אני ואתה נתכנת את העולם

אחרי שדור ה-x דאג לשכר גבוה ורכב צמוד, דור ה-Y עדכן את רשימת הדרישות: התפתחות אישית, שעות עבודה גמישות, איזון בין בית לעבודה, והכי חשוב – לשנות את העולם (אבל רק אחרי שיעור היוגה, כן?)

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
themarker
צילום: Dreamstime
TheMarker Labels
תוכן שיווקי
TheMarker Labels
תוכן שיווקי

השאיפה של דור האיקס היתה דומה לזאת של הדורות שקדמו לו - חיי משפחה, יציבות תעסוקתית ונאמנות עיוורת למקום עבודה. אצל דור ה-Y נוספו דרישות חדשות - גמישות, כיף ובעיקר: הרצון למימוש עצמי. החברות המובילות בתחומים הנחשקים דווקא זורמות עם הפנטזיות - הן מבינות שהשיח השתנה ושצריך להשקיע בפיתוח האישי של העובד. לכן הן משקיעות במה שמכונה Perks, מונח שהתרגום שלו נע על הציר שבין הטבות לפינוקים.

לא מדובר רק באטרקטיביות של המשרדים. אם פעם תמונות מהמשרדים של גוגל או פייסבוק היו שוות כתבה בעיתון, היום זה הפך להיות סטנדרט. מרבית מקומות העבודה בהייטק, ובמיוחד בסטארטאפים, כוללים מטבחים סופר מגניבים, חדרי משחקים, חדרי מוזיקה, שיעורי ספורט ויוגה, שלא לדבר על אלכוהול.

אז אם אתם יושבים בבית קפה וחולמים לשנות על העולם - או סתם רוצים משכורת גבוהה והטבות מפנקות - הנה 9 מחברות היי-טק והסטארטאפים המעניינים בישראל, אשר מפתחים טכנולוגיות מתקדמות שניצבות בחזית העשייה בתחומן.

האם לעובדים נשאר גם זמן לעבוד? התשובה היא כן. עובדים בתעשייה מודים שהדימוי התקשורתי קצת מוגזם - זה לא שחוגגים כל היום – אבל האווירה כיפית ומזמינה. למעשה, מדובר בתוצאה הכרחית של שוק תחרותי, שמונע על ידי מועמדים נחשקים עם דרישות משתנות. אם בעבר משא ומתן עסק בשכר ותנאים סוציאליים, היום מדברים גם על המטרה, ה-Cause.


כן, דווקא לדור ה-Y, זה שמואשם בחוסר אכפתיות ונרקיסיזם קיצוני, חשוב לחוש שהוא מתחבר למשימת-העל של החברה. הצצה חטופה באתרים הרשמיים של חברות וסטארטאפים לא מעטים חושפת שוב ושוב את המנטרה - "שינוי עולם". זאת הפכה זה מכבר לבדיחה בסדרות כמו "סיליקון ואלי", אבל הבדיחה מבוססת על מציאות: כל חברה מנסה להבליט כמה היא מיוחדת, משפיעה ובעיקר - איך דווקא היא הולכת לשנות את העולם.


שאיפה לשנות את העולם, או לפחות להשפיע עליו, היא לא הטרנד היחיד שמאפיין חברות היי-טק. מגמה בולטת נוספת היא לאפשר איזון בין בית לעבודה. החברות פועלות כדי לאפשר לעובדים גמישות ונחות, כך שיוכלו להפיק מעצמם את המקסימום. מבחינת מנהלים רבים בחברות מובילות, אין יתרון לעובד שיושב במשרד משמונה עד חמש, אם הוא מפיק פחות תוצרת מאשר מישהו שעובד מבית קפה. הרעיון פשוט: העובדים נבחנים על סמך תפוקה ולא על סמך ספירת שעות העבודה המשרדיות. כמובן שמדובר בשינוי מהפכני בתפישת עולם העבודה, ולכן הוא לא מאפיין את כל התעשייה. בחברות היי-טק גדולות וותיקות הסדר הישן עדיין שולט.