פסל ארדואן בוויסבאדן, השנה. קרימינליזציה מואצת של כל אופוזיציה
פסל ארדואן בוויסבאדן, השנה. קרימינליזציה מואצת של כל אופוזיציה צילום: RALPH ORLOWSKI/רויטרס

ארדואן פיטר את כל מנהלי קרן ההשקעות הממשלתית - ומינה את עצמו ליו"ר

נשיא טורקיה מחזק את אחיזתו במוסדות הכלכליים ומינה את עצמו ליו"ר הקרן ששולטת בין היתר בטורקיש איירליינס ובחברות נפט בטורקיה ■ זהו שלב נוסף בטיהור שמבצע ארדואן במוסדות השלטון מאז ניסיון ההפיכה הכושל

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

נשיא טורקיה, רג'יפ טייפ ארדואן, מינה את עצמו ליו"ר קרן ההשקעות הממשלתית של המדינה ופיטר את שאר חברי ההנהלה שניהלו את הקרן במשך שנתיים. זאפר סונמז, ראש אזור טורקיה ואפריקה בקרן ההשקעות קזאנה של ממשלת מלזיה, מונה למנהל הקרן. שר האוצר של טורקיה, בראט אלביירק, שהוא גם חתנו של ארדואן, מונה לדירקטור בקרן.

חילופי ההנהלה בקרן ההשקעות הממשלתית של טורקיה מגיעים שנתיים לאחר שהקרן הוקמה במטרה לנסות וליצור רווח מנכסים של המדינה, וכן לעצור את הזעזועים בשווקים, שנגרמו בעקבות ניסיון ההפיכה הכושל בטורקיה. עם זאת, יעדי הקרן והאסטרטגיה שלה לא הוגדרו מעולם בצורה ברורה ומאבקים פנימיים הובילו לפיטורי המנכ"ל הראשון של הקרן, לאחר שארדואן הביע בפומבי את אכזבתו מביצועיו.

השינויים מחזקים את אחיזתו של ארדואן במוסד פיננסי חיוני נוסף בטורקיה. ארדואן הבטיח בריאיון לבלומברג במאי כי יחזק את שליטתו במדיניות הכלכלית בטורקיה לאחר שיזכה בחירות, שהתקיימו ביוני.

מטוס של טורקיש איירליינס
מטוס של טורקיש איירליינס צילום: אי־פי

הוא מקיים את הבטחותיו ומסלק מדרכו את כל מקבלי ההחלטות הוותיקים שהובילו את כלכלת טורקיה מאז 2002, ומעניק לעצמו סמכות אישית למינוי אנשים בבנק המרכזי ובמוסדות אחרים של המדינה.

קרן ההשקעות של טורקיה מחזיקה בנכסים כמו חברת התעופה טורקיש איירליינס, חברת התקשורת טורק טלקום, הבנקים זיראט וטורקיה האלק, חברות נפט ותשתיות, שירות הדואר, הבורסה וחברת הרכבות הלאומית. מאז שנוסדה, דנו מקבלי ההחלטות בקרן ביעדיה. חלקם טענו כי יש לנהל את הנכסים בקרן כדי לייצר ערך מוסף, כפי שעושות קרנות ממשלתיות מסורתיות. אחרים טענו כי יש למכור את הנכסים עד שתחלוף הסערה בשווקים, וקבוצה נוספת טענה כי יש להנפיק את החברות וכך המדינה תוכל להנפיק עבורן חוב.

ארדואן פיטר את ייט בולוט, אחד מיועציו במסגרת המינויים החדשים בקרן. הדירקטוריון החדש יכלול את ריפעת היסרג'קלולו, ראש לשכת המסחר הטורקית; חוסיין איידין, ראש איגוד הבנקים וסמנכ"ל הכספים בזיראט; ארדה ארמוט, ראש הסוכנות לתמיכה ולקידום השקעות בטורקיה; ארישה אריג'ן, פרופסור וחבר בורסת איסטנבול ואיש העסקים פואט טוסיאלי.