משה טיסונה: הרגולציה במסחר המקוון תפגע בחברות הקטנות

בחודש אוגוסט 2014 אישרה וועדת הכספים את התקנות החדשות שמתייחסות בין היתר אל פלטפורמות המסחר באינטרנט. פלטפורמות אלו יכלו להתנהל עד כה בישראל, ללא ריסון או פיקוח וזאת בניגוד מוחלט ליתר המדינות המערביות

משה טיסונה
תוכן שיווקי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
משה טיסונה
תוכן שיווקי

חוסר הרגולציה בישראל על המסחר האינטרנטי הביא להפסדים וסיכונים רבים למשקיע וגרם לבעלי זירות ישראלים מקצועיים לנהל את עסקם מעבר לים. משה טיסונה, איש פיננסים שמנהל חברות שעוסקות במסחר אינטרנטי בחו"ל, בטוח שהרגולציה חיובית והכרחית, אך ממליץ לא להתעלם מההשלכות שיהיו לה על שוק העבודה ומעגל האבטלה בישראל.

משה טיסונה: הרגולציה במסחר המקוון תפגע בחברות הקטנות

במשך למעלה מעשור התנהל המסחר הישראלי באינטרנט בצורה לא מפוקחת. מצב זה לא רק שם את המשקיעים בסיכון גדול, אלא קבע את אופיו ומהותו של השוק. פיתוי, גירוי, כסף קל, הזדמנויות גדולות ומינוף גבוה, הם רק חלק מהביטויים שהתוו דרכי פעולה, שייחודיים לשוק לא מפוקח. במדינות מערביות אחרות, כמו אירופה וארה"ב, טוען משה טיסונה, השוק מפוקח, יש הגנה על המשקיעים והחברות יכולות לגדול ולצמוח.

"בואו להרוויח 1000$ בשעה" - כיצד המסחר באינטרנט פעל עד כה?

לטענת משה טיסונה, כיום כל חברה יכולה לפתוח משרד עם 10 עובדים ולפתות אנשים להשקיע כספים בלי רישיונות ומעקב, מבלי שתהיה למשקיעים את היכולת לדעת מי החברה, מי האנשים שמנהלים אותה ואם הם אנשי מקצוע או לא. כל אחד היה יכול לפתוח חברה כזו מבלי שיידרש ממנה אישור להשתמש בכספים של אנשים.

מצב זה מביא לכך שמשקיעים מקבלים עצות לא מקצועיות לגבי מה שהם יכולים לעשות עם הכסף שלהם ובמקרים הקיצוניים, חברות נעלמו עם הכספים של המשקיעים. מטרתן הייתה לפרסם מודעה בנוסח "בוא להשקיע 100$ ולהרוויח 1000$ בשעה בלבד" וכך לגרות את הלקוח להרוויח כסף מהיר, מה שיצר סיכון גבוה מאוד וחוסר יציבות.

"לאחר הרגולציה", מסביר משה טיסונה, "הפיקוח יהיה מאוד ברור, החל משלב הפרסומות שאמורות לקרוא למשקיע ללמוד ולא להרוויח במהירות, ועד פרסום אזהרות, סיכונים והשלכות. הרגולציה תביא לכך שתוך חצי שנה כל החברות הקטנות ייעלמו, מפני שהן יצטרכו לשנות את דרך המכירה שלהן, והחברות הגדולות והמקצועיות ישרדו ויתפתחו".

מינוף מוגבל, שמירה על הון ראשוני והבדלה בין איש מכירות לברוקר - התקנות החדשות

התקנות החדשות מסדירות מספר תחומים במסחר האינטרנטי שאמורות בעיקר להגן על הלקוח ועל הכסף שלו. לדעת, משה טיסונה, בראש ובראשונה הרגולציה תסדיר את נושא המינוף. "כרגע, כאשר משקיע מגיע לזירת מסחר ישראלית ברשת, יוצע לו מינוף גבוה מאוד - יחס של 1:400, כלומר הוא משקיע 1 ומרוויח פי 400", מסביר טיסונה.

באופן זה, ההון הראשונה שלו נמחק בצורה מהירה למדי וכך הזירה מרוויחה מההפסד של המשקיע ולא מהרווחים שלו. כאשר מגבילים את המינוף, ההון הראשוני של המשקיע משמעותי, פחות מסוכן ויציב ויכול לשמש אותו לזמן ממושך יותר. "לצורך ההשוואה", מציין משה טיסונה, "באירופה רמת המינוף המותרת היא 1:200, בארה"ב 1:50 וביפן 1:25".

