תומאס מידלדיץ' בסדרה "עמק הסיליקון"
תומאס מידלדיץ' בסדרה "עמק הסיליקון"

גיוס הון לסטארט-אפ: מאילו טעויות יש להיזהר?

עדיף להימנע מגיוס הון בשלב מוקדם מדי, להיזהר מקבוצה גדולה של משקיעים קטנים או דעתנים מדי, ולשים לב - האם המשקיע מתאים לחברה שלי

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

עמית קרפ - סגן נשיא, קרן ההשקעות בסמר (Bessemer)

אחת הטעויות הנפוצות בישראל היא שמגייסים כסף סיד (Seed) ממשקיעים לא מנוסים שלוקחים חלק גדול מדי מהחברה בשלב מוקדם. המשקיעים האלה פוגעים בעצמם כי כשהחברה תגדל ותצטרך לגייס עוד כסף, יהיה קשה להכניס משקיעים נוספים. משקיע חדש עשוי לדאוג אם ליזם אין מספיק אחזקות בחברה, ויעדיף להשקיע בחברה אחרת שבה היזם חזק.

>>איך להקים סטארט-אפ - המדריך המלא

התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו, האקוסיסטם - ותמצאו עוד יזמים, משקיעים ועצות שימושיות לניהול הסטארט-אפ שלכם

קובי סמברוסקי - שותף בקרן גלילות קפיטל

הטעויות הגדולות נובעות מאי־התאמה בין המשקיע לחברה. למשל, גיוס כסף ממשקיע פרטי שאין לו כיסים עמוקים עבור חברה עם צורכי מימון גדולים. זהו מתכון בטוח לתסכול. טעויות נוספות הן אי־התאמה בסכומים: גיוס של סכום קטן מדי, שלא מאפשר לחברה להגיע לשלב הבא, או גיוס גדול מדי שיהיה קשה להחזירו.

זיו אלול - מנכ״ל אינראקטיב

כדאי להיזהר מקבוצה גדולה של משקיעים קטנים, כי צריך לנהל אותם ולתת דין וחשבון לכל אחד. כמו כן, היזהרו ממשקיעים שיפריעו לכם במקום לעזור. אתם לא רוצים להיות עסוקים בדיווח במקום בבניית החברה. בנוסף, כדאי להיזהר ממשקיעים שלא יהיו שם בתקופות הקשות.

אורן זאב - סופר־אנג׳ל

היזהרו ממשקיעים דעתנים מדי, שמרגישים שאתם עובדים בשבילם או שהם יודעים יותר טוב מכם.

קירה רדינסקי - מייסדת סיילס פרדיקט ומדענית ראשית באיביי ישראל

הטעויות הנפוצות כוללות גיוס הון בשלב מוקדם מדי ונטייה לשכוח שהמטרה בגיוס כסף היא צמיחה, ולא עצם הגיוס. יש חברות מצליחות ביותר שלא גייסו כספים עד שלבים מאוחרים מאוד.

טעות נוספת היא גיוס בהערכת שווי גבוהה מערך החברה — זה מחייב את החברה להגיע ליעדים לא ריאליים של מכירות, שיכולים להוביל לגיוס הון עתידי בשווי יורד, שבו היזם עלול לאבד את מרבית חלקו בחברה.

ירון גלאי
ירון גלאי צילום:

ירון גלאי - מנכ"ל אאוטבריין

השווי של החברה בהשקעה הוא נושא כמעט זניח, אף שמתחוללים סביבו הכי הרבה ויכוחים. אחת הטעויות הקשות בגיוס מקרנות היא לבחור קרן שנתנה שווי קצת גבוה יותר לחברה במקום לראיין לעומק את השותפים בקרן ולוודא שאלה אכן השותפים הרצויים.

טעות נפוצה נוספת היא להתמקד פחות מדי בהבנה לעומק של תנאי ההשקעה. אני מעדיף הסכם השקעה נקי בשווי נמוך יותר. לעולם, אבל לעולם אל תתנו למשקיעים המוקדמים זכות סירוב ראשונה על השקעות המשך.

צחי וייספלד - מנכ"ל קבוצת האקסלרטורים העולמית של מיקרוסופט

1. לגייס כסף ממשקיע גרוע: כזה שיפנה אצבע מאשימה בעת משבר, במקום לנסות לעזור, וכזה שיטריד את ההנהלה במקום לתמוך בה.

2. גיוס הון לפי שווי חברה גבוה מדי. זה ייצור אמנם פחות דילול של מניות בגיוס הנוכחי, אבל עלול ליצור משבר של עליית ערך לא הגיונית לקראת הגיוס הבא.

3. לגייס מעט מדי כסף. הגיוס הנוכחי הוא הגשר לקראת הסיבוב הבא.

4. הבינו איפה אתם עומדים בתהליך ההשקעה, ועבדו במקביל מול כמה משקיעים.

5. תעדו את המשוב שאתם מקבלים מהמשקיעים — מה הם חושבים שמדליק בסיפור שלכם ומה החששות שלהם. זה יעזור לכם להשתפר מפגישה לפגישה ויכין אתכם לאתגרים שעומדים בפניכם.

6. אל תנסו לגייס הון ממישהו שלא משקיע בתחום שלכם או בשלב שבו נמצאת החברה שלכם.

7. עצרו את הגיוס אם הוא לא עובד. יכול להיות שאתם לא מוכנים, וכדאי לתקן את מה שלא עובד לפני שממשיכים.

אור עופר - מנכ״ל ומייסד SimilarWeb

גיוס הון הוא ברכה שבאה עם הרבה מחויבות ואחריות. אם לא תוכלו לעמוד ביעדים ובציפיות, עדיף לא להפריז. המשקיעים צריכים להיות דומיננטים, במקביל לתמיכה בפיתוח העסקי או בטכנולוגיות. לחברה יש מנכ"ל, והוא זה שצריך להשיט את הספינה. בכל מקרה, אסור ליצור מצג שווא של שוק או של יכולות.

ד"ר ארנה ברי - סגנית נשיא בכירה ומנכ"לית מרכז המצוינות של DELL EMC בישראל

אם המשקיע מומחה בנדל"ן, למשל, ולא מכיר את מבין בסיכוני טכנולוגיה ושוק משתנה, הוא עלול לא להבין ולא לתמוך בעיכובים. הוא גם ישמש פחות כמשענת מקצועית ליזם ויישאר באזורי הנוחות של מי שהשקיע ומצפה להחזר מהיר על ההשקעה. משקיע כזה עלול להוות גורם לחץ שיפריע ליזם יותר מאשר יעזור לו.