מעוררי השראה

שלי הוד מויאל | מנכ"לית שותפה ומייסדת של iAngels

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
בוגרים מעוררי השראה
תוכן שיווקי
תוכן שיווקי

גיל: 34

בוגרת תכנית ה-International Executive MBA של קלוג-רקנאטי, הפקולטה לניהול ע"ש קולר באוניברסיטת תל-אביב

שלי הוד מויאלצילום: דני שביט

כמו הרבה צעירים אחרים שמחליטים לנסוע לטיול אחרי צבא, גם שלי הוד מויאל החליטה לארוז ולטוס לארצות הברית. אלא שבמקום למכור בוץ מים המלח בקניונים היא נרשמה ללימודי תואר ראשון בכלכלה ופילוסופיה בהאנטר קולג'. המסע שלה הוביל אותה לחברת - UBS, שם עסקה בניהול תיקים.

העבודה השנייה הייתה באחת מקרנות הגידור הגדולות בעולם. השנים היו שנות המשבר הכלכלי בארצות הברית, וקרן הגידור התמחתה ב"מצבים מיוחדים וחברות במצוקה", כך שהוד מויאל מצאה עצמה בוחנת ומשקיעה מעל מיליארד דולר בחברות הכי מתוקשרות במשק באותו תקופה כמו AIG, GM ו-Citigroup מתחילת המשבר ועד לסיומו. במסגרת תפקידה נפל בחלקה גם לתת חוות דעת וייעוץ לממשלת ארה"ב סביב תוכנית TARP. בתום תקופה מרגשת זאת, החליטה לחזור לארץ, והשתלבה בבנק ההשקעות גולדמן סאקס. זאת גם הייתה הפעם הראשונה שהתעמקה בעולם ההון סיכון והטכנולוגיה בישראל, כשהייתה חלק מצוות שייעץ לחברות היי טק ולקרנות במיזוגים, רכישות והשקעות אסטרטגיות.

לאחר שלוש שנים, במקביל להחלטה להקים משפחה, בחרה הוד מויאל גם לצאת לדרך עצמאית בקריירה. מעבודה בתאגיד גדול, עם מותגי ענק ועיסוק בעיקר בתחום ההשקעות והאנליזה, החלה בעצמה לגייס משקיעים ולבנות את החברה שלה מאפס. יחד עם שותפתה מור אסיא הקימו את iAngels - פלטפורמה שמחברת בין משקיעים מרחבי העולם לבין חברות סטארטאפ בארץ. המודל העסקי של iAngels פועל כך שהיא זאת שעושה את בדיקות הנאותות (Due Diligence) על הסטארטאפ ומנהלת משא ומתן על תנאי ההשקעה. לאחר כל הבדיקות, במידה והוחלט להשקיע, פותחים את הזדמנות ההשקעה לקהילת משקיעים בינלאומית, שיכולים להשקיע ממינימום השקעה של $10,000. גודל ההשקעה הממוצע של iAngels בחברה כיום עומד על מיליון וחצי דולר והחברה מנהלת כיום כ-100 מיליון דולר, והשקיעה עד כה, ב-4 שנות פעילותה, בכמעט 100 חברות סטארטאפ.

באילו כישורים את נדרשת להשתמש בתפקיד הנוכחי שלך?

"יש כאן שילוב של כישורים הנדרשים לניהול קרן ולניהול חברה. בהיבט הקרן נדרשות יכולות כגון בחינת השקעות טכנולוגיות בשלבים מוקדמים וטיפוח מערכות יחסים עם יזמים ומשקיעים. בהיבט ניהול עסק, נדרשים יותר כישורים בינאישיים, כגון גיוס וטיפוח עובדים, יצירת תרבות אירגונית תומכת ובונה, שיווק, מכירות ובעצם כל מה שעסק צריך כדי להתקיים".

אילו כלים קיבלת מהלימודים שמשמשים אותך היום?

"התואר השני שעשיתי במנהל עסקים (MBA) פתח אותי מאוד למגוון של תחומים ודיסציפלינות שטרם עסקתי בהם. למדתי פסיכולוגיה ארגונית, ניהול, אסטרטגיה, שיווק, מיתוג - וכל זה נתן לי כלים נוספים שעזרו לי בדרכי החדשה כיזמית. בהיבט החברתי בתואר גם יצא לי להכיר אנשים מעניינים ומצליחים מכל העולם, רבים מהם שהגיעו מרקעים שונים משלי - זה היה מרתק לעבוד איתם וללמוד מהם".

