עומדים בפני גישור עסקי? כך תתכוננו לקראת פגישת משא ומתן

ביום-יום העסקי שלנו מתגלעות לא פעם מחלוקות בין הצדדים המעורבים בנושאים שונים. לעיתים המחלוקות כה קשות, עד כדי כך שהן משבשות את ההתנהלות השוטפת של העסק. במקרים אלה, גישור עסקי עשוי לפתור את הבעיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
לחיצת ידיים
צילום: Unsplash
עו"ד ומגשרת רונה גינת, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן שיווקי
עו"ד ומגשרת רונה גינת, תוכן מקודם בשיתוף זאפ משפטי
תוכן שיווקי

גישור עסקי, כשמו כן הוא – הליך מסודר שמטרתו לבנות גשר במחלוקות בנושאים עסקיים. הליך כזה עשוי לתת מענה לבעיות שעולות ביום-יום בזמן הקצר ביותר, בדרך הנכונה ביותר ועם הנזק הקטן ביותר, לכל הנוגעים בדבר. לאחר שהושגה הסכמה בין בעלי המחלוקת כי מוטב להגיע להבנות באמצעות גישור עסקי, חשוב שכל אחד מהצדדים ייערך ויגיע לגישור ממוקד ומפוכח, הן מבחינה עסקית והן מהפן המנטלי. הכנה מדוקדקת, ממוקדת ויעילה עשויה ללא ספק לסייע ולשפר דרמטית את התוצאות העסקיות המיוחלות.

עו"ד ומגשרת רונה גינתצילום: HGR_STUDIO

מה כוללת ההכנה לגישור עסקי?

הגדרת מטרות וציפיות: לפני שמגיעים לגישור עסקי, חשוב שכל אחד מהצדדים ינתח את הדברים בצורה ריאלית, כאשר מומלץ לעשות זאת בעזרת קולגה או עורך הדין שייצג אותו בתהליך. כל צד צריך לבחון את האינטרסים שלו ושל העסק שלו, לחדד לעצמו מה חשוב לו, מה הוא מצפה שיקרה כדי לתקן את המצב, על מה הוא מוכן לוותר (ולא פחות חשוב - על מה לא), מה הוא מתכנן לומר לצד השני, מה חשוב לו לשאול אותו וכדומה.

בדיקת אלטרנטיבות: על כל אחד מהצדדים לבדוק מהן האלטרנטיבות העומדות בפניו במקרה שהגישור לא יסתיים בהסכם. כדאי לחשוב על אפשרויות נוספות מחוץ לשולחן המשא ומתן, וכיצד ניתן לפתור את הסכסוך באופן המשתלם ביותר לכל הצדדים. כשאחד הצדדים מרגיש כי אינו בקיא מספיק, או כי אין לו מספיק מידע מהן האלטרנטיבות שלו מחוץ לשולחן המשא ומתן, כדאי לגשת ולאסוף מידע זה לפני שניגשים להליך הגישור.

סטנדרטים וסקר שוק: חשוב מאוד לבדוק מהם הסטנדרטים הקיימים בשוק בכל הקשור למחלוקת; מהם המדדים האובייקטיבים; מהן התקנות או החוקים הרלוונטיים; מהם מחירי השוק המקובלים בעסקאות דומות; האם יש פסיקות של בתי המשפט המדברות על מקרים דומים ומה משמעותן; מהם הנהלים הקיימים בחברה או בחברות דומות בכל הנוגע להתנהלות במצבים מעין אלה וכו'.

מסמכים רלוונטיים: מומלץ להגיע לגישור מצוידים בכל המסמכים הרלוונטיים הקשורים למהות המחלוקת.

בהליך הגישור השאיפה היא כמובן לפתור את הסכסוך ולהגיע להסכמה באשר להמשך ההתנהלות המשותפת של הצדדים. עם זאת, גם במקרים שבהם ההליך מסתיים בהחלטה להיפרד ולא להמשיך יחד בהתנהלות העסקית – גם אז הגישור יכול לסייע. הליך הגישור מאפשר לצדדים לעבור את הפירוד בדרך מכובדת ומכבדת, תוך שמירה על הסודיות המתחייבת ולהגיע להסכם שיגן על הנכסים העסקיים של כל אחד מהם.

אז לפני שאתם מחליטים לרוץ לבית המשפט, מומלץ לנסות הליך גישור עסקי לאור יתרונותיו הרבים, במיוחד כשמסתייעים בעורך דין שיכול לסייע לקדם את התהליך משמעותית. באמצעות הגישור, ניתן ליישב את הסכסוך בזמן הקצר ביותר, בהוצאה הקטנה ביותר ותוך מזעור הנזקים הכלכליים והתדמיתיים שעלולים להיגרם לעסק.

המאמר אינו תחליף לייעוץ משפטי בידי עורך דין. האמור מעניק מידע כללי בלבד, ואינו מהווה ייעוץ משפטי מחייב ואף לא חוות דעת משפטית ואין להסתמך עליו בכל צורה שהיא.

____________________________________________________

שם העו"ד: רונה גינת

שם המשרד: עו"ד רונה גינת, מגשרת

תחום התמחות: גישור מסחרי, הייטק

רזומה מקצועי מקוצר:

רונה גינת היא עורכת דין ומגשרת בעלת ניסיון בליווי מאות הליכי גישור. עו"ד גינת מרצה על מיומנויות ייצוג לקוחות במשא ומתן וגישור, משתתפת באופן קבוע בתחרות ייחודית המתקיימת מידי שנה בפריז בגישור מסחרי בינלאומי בחסות ארגון ה-ICC – International Chamber of Commerce, מנחת פרקטיקום בגישור באישור הנהלת בתי המשפט, בעלת תואר שני בגישור ויישוב סכסוכים וחברה בוועד המנהל של ארגון המגשרים בישראל.

אני מאמין/ מוטו:

אני מאמינה ביכולת של כולנו להצליח ליישב מחלוקות באמצעות הידברות ומשא ומתן ובדרכי שלום, תוך הקפדה על כבוד הדדי ושמירה על מערכות יחסים. עבורי, הליכים הסכמיים וגישור הם שפה ודרך חיים. מניסיוני הרב כמגשרת, כאשר צדדים למחלוקת שואפים להגיע להסכמות תוך זיהוי מדויק של הצרכים של כל צד, הסתכלות מפוקחת וניתוח משפטי של האלטרנטיבות, המטרה מושגת.

פרטי התקשרות:

כתובת: י.ד ברקוביץ 4, מגדל המוזיאון, תל אביב
טלפון: 03-6045394
נייד: 054-4517247
דוא"ל: rona@ginat-law.com
אתר: www.ginat-law.com
עמוד פייסבוק: עו"ד רונה גינת, מגשרת
פרופיל לינקדין: Rona Ginat

לעמוד של עו"ד רונה גינת באתר זאפ משפטי >>

בשיתוף אתר זאפ משפטי

לכל הטיפים מעורכי הדין והמומחים >>