דונלד טראמפ
דונלד טראמפ צילום: JOSHUA ROBERTS/רויטרס

טראמפ צייץ שהצמיחה בארה"ב גבוהה מהאבטלה לראשונה זה 100 שנים - וטעה

כלכלנים מיהרו להפריך את טענת נשיא ארה"ב - והציגו נתונים לפיהם הצמיחה היתה גבוהה מהאבטלה למעלה מ-60 פעמים מאז החלו להתפרסם נתונים רשמיים ב-1948 ■ "מעבר לכך שזו טעות - לא בטוח שזה סימן טוב לכלכלה"

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, הכריז היום (ב') בחגיגיות בציוץ בטוויטר כי הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי (GDP) גבוהה כעת משיעור האבטלה, לראשונה מזה 100 שנים - אולם כלכלנים ומשקיעים מיהרו להפריך את טענתו.

"שיעור התמ"ג (4.2%) גבוה מאשר שיעור האבטלה (3.9%) לראשונה מזה למעלה מ-100 שנים!", כתב טראמפ בחשבונו בטוויטר.

"לו הדמוקרטים היו מנצחים בבחירת ב-2016, הצמיחה בתוצר המקומי הגולמי, שהיתה אז כ-1% ונמצאה במגמת ירידה, היתה כעת מינוס 4% במקום עלייה של 4.2%", הוסיף טראמפ בציוץ נוסף. "אני פתחתי את המנוע הכלכלי היפיפה שלנו עם רגולציה והורדות מסים. המערכת שלנו היתה חנוקה והמצב היה מחמיר. עדיין נותרה עבודה רבה!".

פרופ' גאסטין וולפרס, כלכלן באוניברסיטת מישיגן, הפריך את טענתו של טראמפ וציין בציוץ בטוויטר כי מאז שהחל הממשל האמריקאי לפרסם נתוני תמ"ג ואבטלה רשמיים בשנת 1948, שיעור הצמיחה הכלכלית השנתי הריאלי, במדידה על בסיס רבעוני, כבר היה גבוה משיעור האבטלה למעלה מ-60 פעמים - ולא רק פעם אחת ב-100 השנים האחרונות.

למעשה, לפי הנתונים שהביא וולפרס, הפעם האחרונה שבה הצמיחה היתה גבוהה מהאבטלה התרחשה ברבעון הראשון של שנת 2006 - לפני כתריסר שנים בלבד - כאשר התמ"ג צמח ב-5.4% ואילו שיעור האבטלה היה 4.7%.

מבקרים אחרים של טראמפ היו פחות מנומסים. "השיעור הנשיאותי של פנסי תאורת גז גבוה יותר מאשר רמת האיי-קיו הנשיאותית לראשונה מזה למעלה מ-200 שנים", התלוצץ סוון היינריך, מייסד חברת ייעוץ ההשקעות נורתמן-טריידר, בחשבון הטוויטר שלו.

בציוצים נוספים שפירסם, ציין היינריך כי מלבד העובדה שטענתו של טראמפ לא נכונה  לחלוטין, העובדה שצמיחת התמ"ג גבוהה משיעור האבטלה אינה בהכרח סימן מבשר טובות לכלכלה. כך למשל, באפריל 2000 עמד שיעור האבטלה על 3.8% והתמ"ג צמח בקצב של 5.3%, אולם זמן קצר אחר כך שקעה כלכלת ארה"ב במיתון.

דוגמא נוספת שהביא היינריך היא שנת 1968, אז היתה האבטלה 3.5% והצמיחה בתוצר היתה 5.5%, גם אז שקעה הכלכלה במיתון כעבור זמן קצר.

למעשה, ב-70 השנים שחלפו מאז שמשרד העבודה האמריקאי החל לפרסם נתוני אבטלה חודשיים, שיעור הצמיחה הכלכלית (המתפרסם על בסיס רבעוני) היה גבוה יותר משיעור האבטלה במשך יתר מ-20% מזמן.