למידע על תכניות ה-MBA בפקולטה לניהול >>

בקריירה יש לא פעם החלטות שהן גיים צ'יינגר ושמקדמות קדימה - אילו החלטות או צמתים כאלה נתקלת בהם?

"ההחלטה שהייתה הכי גיים צ'יינג'ר עבורי היא ההחלטה להקים את iAngels. לעזוב תפקיד יציב עם אופק לקידום בחברה תאגידית ולעבור לעבוד מהמרתף שלי עם מור שותפתי היא בגדר שינוי של 180 מעלות. ההחלטה הזאת הגיעה מתוך רצון של שתינו לייצר משהו משלנו, לתרום מהניסיון והידע שצברנו ולהשקיע אותו פה בישראל. תמיד ידעתי שאשוב לארץ ובתור מי שגדלה וחיה פה אני מרגישה גם אחריות לעתיד של המקום הזה. חלק גדול מהעתיד הזה טמון ביזמות הטכנולוגית של ישראל שהיא אחד ממנועי הצמיחה המשמעותיים ביותר שיש לנו בעיניי. בתקופה שאני ומור חיינו בארה"ב, זיהינו את הפוטנציאל בחיבור בין יזמים בישראל -למשקיעים בכל העולם שמעוניינים לקחת חלק ולהשקיע ב Startup Nation ומכאן נבע הרעיון ל- iAngels שהיווה עבורנו שילוב נכון של מטרה חשובה עם ערך חברתי והגשמה עצמית".

מה האתגר העיקרי בתפקיד הנוכחי שלך?

"לבנות חברה מאפס זה אתגר גדול. ברוב החברות הגדולות והיציבות כל עוד את עובדת טובה וחרוצה יש תמיד הזדמנויות לקידום. בחברה שלך את יכולה להיות העובדת הכי טובה וחרוצה ועדיין שום דבר בעתיד החברה אינו בטוח. כדי להצליח בתור יזם אתה צריך להדביק הרבה מאוד אנשים בחזון שלך - שותפים, עובדים, משקיעים, לקוחות, וגם אז, כשכל החלקים האלה של הפאזל מתחברים, צריך מזל. יש הרבה טלטלות על הדרך וצריך חוסן נפשי. אני לא בטוחה שלפני 4 שנים הייתה לי היכולת המנטלית להתמודד עם חלק מהמצבים שמגיעים לפתחי היום. במובן זה אני מרגישה שגם ההורות לשלושת ילדיי תרמה לי הרבה - היא מכניסה אותי לפרופורציות, ודורשת ממני להיות אחראית ובוגרת יותר. פתאום אי אפשר להתפרק כשמשהו לא מסתדר כי יש אנשים שסומכים עלי, אז אני מכריחה את עצמי לעמוד בציפיות, להתעלות, להסתכל קדימה ולהיות חיובית".

מה היית רוצה לשנות בתחום?

"הייתי רוצה לשנות את התדמית שלפעמים יש לישראלים בעולם. יש המון קסם ויחודיות ביזמות ישראלית, אך לפעמים משהו בפוטנציאל העסקי מתפספס בגלל פערים תרבותיים. מכיוון שאנחנו עובדים עם אנשים בכל העולם, יש לנו הזדמנות להציב רף גבוה להתנהלות מקצועית מכובדת ומכבדת, בלי שנאבד את הפלפל הישראלי".

איזה מהלך ניהולי את חולמת להוביל?

"בשיא הכנות, אני מרגישה שאני מובילה את המהלך הזה היום עם iAngels. זה בדיוק המקום שאני רוצה להיות בו, עם האנשים שאני רוצה לעבוד איתם ואני מאוד נהנית לבוא לעבודה ולהיות שותפה של הרבה משקיעים ויזמים מוכשרים שמשנים את העולם. כל יום נכנסים אלינו למשרד אנשים מדהימים עם חלומות ענקיים, ולנו יש את הזדמנות להיות שותפים שלהם. זה מעורר השראה. גם בפן האישי, בתור שתי יזמיות, חשוב לנו לקדם את הקול הנשי בחברה, מתוך 20 העובדים אצלנו, 15 הן נשים. ובתור שתי אמהות, חשוב לנו להוות דוגמא אישית ולהראות לבנות שלנו שהכל אפשרי".

מנהל שמעורר בך השראה? ולמה?

"גם בהיבט הזה היה לי מזל בקריירה - לכל מקום אליו הגעתי זכיתי במנהלים שלקחו אותי תחת כנפם, פיתחו אותי ולימדו אותי המון. גם משותפתי מור אסיא ומבן זוגי כפיר הוד מויאל, אני מקבלת המון השראה".