מנכ"ל סייברארק אודי מוקדי
מנכ"ל סייברארק אודי מוקדי צילום: סטיוארט גרפילד

הרגע שבו התחלנו לחשוב לטווח ארוך

היינו בין הפטיש לסדן: ההזדמנות לבנות חברה גדולה אל מול הלחץ של המשקיעים. החלטנו לקחת את גורלנו בידינו ולהכניס משקיעים שיכולים לקנות החוצה משקיעים ותיקים, כאלה שיש להם מספיק אורך נשימה כדי ללוות אותנו במסע לטווח ארוך

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

איך בוחרים רגע אחד מתוך מסע שנמשך כבר קרוב ל–18 שנה?

כיזם יש הרבה רגעים משמעותיים וגורליים. המשותף לכולם הוא שאלה רגעים שבהם אתה צריך לדבוק בחזון, להאמין בו בכל הכוח, גם כשהסיכויים נראים קלושים, או כשהסיכון נראה די גבוה. החזון הזה, שנולד כבר בימיה הראשונים של סייברארק ב–1999, היה להקים חברה גלובלית, גדולה, ולאורך זמן — ספינת דגל.

>>איך להקים סטארט-אפ - המדריך המלא

התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו, האקוסיסטם - ותמצאו עוד יזמים, משקיעים ועצות שימושיות לניהול הסטארט-אפ שלכם

בתחילת 2011 סייברארק כבר היתה חברה רווחית. היו לנו 1,000 לקוחות גדולים ברחבי העולם ומשקיעים שהאמינו בנו, אבל חלקם התחילו ללחוץ עלינו למכור את החברה כדי לייצר להם החזרים לקרן. היינו בין הפטיש לסדן: ההזדמנות לבנות חברה גדולה אל מול הלחץ (שמבחינתם היה לגיטימי) של חלק מהמשקיעים. החלטנו לקחת את גורלנו בידינו ולבנות מהלך קשה וחריג, אבל שובר שוויון: להכניס משקיעים שיכולים לקנות החוצה משקיעים ותיקים, כאלה שיש להם מספיק אורך נשימה כדי ללוות אותנו במסע לטווח ארוך.

בדצמבר 2011 חל המפנה, כשגולדמן סאקס השקיעה בחברה וקרן JVP ביצעה השקעת המשך, ועיקר כספי ההשקעה הופנו לרכישת בעלי מניות קיימים. מבחינתנו, ההחלטה הזאת היתה הדרך לשלוט בגורלנו. העסקה הזאת שיכתבה את החוקה של החברה, והחוקה החדשה אמרה שסייברארק תפעל בחשיבה ארוכת טווח ותהפוך לחברה גדולה. גולדמן סאקס ו–JVP אמרו לנו: “Build it as big as you can".

ההחלטה הזאת, שהיה בה סיכון עסקי, הוכחה כמוצלחת והיא זו שהציבה אותנו בעמדה חזקה לקראת ההנפקה בנאסד"ק שלוש שנים לאחר מכן. אבל גם אז, אחרי הכנות רבות ותכנון ארוך ואינטנסיבי, הדברים לא קרו כמתוכנן, ושוב נדרשתי לקבל החלטה קשה ומפחידה. בספטמבר 2014, כשאנחנו כבר עם "האצבע על ההדק" והכל מוכן ומזומן להנפקה, בנקאי ההשקעות אמרו לנו לעצור הכל. עליבאבא הסינית עמדה לצאת בהנפקה גם היא, והבנקאים חשבו שהיא תמשוך את כל תשומת הלב של המשקיעים כהנפקה הכי גדולה בהיסטוריה.

בניגוד מוחלט להמלצות המומחים, אבל בגיבוי מלא של מועצת המנהלים, החלטנו לצאת בפול גז קדימה. האמנו בייחודיות שלנו, ובכך שאבטחת מידע היא הבסיס למסחר אונליין, כך שאין סתירה בין השניים. ההחלטה היתה קשה ולא מעט גבות הורמו, אך זה השתלם, ובגדול. הנפקת סייברארק הוכתרה בתואר הנפקת ההיי־טק המוצלחת ביותר של 2014, עם ביצועים אף טובים יותר משל עליבאבא.

הכותב הוא יו"ר, מנכ"ל ומייסד סייברארק

הכתבה מתפרסמת במוסף שבועות
הכתבה מתפרסמת במוסף שבועות