הורסקי: "כדי להיכנס לשוק המזון הבינ"ל, יש להתמקד בחוזקות של חדשנות ובידול ברמת המוצר"

ב-26.3 (יום א') יערוך מכון הייצוא במלון דן פנורמה כנס תחת הכותרת Rethinking Food , שיעסוק בשילוב שבין תעשיית המזון והפודטק כמנוע לצמיחה וגידול בהיקפי הייצוא, וכן בשינויים ובאתגרים שמתפתחים בענף המזון בשנים האחרונות.

בשיתוף מכון הייצוא
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בשיתוף מכון הייצוא
תוכן שיווקי

על מנת לעמוד בתחרות בשווקים בחו"ל נדרשת תעשיית המזון לעמוד כיום באתגרים כגון הפחתת סוכר, נתרן, מקורות חדשים לחלבון, ייצור ללא חומרים משמרים ועוד. בכנס ישתתפו מרצים בכירים בתעשייה מחו"ל ומהארץ ומשלחת עיתונאים מארצות הברית ומאירופה, תוך מתן דגש על השינויים הרבים המתחוללים בענף המזון, ובמטרה לעזור לתעשייה הישראלית להשתלב בעולם חדש זה.

היתרון הישראלי - במוצר ובטכנולוגיה החדשניים

בין הדוברים בכנס יהיה גיל הורסקי, מנהל גלובלי בכיר לשיווק וחדשנות בחברת מונדלייז, חברת השוקולד הגדולה בעולם, שבין היתר, מייצרת ומשווקת את מותגי השוקולד המוכרים לכולנו: טובלרון, מילקה וקדבורי .

בהרצאה במלון דן הורסקי ישתף מניסיונו מהם הטיפים המובילים לכניסה מוצלחת לשווקי מזון בינלאומיים. ירצו בכנס גם גב' איליין ווטסון (Ms. Elane Watson), עורכת ג'ורנל תעשיית המזון FoodNavigator USA וגב' דניאל נירנברג (Danielle Nierenberg) נשיאת הארגון Food Tank.

"אם מעוניינים להתפתח לשווקים בינלאומיים, הדבר הראשון שצריך לעשות, הוא למצוא את היתרון היחסי של החברה, שבאפשרותה להציע אותו לשווקים הזרים, בהשוואה למתחרים שלה", אמר הורסקי השבוע ל"דה-מרקר". "לאחר מכן יש לנתח את היתרון הזה. מותגים ישראלים, לרוב, אינם בעלי יתרון בחו"ל, שכן אין לצרכנים שם מודעות אליהם".

גיל הורסקיצילום: צילום: יח"צ

לטענת הורסקי, מה שעושה את ההבדל הם המוצר, או הטכנולוגיה, או הקטגוריה החדשה. "אלו הפרמטרים שבהם ניתן להשיג יתרון כחברה ישראלית לעומת שחקנים אחרים בשוק הבינלאומי", הוא מציין.

התמקדות בשוק אחד - ובחינת תגובת הצרכנים

הורסקי בכנס FOOD VISIONצילום: צילום: יח"צ

במסגרת ההרצאה, דן הורסקי בחשיבות של התמקדות בשוק יעד אחד. "הכוונה היא הגדרה מראש של השווקים שאליהם נרצה להגיע, אבל קודם כל יש להתמקד בשוק אחד, שבו קיים הפוטנציאל הגבוה ביותר להצליח. לעשות בו פיילוט ורק לאחר מכן להמשיך לשווקים נוספים", הסביר הורסקי. "נכון לעשות זאת על ידי השקת פיילוט בשוק שנחשב מוביל, לבחון איך הצרכנים מגיבים, לבצע התאמות ותיקונים אם צריך - ורק לאחר מכן לשכפל את המוצר לעוד שווקים".

לדבריו של הורסקי, לחברות ישראליות יש בדרך כלל יכולת לזהות מוצר בעל פוטנציאל ולנסות להפוך אותו למוצר טוב יותר. לכן, כדי להיכנס לשוק המזון הבינלאומי עליהן להתמקד בחוזקות שלהן של חדשנות ובידול ברמת המוצר כל זאת כדי להקדים את חברות הענק, וכך להצליח בשווקים זרים.

"בנוסף, כדאי להתמקד בקטגוריות ובשווקים שאינם נחשבים עדיין אטרקטיביים מספיק עבור חברות הענק", הבהיר הורסקי. "חברות ענק יבחרו לעתים לא להיכנס לקטגוריות נישה כגון מזון אתני, שעדיין רק מתפתח, כיוון שיעד המכירות שלהן גדול מדי לאותן קטגוריות. לעומת זאת, קטגוריות אלו יכולות להיות אטרקטיביות מאוד עבור חברות ישראליות, קטנות ובינוניות, ולכן כדאי להתמקד בהן".

לדברי הורסקי, האסטרטגיה הזאת של התמקדות בקטגוריות נישה הוכיחה את עצמה בארה"ב שבה חברות קטנות בתחום המזון הבריא, הצליחו "לגנוב" מעל 18 מיליארד דולר של מכירות מחברות מזון הגדולות ב-4 שנים האחרונות.

"חלק מאסטרטגיה נכונה הוא בחירת הטיימינג של השקת המוצרים והיערכות להשקה הזו, כדי שלא תחרוג מלוח הזמנים המתוכנן. התזמון הנכון הוא פרמטר חשוב מאוד, גם כשמדברים על משאבי החברה המושקעים בשיווק ובהפצה, אבל עוד יותר מבחינת הצרכנים", ציין הורסקי.

המגמות הצרכניות הבולטות ב-2017

"בחברת מונדלייז אנחנו מתמקדים בשלוש מגמות צרכניות מרכזיות בשנת 2017: תזונה בריאה, שיתוף בין צרכנים וחיזוק התודעה העצמית", אמר הורסקי לדה-מרקר. "למשל, אנחנו לא מתיימרים להציג את השוקולד כמזון בריא, אבל אנחנו משפרים אותו בהתאם למגמה הקיימת למשל הפחתת אחוזי סוכר ותוספת של מרכיבים מסוימים בעלי ערכים תזונתיים. מנגד, אנחנו מתעקשים על כך שטעם המוצר לא ישתנה כלל. כדי לענות על מגמת השיתוף בין צרכנים, פיתחנו אריזות שמתאימות למפגשים חברתיים שניתן לצרוך יחד".

לסיכום, הורסקי מדגיש שלתעשיית המזון והפודטק הישראלית יש פוטנציאל משמעותי לצמוח בשנים הקרובות בשוק המזון הבינלאומי.

ההשתתפות בכנס הינה ללא תשלום, אך מותנית בהרשמה מראש. הכנס יתקיים בשפה האנגלית
לפרטים נוספים: המרכז ללימודי יצוא וסחר בין-לאומי, טלפון: 03-5142867/845

קישור להרשמה