Mind the VUCA: אתגרים ארגוניים בעידן של אי-ודאות

מה זה VUCA וכיצד המושג הזה מתאים את עצמו למציאות הכאוטית של תקופתנו? ניל"י גולדפיין, מנכ"ל נירם גיתן פתרונות הדרכה גלובלית, מציגה את ה-VUCA, את הקשר שלה למנהלים וארגונים ומציעה פרשנות חדשנית למושג

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
איש עם מטריה רץ לעבר הברקים
צילום: Dreamstime.com
ניל"י גולדפיין
תוכן שיווקי
ניל"י גולדפיין
תוכן שיווקי

בראשית שנות האלפיים הוטבע המונח VUCA בז'רגון של צבא ארה"ב. המונח הפך למטבע לשון בקרב קצינים בכלל צבאות העולם, בבואם לתאר עד כמה קשה המציאות העכשווית. מציאות בה כללי לוחמה, מודיעין, בריתות ואפילו הגדרות האויב משתנים- ומשנים סדרי עולם.

המדובר בראשי תיבות של המילים: Volatility– תנודתיות | Uncertainty - אי ודאות | Complexity–מורכבות | Ambiguity–עמימות. מטרת הביטוי הינה לתאר בקצרה עולם כאוטי, מבולבל, עמום ולא צפוי, אשר בתוכו מתקשים מנהיגים לאסוף נתונים, לצפות, לנתח, לתכנן או בקיצור-לנהל.

לאחר אירועי ה-11 בספטמבר אימץ גם עולם העסקים את הביטוי, וכיום הוא שכיח בכל שיח ארגוני-עסקי.

כיום, לקראת סוף העשור השני של המאה ה-21, העולם העסקי מדבר על השתנות השינוי

צילום: איור: בעז פיין, www.visualminds.co

גושים פוליטיים משתנים חדשות לבקרים. שינויים מאקרו-כלכליים מתרחשים באופן לא צפוי ובלתי ניתן לניבוי. מבנים היררכיים ויחסי מרות משתטחים. הטכנולוגיה מתפתחת בקצב מואץ,משנה הרגלי צריכה, הרגלי חיים- ואותנו. בארגונים עובדים כעת חמישה דורות שונים במקביל, כולל המיליניאלז- דור העתיד, אשר מקשה באופיו והרגליו על מנהלים וותיקים ומסורתיים, בקיצור- הכול מתהפך.

בתוך אוקיינוס של אי-ודאות תוהים מנהלים לגבי המשך דרכם. לא רק עבור עצמם אלא גם עבור כלל המועסקים, ההולכים אחריהם ומצפים להובלה בהירה ובוטחת אל מול מטרות, יעדים, הישגים- ועתיד טוב יותר.

היערכות ארגונים עסקיים להתמודדות עם אתגרי ההווה איננה פשוטה כלל ועיקר. רבות ההנהלות העומדות משותקות עקב היעדר הידיעה לאן לפנות, ורבות אף יותר ההנהלות אשר אינן קוראות את הכתובת שעל הקיר ("חישוב מסלול מחדש") וממשיכות להתנהג כאילו תהליך ניהול העסקים הקלאסי הכולל: מיפוי שוק-ניתוח נתונים-תכנון חומש - ונגזרת שנתית של תכניות עבודה (חשיבה לינארית) הוא, הוא התהליך הנכון אשר אין בלתו. וזו כמובן - טעות.

VUCA PRIME

באוניברסיטאות המובילות בארה"ב שוקדים החוקרים על מציאת פתרונות לכאוס (אין באמת) ועל הנחייה ברורה (בכל זאת אמריקה) בנוגע להתנהגות ניהולית ראויה להווה. כך הומצא הביטוי - VUCA PRIME. הביטוי נועד לשקף פתרונות מערכתיים לבעיית המנהיגות בתווך כאוטי על משקל הבעיות הגלומות ב-VUCA.

VISION – חזון | Understanding–הבנה | Clarity–בהירות | Agility - "זמישות" (זמינות וגמישות).

חזון: על שום מה? יניע אנשים להזדהות ולפעולה. מטרה נעלה - כאשר היא מוגדרת נכון ומתוקשרת באופן בו יבינו חברי הארגון את מהות תרומתם לחברה האנושית, תתרום למחוברות הארגונית (Engagement) יותר מכל הבטחה לתמורה כלכלית.

