשפט ימנה מנהל עיזבון - גם אם המינוי רשום בצוואה – רק כשצריך. ללא צורך אמיתי, בית משפט לא ימנה מנהל עיזבון.

"במקרים בהם בית המשפט ממנה מנהל עיזבון - למשל כשיורשים אינם מסתדרים זה עם זה, או כשיש יורשים רבים מכדי שיוכלו להתנהל ביחד. גם במקרים בהם יש יורשים נעדרים שאין יודעים מי הם או היכן הם. מנהל עיזבון ימונה גם כאשר יש רכוש "בעייתי" בעיזבון המצריך סוג של ניהול, לפחות עד שיועבר ליורש מסוים או יימכר.

"אלה גם השיקולים שיש לשקול אם לכלול בצוואה מינוי מנהל עיזבון. התאמה של מנהל העיזבון למינוי היא לפי תכלית המינוי. מנהל עיזבון יכול להיות כל אדם ואני אספק לו ליווי משפטי מתאים".

מהם היתרונות שמשרדך מספק ללקוחותיו?

"משרדי הוא משרד קטן ואישי ואני מספק את השירות לכל לקוח בעצמי עם מלוא הניסיון והידע שצברתי בתחום לאורך השנים. הלקוחות אינם מופנים למתמחים או פקידים כפי שקורה לעתים במשרדים אחרים. השירות שאני מספק הוא בחינת הצרכים המשפטיים של בעל הצוואה ויורשיו ומתאים פתרונות במגוון אפשרויות. השירות אישי, סבלני ואמפתי לכל לקוח ולקוח. תחומי העיסוק של המשרד: מקרקעין, ירושה, עריכת צוואות, התנגדויות לצוואות וניהול עיזבונות.

"אני עוסק בתחומים חופפים כגון מקרקעין, הסכמים במשפחה ועוד, הידע הזה מסייע במתן ייעוץ מתאים ובעריכת הצוואות. כמו כן, ידע זה מועיל במצבים של מינוי שלי כמנהל עיזבון. אלו ערכים מוספים עבור לקוחותיי.

"צוואה היא כלי משפטי להעברת רכוש מדור לדור. "סידורים רכושיים" בין בני זוג עושים בהסכמי ממון או מתנה. אלו כלים משפטיים שונים שמשלימים זה את זה ואינם באים זה במקום זה. לעתים, הדרך הנכונה להעביר רכוש היא כשהמצווה עדיין בחיים ומעביר זאת בדרך של מתנה ולא בירושה. אחד הדברים שאני מציע למורישים הוא לשקול האם להעביר רכוש במסגרת ירושה או בחייהם במתנה - כל אחד לפי מצבו ומשפחתו ונכסיו. אפשרות שניה היא לערוך הסכם ממון. שירות טוב הוא שילוב נכון של כל אלה".

עו"ד רונן גדות

כתובת המשרד: שינקין 45, גבעתיים

מעבר לאתר>>>

טלפונים: 072-3212391, טלפון: 03-7315818