כמו כן, טרם הרגולציה, המשקיעים היו מתבקשים להעביר את כספי ההשקעה לחשבון הבנק של זירות ההשקעה. באופן זה, בעל הזירה היה יכול פשוט לברוח עם הכסף. הרגולציה קובעת שההון ההתחלתי של המשקיע יופקד בחשבון נאמנות, והחברה לא תוכל להשתמש בכספים אלו, אלא רק בעמלה שמגיע לה כתוצאה מהרווח של ההשקעה.

הרגולציה גם תיצור הבדלה בין נציגי מכירות וברוקרים .המצב כיום הוא שמשקיע מגיע לנציג מכירות טלפוני, שמעביר לו מידע על האפשרויות שעומדות בפניו. משה טיסונה מסביר שמי שמילא את התפקידים האלה הם אנשי מכירות לא מקצועיים, שמשתכרים על ידי בונוסים ולמעשה מרוויחים על חשבון המשקיע: "הם מכניסים את המשקיע לזירה מבלי להעביר לו את כל הידע". הברוקרים הם אנשים שעברו הכשרה מתאימה לייעוץ בתחום ניירות ערך: "התפקיד שלהם הוא לייעץ לאנשים להשקיע את הכסף בצורה הכי מינימליסטית ולא מסוכנת" מציין משה טיסונה. באופן זה המשקיע ידע בדיוק מה הסיכונים שלו, היכן כדאי לו להשקיע ולמה.

כיצד הרגולציה תשפיע על אופי המסחר באינטרנט, על הרווחים של בעל הזירה והמשקיע ועל שוק העבודה?

משה טיסונה מציין שלאחר יישום הרגולציה אופי המסחר ישתנה לחלוטין. המשקיעים יהיו יותר יציבים וחכמים, כאלו שיודעים מה הם רוצים לקנות ולמכור. עם זאת, הרווחים של החברות ירדו באופן משמעותי, אבל ההשקעה תהיה יציבה יותר ולא זמנית או מיידית כבעבר: "המשקיע הקל יעלם ואיתו החברות שמושכות את הלקוח להרוויח כסף קל וכך יכנסו לשוק משקיעים שמעניין אותם ללמוד לסחור. בעקבות זאת, כל הקונספט ישתנה והחברות הגדולות יבצעו שינויים לטווח ארוך".

למרות שמשה טיסונה חושב שהרגולציה מבורכת לא ניתן להתעלם מגל הפיטורים ההמוני שיבוא בעקבותיה. "כיום בארץ ", הוא אומר, "יש עשרות, אם לא מאות callsenter שנחשבים למוקדי מכירות הטובים ביותר בעולם. מוקדים אלו מורכבים מעובדים ישראלים, סטודנטים, עולים חדשים, צרפתים ועוד שמתאפיינים במנטאליות ישראלית, שמומחית במכירות. בגלל שהשיטה לאחר הרגולציה כבר לא תקרא לאנשים להרוויח אלא ללמוד, יהיו פחות לידים וכתוצאה מכך פחות אנשים במרכזי השירות והמכירה. אלפי אנשי מכירות יאבדו את מקום העבודה שלהם, כחצי שנה לאחר יישום הרגולציה".

משה טיסונה מאמין כי גם אם הרגולציה תביא לירידה ברווחים, הישראלים ימצאו לזה פיתרון בדיוק כפי שעשו עם האופציות הבינאריות, שכבשו את המסחר האינטרנטי בעולם. כך או כך, הרגולציה תגן על המשקיעים ותעניק לכל התחום מימד יוקרתי יותר.

משה טיסונה, הוא יזם ואיש עסקים העוסק בתחום המסחר באינטרנט בזירה המקומית והבינלאומית.

כתבות שאולי פספסתם

גילעד אלטשולר. "זקן אחד, אלטשולר, הזהיר - ואף אחד לא שמע"

הוא צדק? הסיכון גדל, ונבואת הזעם של אלטשולר עלולה להתגשם

ג'רום פאואל, נגיד הבנק הפדרלי. נותרה חצי נקודת אחוז נוספת עד לרף הריבית שהבנק מתכוון להגיע אליו

עוד מאמץ אחד קטן: הבנק הפדרלי עומד לשחרר את החבל. כך זה ישפיע עלינו