ג'ול סיגריה חשמלית
ג'ול סיגריה חשמלית צילום: עופר וקנין

הרשויות האמריקאיות: נוקטות ב"צעדים היסטוריים" נגד סיגריות אלקטרוניות

מינהל התרופות והמזון האמריקאי הודיע כי שלח אלפי מכתבי אזהרה וקנסות לקמעוניות שמוכרות סיגריות אלקטרוניות לילדים באופן בלתי-חוקי ■ ראש המינהל: "הזמינות לסיגריות אלקטרוניות אינה יכולה לבוא במחיר התמכרות דור שלם של בני נוער לניקוטין"

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

מינהל התרופות והמזון האמריקאי (FDA) הודיע היום (ד') על שורה של "צעדים היסטוריים והכרחיים" בנוגע למכירה ולשיווק של סיגריות אלקטרוניות לילדים. על פי ההודעה לעיתונות של ה-FDA, זהו המאמץ המתואם הגדול ביותר בהיסטוריה של המינהל, שבמסגרתו נשלחו 1,300 מכתבי אזהרה וקנסות כספיים לקמעוניות שמוכרות ג'ול או סיגריות אלקטרוניות אחרות לקטינים באופן בלתי-חוקי.

מרבית ההפרות בוצעו במוצרים Vuse, Blu, JUUL, MarkTen XL, Logic. חמישה מותגים אלה מהווים יותר מ-97% מהשוק של הסיגריות האלקטרוניות בארה"ב. 

בנוסף, נכתב בהודעה לעיתונות כי המינהל הנפיק 12 מכתבי אזהרה לקמעוניות מקוונות אחרות שמוכרות סיגריות אלקטרוניות במילוי נוזלים בטעמים לילדים. מוצרים אלה נמצאים תחת פיקוח מאז מאי וכתוצאה מכך הקמעוניות שקיבלו מכתבי אזהרה אינן מוכרות כעת את המוצרים האלה עם התווית הפוגענית.

עם זאת, קמעוניות שעדיין לא קיבלו מכתבי אזהרה מפרסמות ומוכרות את המוצרים המזיקים, כמה מהן גם לקטינים. הסוכנות תמשיך לפקח על הקמעוניות האלה ולנקוט בצעדים בעת הצורך.

יתרה מכך, המינהל חוקר האם יצרניות הוציאו סיגריות אלקטרוניות מסוימות לשוק לאחר ה-8 באוגוסט - ומי שתימצא אשמה תהיה נתונה לענישה בגין שיווק ללא אישור מוקדם. המינהל גם ממשיך לערוך ביקורות בקמעוניות שמוכרות מוצרי טבק כדי להבטיח ציות לחוק הפדרלי.

בסך הכל, ערך המינהל 978,260 ביקורות, הנפיק 77,180 מכתבי אזהרה לקמעוניות שהפרו את החוק וגיבש 18,560 תיקים שכוללים קנסות כספיים – נכון ל-1 בספטמבר. קיים צורך ברור לפעולה פדרלית חזקה והמינהל יוסיף להטיל את האחריות על הקמעוניות על ידי אכיפת החוק עם השותפות של המינהל ברמה המדינית.

המינהל הנפיק גם יותר מ-135 תלונות על מכירת טבק היכן שאסור, מה שעלול לגרום לאיסור מכירת טבק על אותן קמעוניות למשך תקופות זמן מוגדרות.

כחלק מהתוכנית המקיפה של המינהל, הוא ימשיך לבדוק אמצעים להפוך את מוצרי הטבק לרעילים פחות ופחות ממכרים עם התמקדות בצעירים. הצעדים עשויים לכלול אריזות חדשות ותוויות למניעת חשיפת ילדים לניקוטין נוזלי. המינהל הרחיב את קמפיין "העלות האמיתית" לחינוך ציבורי עם המסר שמתמקד במניעת צריכת סיגריות אלקטרוניות על ידי צעירים. המינהל ישיק קמפיין חדש כבר בשבוע הבא.

לאחר שנים של ירידה במספר המעשנים בארה"ב, זינקו מכירות הסיגריות האלקטרוניות בשנה האחרונה, בין השאר בגלל סטארט-אפים שמוכרים מוצרים כמו ג'ול, סיגריה אלקטרונית שכוללת נוזל מילוי בטעמים שונים, כמו טעמי פירות וקרם ברולה.

לפי פרסום ב"וול סטריט ג'ורנל", כל מחסנית עם נוזל מילוי, שעולה בארה"ב 4 דולר, מכילה כמות ניקוטין שזהה לחבילת סיגריות שלמה. "מספר בני הנוער שלהערכתנו משתמשים במוצרים האלה הגיע לרמה של מגיפה", אמר היום ראש ה-FDA, סקוט גוטליב.

