צילום: Kevin Lamarque / REUTERS

לעסקים בארה"ב נמאס: יוצאים למלחמה במדיניות הסחר של טראמפ

אמריקאנס פור פרי טרייד מקווה לגרום למחוקקים רפובליקאים ללחוץ על טראמפ לנטוש את המכסים, ולשכנע אותו שמדיניות הסחר שלו פוגעת ברפורמת המס ובהקלה ברגולציות

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

לאחר חודשים של מאבק מאחורי הקלעים נגד מכסי הסחר של הנשיא דונלד טראמפ, יותר מ-60 עסקים אמריקאיים גיבשו קואליציה שתכריז מלחמה על מדיניות הנשיא באופן פומבי.

הקואליציה, אמריקאנס פור פרי טרייד, קמה לאחר שטראמפ אימץ את מדיניות המכסים ויישם אותה על יבוא בשווי של מיליארדי דולרים, כאיום נגד מדינות אחרות שסוחרות עם ארה"ב.

"קבוצות עניין רבות חשבו שלא ייאלצו ללכת כל כך רחוק, אך ההשפעה של המכסים גרמה לכולם לומר: 'זה מספיק'", אמרה ניקול וסילארוס, הלוביסטית הבכירה של נשיונל מרין מנופקצ'רס אסוסיאיישן, שחבריו שוקלים לפטר עובדים לאחר שחלה עלייה של 35% בעלויותיו.

טראמפ הטיל מכסים של 25% על סחורות סיניות בשווי 50 מיליארד דולר. רשימה של סחורות בשווי 200 מיליארד דולר ממתינה להיכנס לתוקף, בנוסף לאיום של מכסים על סחורות בשווי 267 מיליארד דולר, שיכסו את כלל מוצרי היבוא הסיניים לארה"ב. סין איימה להגיב, ובין היתר נגד חברות אמריקאיות שפועלות בסין.

קואליציית העסקים כוללת קבוצות שמייצגות כמה מהחברות הגדולות בעולם, ובהן אמריקן פטרוליום אינסטיטיוט, שמייצג את חברות הנפט הגדולות כגון אקסון מוביל ושברון; ריטיילס אינדסטרי לידרס אסוסיאיישן, שמייצגת חברות כמו טארגט ואוטוזון.

"נעשו מאמצים רבים במהלך שמונת החודשים האחרונים לשכנע את הנשיא ואת הממשל כי מכסים לא יעבדו. העמדה שלנו היא שעדיין לא מאוחר מדי", אמר דין גארפילד, מנכ"ל אינפורמיישן טכנולוג'י אינדסטרי קאונסיל, שבין חבריה נמנות מיקרוסופט, אלפבית ואפל.

הקואליציה התגבשה מתוך מפגשים שבועיים שאירגנה הנשיונל ריטייל פדריישן (NRF) שכוללת את אמזון, מייסי'ס ו-וול מארט. הקבוצה שמה ליעד חברי קונגרס רפובליקאים בחמש מדינות – אוהיו, פנסילבניה, אילינוי, אינדיאנה וטנסי. היא מקווה לגרום למחוקקים ללחוץ על טראמפ לנטוש את המכסים, ולשכנע אותו שמדיניות הסחר שלו פוגעת ברפורמת המס ובהקלה ברגולציות.

"הורדת המס וההקלה ברגולציה תידלקו את שוק המניות מאז שנבחר הנשיא, כעת הכל נמצא בסכנה", אמר גארי שפירו, ראש האגודה לטכנולוגיה צרכנית, שחבריה כוללים את יבמ ופייסבוק.