הקמת סטארט-אפ: האם כדאי להשתתף באקסלרטור?

"הסטארט־אפ חייב לשקול את מחיר ההשתתפות בתוכנית מבחינת מניות שיהיה עליו לתת לאקסלרטור, הזמן ותשומת הלב שהיזמים יצטרכו להשקיע בתוכנית והערך שיקבלו"

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

זיו אלול - מנכ"ל אינראקטיב

זיו אלול
זיו אלול צילום: קופ וקרגן

אקסלרטורים (תוכניות האצה לסטארט־אפים) הם סוג של אוניברסיטה, הם צריכים לספק מנטורים ותיקים ועתירי ניסיון שידעו לחלוק ידע ולהציע תמיכה. בעיקרון, אני בעד השתתפות באקסלרטור, אבל תלוי באיזה סוג מדובר. אני ממליץ לבחור באחד עם ערך מוסף בינלאומי.

צריך לבחון כניסה לאקסלרטור לאו דווקא בהתחלת המסע, אלא בשלב מתקדם קצת יותר — ברגע שהחלטתם על כיוון ויש ניצנים של גיוס.

>>איך להקים סטארט-אפ - המדריך המלא

התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו, האקוסיסטם - ותמצאו עוד יזמים, משקיעים ועצות שימושיות לניהול הסטארט-אפ שלכם

צחי וייספלד - מנכ"ל קבוצת האקסלרטורים העולמית של מיקרוסופט

לחברות כדאי לשקול להשתתף באקסלרטור אם הן מוצאות קשר בין המומחיות שלו לתחום שבו עוסקת החברה. אם יש קשר כזה — כדאי לחברה לדבר עם כמה חברות בוגרות של התוכנית כדי להבין ממקור ראשון מה הערך האמיתי שנתנה להן התוכנית.

הסטארט־אפ חייב לשקול את מחיר ההשתתפות בתוכנית מבחינת מניות שיהיה עליו לתת לאקסלרטור, הזמן ותשומת הלב שהיזמים יצטרכו להשקיע בתוכנית והערך שיקבלו. ככל שמחיר ההשתתפות בתוכנית קטן יותר (מבחינת כמות מניות), הקשר לתוכן התוכנית גבוה וההמלצות של חברות שעברו את התוכנית חמות יותר — התוכנית יכולה לתרום לסטארט־אפ וכדאי לו לשקול השתתפות בה.

היזמים חייבים לבדוק מה הערך שהם יקבלו בתוכנית וכיצד היא תתרום להתפתחות העסקית של המיזם. מומלץ לבדוק אם התוכנית מתאימה לשלב שבו המיזם נמצא ואם היא מנוהלת על ידי יזמים מנוסים שיכולים לתרום מנסיונם למיזם.

אורן קניאל - מייסד ומנכ"ל אפספלייר

אני "משוחד״. כבוגר האקסלרטורים של ג׳נקשן ומיקרוסופט, החוויה האישית שלי היתה חיובית מאוד.

יפעת אורון - מנכ"לית לאומי טק

יפעת אורון, מנכ"לית לאומיטק
יפעת אורון, מנכ"לית לאומיטק צילום: עופר וקנין

יזמות היא דרך ארוכה ולא טריוויאלית. יזמים בתחילת דרכם נתקלים בהרבה שאלות שאינן ייחודיות לעסק שלהם, אלא שאלות גנריות שכל יזם אחר מנוסה יכול לענות עליהן.

להתמקם בתחילת הדרך באקסלרטור, או בכל צורה אחרת של עבודה משותפת, יכול בהחלט לסייע ליזם לקצר לוחות זמנים במקומות שאינם מהותיים לחברה שלו. פעם עבדו בגראז׳ או במרתף, כיום יזמים מבינים שנוכחות פיזית ליד יזמים אחרים מייצרת תועלות רבות — בעיקר בשלבים הראשונים ועבור יזמים טריים.

אור עופר - יזם ומנכ"ל SimilarWeb

כשהקמנו את החברה שלנו המודל עוד לא היה קיים. אם האקסלרטור פותח לכם דלתות לחדרים שלא הייתם מצליחים להיכנס אליהם לבד, לכו על זה. זה לא הופך את הקמת או ניהול העסק לקל יותר, אבל מפחית את כאב הראש.