ביג דאטה
צילום: איור: עדי עמנואל

מה זה בעצםגם ביג דאטה הוא לפעמים עניין של גיאוגרפיה

ביג דאטה מתייחס למכלול האתגרים והטכנולוגיות בניתוח מאגרי נתונים במטרה להפיק מסקנות בעלות ערך ■ הפתרונות לאיסוף וניתוח של כמויות גדולות של נתונים מבוססים על מודלים מתמטיים וסטטיסטיים שונים

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

 המושג ביג דאטה (Big Data) הפך לשגור מאוד בשנים האחרונות. נקדים ונאמר שאין הגדרה אחת מוסכמת על כולם, אבל הכוונה בדרך כלל היא למכלול האתגרים והטכנולוגיות הקשורים לאיסוף, אגירה וניתוח של כמויות נתונים (או מידע) גדולות מאוד.

כמה זה גדול מאוד? מי שעוסק במרשם התושבים של מדינת ישראל יטען שיש לו ביג דאטה. לא בטוח שעמיתו בהודו יסכים אתו, כי מסתבר שגם ביג דאטה הוא לפעמים עניין של גיאוגרפיה. 

למרות שיש אתגרים טכנולוגים משמעותיים בתהליכי האיסוף והאגירה של המידע, המונח ביג דאטה מתייחס לאתגרים שקשורים ליכולת לנתח ולהפיק תובנות חדשות ותועלת מהנתונים. אחרת לשם מה לאגור אותם?

לפני כ-40 שנה, קראו לכך סטטיסטיקה. בהמשך נולדו המושגים כריית מידע (Data Mining), למידת מכונה (Machine Learning) וגילוי ידע (Knowledge Discovery). כולם מתייחסים לשילוב של שיטות מתמטיות או סטטיסטיות שונות לצורך ניתוח מאגרי נתונים, במטרה להפיק מסקנות חדשות בעלות ערך. אחריהם הופיע גם המושג בינה עסקית (Business intelligence) שמתייחס להפקת ערך כלכלי מתוך ניתוח הנתונים. כיום כל המושגים האלו מאוגדים תחת באז-וורד אחת – ביג דאטה.

קיימים יישומים רבים מאוד לביג-דאטה. חברות ענק כדוגמת גוגל, פייסבוק או אמזון, מנצלות את הנתונים שהן אוגרות עלינו לצורך הפקת רווחים באמצעות הגדלת המכירות הישירות שלהן לנו, או מכירת המידע אודותינו למפרסמים. חוקרים בתחום הרפואה והביולוגיה מנתחים נתונים מתוך תיקים רפואיים של חולים, או מתוך ניסויים במעבדה, לצורך פיתוח תרופות חדשות או שיטות חדשניות לאבחון והצלת חיים. ממשלות וגופי ביטחון משתמשים בביג-דאטה לצורך הגנה על האזרחים מפני פעולות טרור והרשימה של היישומים עוד ארוכה.

כמו כל טכנולוגיה חדשה, לביג-דאטה יש גם צד אפל. הנתונים הרבים שנאספים על כל אחד מאתנו הביאו לאובדן הפרטיות בחברה המערבית וגם לסכנה מוחשית מפני ניצול לרעה על ידי משטרים חשוכים לצורך דיכוי האזרחים שלהם. נשמע מבהיל, אבל תמיד צריך לזכור שכל סכין לחיתוך סלט עלולה להפוך לכלי רצח בידיים הלא נכונות.

קשה מאוד לדמיין את עולמנו ללא ביג דאטה. כמות המידע החדש שמופק בכל יום בעולם היא עצומה, ולמרות הסכנות, מדובר בטכנולוגיה שצומחת במהירות וצפויה להפיק ערך רב ומגוון לכלכלה בפרט ולאנושות בכלל.

ד"ר יעקב רימר הוא יועץ בכיר ומרצה בנושאי סייבר, ביג דאטה ואנליטיקה. בעבר שימש בתפקידים בכירים בהיי-טק ובמשרד ראש הממשלה. כותב את הבלוג מיסטר ביג ומר דאטה בדה-מרקר

תחרות הסטארט-אפים הגדולה בישראל. $250,000 השקעה לזוכה
להרשמה