מחאה נגד טכנולוגיית זיהוי הפנים של אמזון
מחאה נגד טכנולוגיית זיהוי הפנים של אמזון צילום: בלומברג

בעלי המניות של אמזון הצביעו בעד המשך מכירת טכנולוגיית זיהוי פנים לרשויות החוק

בפגישה השנתית בסיאטל תמכו בעלי המניות בהזמנת מחקר עצמאי לגבי הסיכונים שבטכנולוגיה ■ אמזון מדגישה את היישומים החיוביים של השירות, כמו היכולת לסייע במציאת ילדים נעדרים

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

בעלי המניות של אמזון הצביעו אתמול (ג') בעד המשך המכירה של טכנולוגיית זיהוי הפנים של החברה, Rekognition, לרשויות החוק ולממשלות. 

בפגישה השנתית בסיאטל הצביעו בעלי המניות גם בעד ההצעה להזמין מחקר עצמאי שיבדוק את האיומים שמציבה הטכנולוגיה על זכויות האזרח, והאם החברה צריכה להפסיק להציע את מערכת Rekognition לסוכנויות ממשלתיות. תוצאות ההצבעות אינן מחייבות, כך שהמנהלים אינם חייבים לנקוט פעולה, יהיו התוצאות אשר יהיו.

אמזון ניסתה לחסום את ההצבעות, אך רשות ניירות ערך האמריקאית (SEC) הודיעה לה כי אין לה את הסמכות הזאת. החברה דחקה בבעלי המניות שלה להצביע נגד ההצעות, באומרה כי לא קיבלה דיווחים על כך שהמערכת מנוצלת באופן מזיק.

לטענת החברה, "Rekognition היא כלי עוצמתי...בעבור רשויות החוק וסוכנויות ממשלתיות ללכוד פושעים, למנוע פשעים ולמצוא נעדרים. אסור לאסור טכנולוגיה חדשה או לגנותה בגלל האפשרות של שימוש לרעה".

Rekognition נמצאת כיום בשימוש על ידי משרד השריף במחוז וושינגטון במדינת אורגון, גם למטרת חקירת פשעים קלים, כמו גניבה מחנויות. משטרת העיר אורלנדו במדינת פלורידה משתמשת גם היא בטכנולוגיה, במסגרת תוכנית ניסיונית.

לדברי מאט ווד, מנכ"ל מחלקת הבינה המלאכותית ביחידת שירותי הענן של אמזון (Amazon Web Services, AWS), יש בהחלט אפשרות שנעשה שימוש לא ראוי ב-Rekognition, בדומה לסוגי מידע אחרים שנגישים לרשויות אכיפת החוק. "הרשויות יצטרכו לתת דין וחשבון במקרה של הפרת זכויות האזרח", אמר.

בארה"ב לא חוקקו חוקים פדרליים שמגבילים את השימוש בטכנולוגיית זיהוי פנים. היעדר הרגולציה פתח את הדלת למגוון מעשים שעלולים להיחשב לבעייתים.