הקמת סטארט-אפ: האם אתם בעד או נגד הסכם מייסדים?

"לא רק הסכם המייסדים חשוב, אלא גם חלוקת אחריות ברורה מהיום הראשון. החלטות כמו מי המנכ"ל, מי מוביל את הצד הטכנולוגי הן קריטיות ולא כדאי לדחות אותן"

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

רן שריג - מנכ"ל ומייסד שותף דאטורמה

רן שריג (מימין) ואפי כהן, מייסדי דאטורמה
רן שריג (מימין) ואפי כהן, מייסדי דאטורמה צילום: עופר וקנין

חד־משמעית בעד. הטעות הראשונה שיזמים בדרך כלל עושים היא לא לייצר הסכם מייסדים. יש המון דוגמאות לחברות שהתפרקו בגלל ריבים בין היזמים. אם הכל קבוע מראש — הרבה מהבעיות נפתרות. הרבה דברים יכולים להביא לפירוק החבילה — הסכם מייסדים מוודא שהחברה תשרוד את זה.

>>איך להקים סטארט-אפ - המדריך המלא

כדאי לנהל את השיחה על הסכם המייסדים מיד עם תחילת העבודה על החברה. לא צריך להירתע — ההסכם פשוט ומסדיר בעיקר את חלוקת המניות, את מה שקורה אם אחד היזמים עוזב או מפוטר. בנוסף, היכרות עמוקה עם השותפים משנה את היחס וההתנהגות במשרד, במיוחד אם השותף הוא בן משפחה.

לא רק הסכם המייסדים חשוב, אלא גם חלוקת אחריות ברורה מהיום הראשון. החלטות כמו מי המנכ"ל, מי מוביל את הצד הטכנולוגי הן קריטיות ולא כדאי לדחות אותן, כי חילוקי דעות בנושא תפקידים יכולים לפגוע משמעותית בסיכויי ההצלחה של החברה.

רונה שגב גל - שותפה מייסדת בקרן ההון סיכון ב–TLV Partners

הסכם מייסדים הוא הכרחי כדי להתחיל חברה. הוא צריך להיות פשוט ובעיקר לכסות מקרים שבהם אחד היזמים עוזב, דבר שקורה לעתים קרובות. יזם שעזב או כבר לא מעורב בחברה ומחזיק 20% ממנה יהווה מכשול אדיר בכל תהליך גיוס עתידי.

זיו אלול - מנכ"ל אינראקטיב

הסכם מייסדים הוא חובה — ולא משנה כמה המייסדים סומכים אחד על השני. העולם ישתנה מאוד בשנים שאחרי הקמת החברה, שחקנים נוספים ייכנסו וסיטואציות יהפכו מורכבות יותר. הסכם מייסדים מכין אתכם להרבה תרחישים.

התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו, האקוסיסטם - ותמצאו עוד יזמים, משקיעים ועצות שימושיות לניהול הסטארט-אפ שלכם