תיק מניות

רשימת קריאה

רשימת הקריאה מאפשרת לך לשמור כתבות ולקרוא אותן במועד מאוחר יותר באתר,במובייל או באפליקציה.

לחיצה על כפתור "שמור", בתחילת הכתבה תוסיף את הכתבה לרשימת הקריאה שלך.
לחיצה על "הסר" תסיר את הכתבה מרשימת הקריאה.

לרשימת הקריאה המלאה לחצו כאן

כתבות במדור

זוהר ארליך, המכון הגיאופיסי

כאשר מכשירים שטח גדול לשימוש חדש אסור להתעלם ממה שמסתתר מתחת לפני השטח

כמות השטחים לבנייה בישראל היא מצומצמת, אך עדיין נשארו קרקעות רבות שהשימוש הקודם שלהן לא ידוע. לא פעם, לאחר תחילת הבנייה מתגלות חביות, נפלים, חומצות ועוד "הפתעות" שעלולות לסכן את עתיד הפרויקט והכדאיות הכלכלית שלו. כיצד מגלים את סודות הקרקעות עוד לפני התחלת הפרוייקט?

זהר ארליך, המכון הגיאופיסי

ישראל במירוץ לבניית תשתיות - חשוב שקודם נבדוק את הקרקע עליה אנחנו בונים

תנועה של העתק גיאולוגי בתת-הקרקע עלולה לגרום לנזקי ענק ולפגוע בכל סוגי התשתיות במדינה. רק בעזרת שילוב שיטות בדיקה גיאופיסיות ניתן לקבל תמונת מצב מדויקת של תת-הקרקע. מה הן אותן בדיקות ומדוע חשוב לקחת אותן בחשבון בזמן תכנון תשתיות?

זוהר ארליך, המכון הגיאופיסי

נתקלתם במי תהום או מערות? בדיקה שמסייעת ליזמים וקבלנים לאתר הפרעות מתחת לאתר הבנייה

אין כמעט יזם או קבלן שלא נתקל במי תהום, מערות והפרעות אחרות מתחת לפני השטח של אתר הבנייה. מלבד הארכת זמן הבנייה והעלויות הכלכליות, אותן "הפתעות" יכולות לסכן את עמידות המבנה. שילוב בדיקות טכנולוגיות לדימות הקרקע מאפשר לזהות, לתכנן ולטפל בהן עוד לפני שהבנייה מתחילה

זוהר ארליך, המכון הגיאופיסי

מכשור לניטור זעזועים: עלות נמוכה עם אפקטיביות גבוהה

רמות הזעזועים המותרות מעבודת כלים כבדים וחומרי נפץ באתר בנייה מוגדרות בתקן מחמיר. חריגה מהתקן עלולה לגרום נזק רב למבנים סמוכים. בדיקה מקיפה של המכון הגיאופיסי מאפשרת למפות היכן ובאיזה עוצמה מותר לכל כלי לבצע הרעדה. בנוסף, הצבת מכשיר מדידה בעלות נמוכה אשר מתריע על חריגה, מאפשרת לשלוט בזמן אמת בפעילות ולהימנע מגרימת נזקים עם השלכות כלכליות כבדות

זוהר ארליך, המכון הגיאופיסי

הבדיקות לתכנון נכון של מבנים נגד רעידות אדמה

המומחים מתריעים שרעידת אדמה בישראל היא לא שאלה של "אם" אלא שאלה של "מתי?". המיקום של ישראל על השבר הסורי-אפריקאי מחייבת כל מהנדס ויזם להכיר לעומק את הקרקע עליה הוא מתכנן לבנות. מהו סקר תגובות אתר ומדוע הוא חייב להתבצע בשטח ולא רק ע"י חישובים מתמטיים?

זהר ארליך, המכון הגיאופיסי

לחשוב מחוץ למנהרה: איתור מנהרות טרור בכלים טכנולוגיים לא קונבנציונאליים

מנהרות הטרור ברצועת עזה שינו את חוקי המשחק - צה"ל נדרש להגביר את יכולותיו בזיהוי ואיתור. לשם כך, המכון הגיאופיסי לישראל, חברה ממשלתית המבצעת סקרים גיאופיסיים לדימות תת-הקרקע, נקרא למשימה. כיצד איתרו מנהרות טרור בעזרת טכנולוגיות לדימות הקרקע?