מכונית של טסלה
מכונית של טסלה צילום: Justin Pritchard/אי־פי

עבור הדור הבא של הטכנולוגיה - שוודיה עשויה להתגלות כמכרה של אוצרות

עתודות הקובלט השוודיות יכולות לספק חשמל ל-4 מיליון כלי רכב ■ גם הממשלה השוודית מעוניינת בכך על רקע הירידה במחירי הסחורות בעשור האחרון, שפגעה בתעשיית המכרות במדינה

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

שוודיה מצטרפת למרוץ לתדלוק מכוניות חשמליות. המדינה צברה אלפי סוגים של מחצבים המאוחסנים בארכיון של הרשות הגיאולוגית השוודית, ומבקרים משלמים 110 דולר ליום כדי לבחון את האבנים שמונחות בשורות על גבי שורות של ארגזים, בתקווה למצוא משקעי מינרלים כמו קובלט.

המרוץ הגלובלי אחר חומרים מינרליים ליצירת סוללות, גורם לגיאולוגים ולכורים לבחון שנית את אתרי החיפוש הישנים בקנדה, מערב אוסטרליה ופינלנד - כיום המקום היחיד באיחוד האירופי שמפיק קובלט.

יצרניות המכוניות האירופיות רוצות לרכוש קובלט משוודיה, הטוענת כי יש לה את כל חומרי הגלם ליצירת סוללות, משום שכיום 60% מהייצור הגלובלי מגיע מהרפובליקה הדמוקרטית של קונגו, בה השחיתות שולטת וילדים מנוצלים לכרייה. מרבית הקובלט מקונגו מזוקק בסין, ששולטת בשרשרת האספקה של הסוללות.

אם אכן ינוצלו, עתודות הקובלט השוודיות יוכלו לספק חשמל ל-4 מיליון כלי רכב. גם הממשלה השוודית מעוניינת בכך, על רקע הירידה במחירי הסחורות בעשור האחרון שפגעה בתעשיית המכרות במדינה. בשנה שעברה, ממשלת שוודיה הנפיקה 48 רישיונות לחופש קובלט – יותר מבכל שנה אחרת במאה הנוכחית.

עתודות הקובלט בשוודיה מסתכמות ב-19 אלף טונה, בעוד שבפינלנד יש עתודות קובלט בסך 446 אלף טונה, זאת לעומת 3.5 מיליון טונה בקונגו. האיחוד האירופי זקוק לכל פיסת קובלט שהוא יכול להשיג, אם הוא רוצה לממש את התוכנית שנחשפה בשנה שעברה לבניית "אקוסיסטמה לסוללות", שתצמצמם את התלות באפריקה ובסין.

עד לאחרונה, כרו קובלט – שבו משתמשים כדי לייצב את המבנה המולקולרי של סוללות ליתיום – כמוצר משנה לחומרים כמו נחושת וניקל, אך המחיר שלו זינק ב-140% בשנתיים האחרונות, כשיצרניות מכוניות כמו טסלה וב.מ. וו. הכריזו כי ייצרו ציי מכוניות חשמליות.

"שוודיה לא תגיע לרמות של קונגו, אבל היא יכולה למלא תפקיד בשוק האירופי", אמר פאר וויהד, פרופסור לגיאולוגיית מחצבים באוניברסיטה הטכנולוגית לולאה בצפון מזרח שוודיה. "יש כאן פוטנציאל גיאולוגי טוב לכל המתכות החשובות".

לדברי מרטין פיליפס, סמנכ"ל התפעול של טלגה ריסורסס האוסטרלית, "זאת ההזדמנות הגדולה של שוודיה בתחום".