שחר קמיניץ
שחר קמיניץ צילום: תומר אפלבאום

הכישלון המפואר שנגמר באקזיט

היזם פועל לא פעם בערפל סמיך, מקבל החלטות על בסיס אינטואיציה וניחוש מושכל לגבי העתיד, והתוצאות נמדדות כעבור שנים

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

כל ההחלטות העסקיות המוצלחות דומות זו לזו, היה כותב ודאי טולסטוי במדריך שלו ליזמים, בעוד כל החלטה אומללה — אומללה בדרכה שלה. הוא היה טועה.

>>איך להקים סטארט-אפ - המדריך המלא

ב–2006 הקמתי את החברה הקודמת שלי, וורקלייט, בתמיכת משקיעים מהשורה הראשונה. היתה לנו משימה נאצלת: לספק לארגונים כלים שבאמצעותם יוכלו לבנות אפליקציות קטנות וממוקדות בעלות ממשק משתמש מושך, המחוברות למערכות המידע של החברה ויכולות לרוץ על מגוון מכשירים וסביבות עבודה. הבעיה שעמה התמודדנו היתה מוכרת: מערכות תוכנה מסובכות ולא ידידותיות.

התגובות לרעיון היו אוהדות, והגישה שלנו נראתה ייחודית ומבטיחה. לאחר כשנה של פיתוח, השקנו את המוצר והתחלנו למכור אותו ברחבי העולם. אט־אט חצבנו את דרכנו, ובחלוף עוד שנה רשמנו הכנסות לא זניחות ושישה לקוחות, ובהם אחד הבנקים הגדולים בעולם, הוצאת ספרים אמריקאית מובילה ורשת מלונות. אלה תוצאות בינוניות בעבור חברה בת שנתיים, שאותן תמיד אפשר לפרש באופן המקובל על יזמים, כמו "השוק לא היה מוכן למוצר, אבל בשנה הבאה ייפרץ הסכר ולא נוכל לעמוד בשטף ההזמנות".

התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו, האקוסיסטם - ותמצאו עוד יזמים, משקיעים ועצות שימושיות לניהול הסטארט-אפ שלכם

במקביל, באותה עת הושק על ידי אפל מכשיר מסקרן בשם אייפון, וכעבור זמן קצר חשפה גוגל את פעילותה של אנדרואיד — הסטארט־אפ הסודי שרכשה. מערכות הפעלה חדשות אלה יועדו למכשירים עם מסכי מגע, והתבססו בדיוק על אותה תפישה שניסינו לקדם: אפליקציות קטנות וממוקדות עם חוויית משתמש משובבת נפש. עם זאת, היו הבדלים רבים. הטכנולוגיה שבה פותחו האפליקציות היתה שונה ממה שהיה נהוג, חיבור האינטרנט של המכשירים לא היה רציף, ונדרשה תמיכה ייחודית במסך המגע, מצלמה ושירותי מיקום.

ההחלטה היתה קשה. שינוי המיקוד, הידוע בתעשייה כ"פיבוט", הוא תהליך קשה ועתיר סיכונים. הספקנו כבר לפתח מוצר מורכב ובשל, שמרבית מהעבודה עליו כעת תיזרק לפח כדי שנוכל להתמקד במכשירים החדשים והשטניים. ולמרות ההתלהבות, נתח השוק של מכשירי האנדרואיד והאייפון היה נמוך, וההסתמכות עליהם היתה כרוכה גם בהימור על הצלחתם העתידית.

ברגעים כאלה, הנטייה הטבעית היא לדבוק בקיים. בזיכרון עולים כל ימי הפיתוח הארוכים, מאמצי המכירה הכבירים, השכנוע העצמי על עליונותו של המוצר שלנו. כל אלה ייזנחו, והחברה תצטרך להתחיל מחדש באותה התלהבות ודבקות, רק ללא התום. אם הכיוון הקודם נזנח, יחשוב כל אדם סביר, מדוע לא יהיה זה גם גורלו של החדש? אך היזם אינו אדם סביר, וכך, על בסיס תחושות בטן בלבד, יצאנו בשלהי 2008 לדרך חדשה כספקי כלים לפיתוח אפליקציות בעבור סמארטפונים.

שלא כדרכן של אגדות, היה זה כישלון מפואר. הלקוחות הישנים נטשו וחדשים לא מילאו את מקומם. סמארטפונים שיגשגו, אבל ארגונים לא מיהרו לפתח יישומים בעבורם, ואם עשו זאת, לא נזקקו לכלים שיסייעו להם. הלכנו במדבר עוד כשנתיים עם מכירות אפסיות, כשהמיקוד הישן הצטייר בדמיון כגן עדן שננטש. ואז, בהדרגה, התחיל המצב להשתפר, ובשנתה החמישית של החברה כבר היה אפשר לדבר בזהירות על נסיקה. הסמארטפונים השתלטו על העולם, וחברות הבינו שנדרשים מוצרים שיסייעו להם לפתח אפליקציות במהירות ובאיכות גבוהה. זכינו ביותר ויותר עסקות, וכעבור עוד שנה נרכשה וורקלייט על ידי IBM ונהפכה למובילה הבלתי־מעורערת בתחומה.

כשמספרים את הסיפור לאחור, קל להתפתות ולנסחו כחזון מרחיק ראות שהתממש בסיומם של שורת מהלכי שחמט מבריקים. האמת היא שהיזם פועל לא פעם בערפל סמיך, מקבל החלטות על בסיס אינטואיציה וניחוש מושכל לגבי העתיד, והתוצאות נמדדות כעבור שנים. התרופה היחידה למצב העגום הזה היא עקשנות.

הכותב הוא יזם סדרתי בתחום התוכנה ומנכ"ל Insert

הכתבה מתפרסמת במוסף שבועות
הכתבה מתפרסמת במוסף שבועות