חוף הים בתל אביב
חוף הים בתל אביב צילום: עופר וקנין

מה באמת קורה ביום שעושים אקזיט

יום האקזיט הוא היום שבו מסתיימת תקופה לחוצה ומתמשכת של דיונים, של עורכי דין, של עוד עורכי דין ושל עוד הרבה עורכי דין ■ של חוקים שאף פעם לא חשבתם שאתם אפילו רוצים לדעת על קיומם. ויש המון לחץ: תהיה חתימה?

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

חדשות לבקרים אנו מתבשרים בכותרות חגיגיות בעיתונים על אקזיט זה או אחר. מכונת החלומות עובדת. עוד יזם נהיה מיליונר, וזוכה באושר ובעושר. החלום האמריקאי־ישראלי.

>>איך להקים סטארט-אפ - המדריך המלא

התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו, האקוסיסטם - ותמצאו עוד יזמים, משקיעים ועצות שימושיות לניהול הסטארט-אפ שלכם

אבל מה באמת קורה באותו היום וביום שאחריו?

זהר לבקוביץ
זהר לבקוביץ צילום: אייל טואג

ביום של האקזיט אתם הולכים להיות עייפים. מותשים אפילו. יום האקזיט הוא היום שבו מסתיימת תקופה לחוצה ומתמשכת של דיונים, של עורכי דין, של עוד עורכי דין ושל עוד הרבה עורכי דין. של חוקים שאף פעם לא חשבתם שאתם אפילו רוצים לדעת על קיומם. ויש המון לחץ: תהיה חתימה? לא תהיה חתימה? הם ישנו את דעתם? הם ישנו את המחיר? תהיה הדלפה של העסקה לעיתון כלשהו? שמעתי פעם מיזם אמריקאי שמכר את החברה שבבעלותו בסכום עם הרבה ספרות, שכאשר לבסוף הוא קיבל את הצ׳ק, הדבר הראשון שהוא רצה לעשות היה לדחוף את הצ׳ק ל... בואו נקרא לזה גרונו של הקונה.

אז אתם עייפים ומותשים והיום הגדול מגיע. תחושה של קתרזיס עוטפת אתכם. זהו יום של מסיבות.

במקרה שלי היום התחיל בפגישה עם עובדי החברה ועדכונם על המכירה, עיתונאים, משפחה וחברים - שחלקם כל כך רחוקים, שאפילו פייסבוק לא המליץ להתחבר אליהם. מסיבה של יום. שווה.

ככל שהיום התקדם התחילו להתפרסם הכתבות בעיתונים ובטלוויזיה, ובהתאם לקצב הפרסומים, הגיעו הטלפונים. מאות מהם. בהתחלה הם נחמדים, אנשים מברכים ושמחים אתכם. לאורך היום הם מתחילים לקבל גוון עסקי. עשרות טלפונים מבתי כנסת רוצים שתקנו להם ספר וארגונים מחפשים את עזרתכם.

כשהערב יורד על ישראל, עולה הבוקר בארה"ב. האמריקאים יעילים: בשעה 8:30 בקליפורניה נכנסת שיחה - מס ההכנסה של ארה"ב על הקו. הם מבקשים להיפגש כי אנחנו חברה אמריקאית. עוד לא למדתי איך לסרב לבקשות כאלה. דקות בודדות אחר השיחה עמם נכנסת שיחה נוספת, הפעם מהאוניברסיטה האמריקאית שבה למדתי. הם מבקשים תרומה. וזה ממשיך עוד ועוד.

בדרך הביתה היתה לי מעין תחושה שהכל הולך להיות אחר, חגיגי יותר. התינוק התרגש בשבילי, ממש בכה מרוב התלהבות. השיעורים שבתי היתה צריכה לסיים לבית ספר ליום שלמחרת עוד לא היו מוכנים ובמדיח עמדו כלים נקיים ויבשים. הכל נראה אותו הדבר.

החיים נשארים אותו הדבר, אבל אתה אחר. עשית את זה. הצלחת. לקחת חלום, הזיה, והפכת את זה למשהו שעובד ומשפיע על העולם. זה שווה את הכל.

לשמחתי, רציתי למכור ובחרתי שלא להישאר בחברה אחרי האקזיט. לעומתי, יש גם מי שמכרו את החברה שלהם בלב לא שלם, או כאלה שנשארים בחברה לאחר האקזיט ומתמודדים עם הקשיים של מעבר מסטארט־אפ לחברת ענק. קשה לראות משהו שבנית משתנה ולעתים לא מעטות אף נעלם.

מניסיוני, 90% מהימים שאחרי המכירה טובים מהימים שקדמו לה, אבל מתעוררים גם קשיים. הקושי העיקרי שלי היה עם השאלה מה עושים עכשיו, לאן לוקחים את החיים מפה? בתקופה הראשונה אחרי המכירה לא ידעתי מה לעשות. רציתי להקים עוד סטארט־אפ, אפילו התחלתי, אבל די מהר הרגשתי שכבר אין לי את הדרייב שהיה לי בחברות הקודמות. גיליתי שאת מה שאני יודע לעשות כבר לא ממש מתחשק לי לעשות.

לדאבוני, את מה שאני רוצה לעשות אני לא ממש יודע לעשות, כמו טכנולוגיות הקשורות לרפואה, למוח, לדברים החיוניים לבני האדם. עד שאחליט מהו החלום הבא שאני רוצה להגשים, אני עוזר ליזמים אחרים בדרך להגשמת חלומם בהשקעה, בעצה או סתם בהקשבה.

בהצלחה.

הכותב הוא יזם ומשקיע

הכתבה מתפרסמת במוסף שבועות
הכתבה מתפרסמת במוסף שבועות