הבנה: הסיבה בגללה הארגון קיים, כיצד הוא מתפקד ומשתנה- ומה תפקידו של כל אחד ואחת בתמונה הכוללת, יפחיתו עמימות ובלבול ויעצימו, במידה רבה, את רמות היעילות והאפקטיביות בה מתפקדות מכונות משומנות, מרובות מרכיבים.

בהירות: של תמונה כוללת, הקשרים ואתגרים יפחיתו אף הם את תחושת הכאוס- ויסייעו להעלות את תחושת המסוגלות של העובדים, לטובת השגיות ותוצאות.

"זמישות": תגובות מהירות לשינויים סביבתיים, רגולטוריים, או כל שינוי אחר, אף הן "נספרות" ככלי ניהולי עכשווי כי: "לא החזק שורד, אלא הזן המשתנה" (דרווין, מתוך תורת המינים).

לכל מנהל ולכל ארגון יש את חוויית הווקה (VUCA) שלו. על כן לכל מנהל ולכל ארגון יש את הזכות (והחובה!) להגדיר ולהבין באופן אישי את ממדי הבלבול, המורכבות ואי-הודאות שלו, וכמענה עליהם להרכיב את ה-VUCA PRIME הייחודי שלו.

מניסיוני בעבודה עם ארגונים ומנהלים, האתגרים "הווקליים" של חברות ישראליות וגלובליות בעידן זה ניתנים לתיאור אף הם בעזרת המילה VUCA, אך עם פרשנות אחרת:

Vision–חזון, United - עבודת צוות, Customer - ארגון מכוון לקוח, Adaptive– הסתגלות.

נילי גולדפיין

Vision-חזון: הגדרה טובה של מטרת העל בארגון, באופן מוחשי, ממשי, מסופר טוב ו"מחזיק מים" מהווה גורם מהותי המחבר לעשייה מבוגרים וצעירים. הטבע האנושי עדיין ממריץ אותנו למצוא סיבות טובות יותר מפרנסה לקום בבוקר ולהיות משמעותיים. תופעה אנושית עתיקה זו מתעצמת אף יותר בקרב הדור הצעיר. אולי הם מפונקים, מקולקלים וחולי מסכים אבל הם באים לעשות טוב. זה חשוב להם.

United - עבודת צוות: עבודה טובה בממשקים, קבלת שונות- והכלתה בתוך צוותי עבודה, יכולת לעבוד עם מגוון גדול יותר של אנשים זהו אולי האתגר הגדול ביותר הקיים היום. בין מגדרים, בין דורות שונים (ועם פחות ביקורת על דור הY), תרבויות או סתם שונות של אופי. הכי בסיסי, הכי מאתגר!

Customer - ארגון מכוון לקוח: דרך ריבוי ערוצים, דרך השתנות כלל הממשקים של הארגון/נותני השירות, עם הלקוחות. העדפותיהם, צרכיהם, הרגליהם – והאופן בו מתקשרים איתם. להבין מה הלקוח באמת רוצה ומה הוא צריך וכיצד משנים את כלל המערכת על סמך הנחות יסוד חדשות לגמרי? זהו אתגר לא פשוט לרוב הארגונים הקיימים מכיוון שלא משנה כמה מהר הם יזוזו- זה כנראה לא יהיה מספיק מהר.

Adaptive–הסתגלות: על מנת להתאים ארגון/מנהל/תפישה לעתיד (שהוא כבר כאן) יש צורך בהשתנות מהירה ובלקיחת סיכונים מחושבים. אומץ לנסות דברים חדשים. ליפול (ולקום מהר) לטעות (וללמוד מטעויות ואם צריך אפילו להתנצל) ובעיקר להפנים שמה שהיה הוא לא מה שיהיה.

כלל המרכיבים הללו מהווים את אבני היסוד שלתורות הניהול החדשות. הארגונים שיצליחו בעשורים הקרובים יהיו אלו שישכילו לשלם במודע את מחירי ההשתנות ולהפוך את התיאוריה הזו הלכה למעשה.

ניל"י גולדפיין, מנכ"ל נירם גיתן פתרונות הדרכה גלובלית, בעלת ניסיון של שלושים שנים בעולם הארגוני-עסקי ובתהליכי טיפול בהון האנושי. מומחית למידה בזירות המקומית- והגלובלית בנושאים של מנהיגות, ניהול, מנטורינג, גיוון והכלה, חזון ארגוני ועוד.

לכתבות נוספות של ניל"י גולדפיין >>

לאתר קבוצת נירם גיתן NGG>>

לאתר של האמן בעז פיין>>

5 טיפים למנהיג העסקי בעידן ה-VUCA>>