להערכתו, טעמים מסוימים הופכים את המוצר אטרקטיבי לבני נוער. "הזמינות לסיגריות אלקטרוניות אינה יכולה לבוא במחיר התמכרות דור שלם של בני נוער לניקוטין. זה לא יקרה", אמר.    

ג'ול מחזיקה ב-72% משוק הסיגריות האלקטרוניות, המוערך ב-2.3 מיליארד דולר בשנה - נתון שאינו כולל מכירות דרך האינטרנט. לאחרונה גייסה החברה 650 מיליון דולר, שנתנו לה הערכת שווי של 15 מיליארד דולר.  

המכשיר נכנס לשוק ב-2015 והפך לפופולרי מאוד בקרב בני נוער. לפי נתוני ולס פארגו, ב-10% מהשוק מחזיק המכשיר ויוז של בריטיש אמריקן טבקו. מארק טן וגרין סמוק של אלטריה גרופ תופסים 8% מהשוק. 

בישראל, שהיתה המדינה הראשונה מחוץ לארצות הברית שבה נמכרה הסיגריה האלקטרונית, נמכר המוצר כבר ביותר מ- 500 נקודות מכירה. בתחילת ספטמבר הודיעה החברה כי תתחיל למכור בישראל את הקפסולות מופחתות הניקוטין שלה בריכוז של 20 מ"ג ניקוטין למ"ל נוזל (1.7% ניקוטין) - כפי שהיא מוכרת בבריטניה.

הסיבה למהלך הוא צו שעליו חתם לפני כמה שבועות ראש הממשלה ושר הבריאות, בנימין נתניהו, שאוסר על החברה למכור את הגירסה עתירת הניקוטין של המוצר, המכילה 59 מ"ג ניקוטין למ"ל נוזל (5% ניקוטין) ונמכרת בארה"ב. זאת בשל מה שמגדירים במשרד הבריאות כ"סכנה חמורה לבריאות הציבור". הצו לא אסר לחלוטין על שיווק הג'ול, אלא רק מגביל את כמות הניקוטין לכמות המקסימלית המותרת לפי הדירקטיבה האירופאית - 20 מ"ג למ"ל.

במקביל, ממשיכה החברה לנהל את העתירה שהגישה לבג"ץ נגד ההגבלה, זאת לאחר שבית המשפט נמנע בשבוע שעבר מלהוציא צו מניעה לטובתה. הדיון בעתירה יתקיים באוקטובר או בנובמבר. מנכ"ל החברה, אסף שניר, אמר כי "מאז קבלת הצו פעלה החברה במהירות במטרה לעדכן את אתר הסחר של החברה בישראל על מנת לאסוף מנקודות המכירה את הקפסולות המכילות 5% ניקוטין".

מאיגוד רופאי בריאות הציבור, החברה הרפואית למניעה ולגמילה מעישון של ההסתדרות הרפואית, נמסר כי הם "מזהירים מפני הסכנה לבריאות הציבור, ובפרט לבני נוער בישראל מפני סיגריית ג'ול. סיגריית ג'ול מהווה סכנה לבריאות הציבור, לאור המאפיינים שלה האטרקטיביים במיוחד לבני נוער וצעירים. חברת ג'ול נמצאת כרגע תחת חקירה פדרלית בארצות הברית לאור פעילותה".

מג'ול נמסר בתגובה כי "החברה תמשיך לשתף פעולה עם הרגולטורים בארץ ובעולם ותנקוט פעולות אקטיביות למניעת מכירת המוצר לקטינים ונוער. ג'ול הוקמה אך ורק במטרה להציע חלופה מתקדמת למעשנים בגירים המאפשרת להם להחליף עישון טבק, הגורם לסרטן, לאיוד ניקוטין, שנמצא כי אינו מסרטן".

עוד הוסיפו בחברה כי "ג'ול ישראל תומכת ברגולציה האוסרת מכירת מוצרי איוד לקטינים וכן באכיפה משמעותית של איסור זה. כעניין של מדיניות, ומתוך מחויבות מלאה ורגולציה עצמית קפדנית, נקבע כי החברה לא תפנה - באף אחד מערוצי השיווק - לצעירים". 

בנוגע לנושא הטעמים של הניקוטין, שנמצאים במוקד הדאגה הנוכחית של ה-FDA כגורם משיכה לנוער, נמסר מהחברה כי ״בהקשר זה נמצא, בין היתר, כי הקפסולות בטעמים מקלות על מבוגרים לבצע את המעבר מסיגריות לחלופה אשר מצמצמת דרמטית את נזקי העישון״