ד"ר ארנה ברי
ד"ר ארנה ברי צילום: סיוון פרג'

האקזיט כמעט בוטל בגלל יצרנית שוקולד

יזמים שמכוונים למכירה או נמצאים בתהליך - אל תתרווחו על הכיסא כל עוד אין חתימה על הסכם. הכל יכול לקרות

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

ב–1993 הקמתי את חברת אורנט טכנולוגיות תקשורת נתונים, שפיתחה מתגי אתרנט (רכיב לרשתות) ממקום מושבה בכרמיאל. באותם ימים אקזיט לא היה מהלך שגרתי בתעשיית ההיי־טק, שעוד היתה בחיתוליה. מכירת אורנט טכנולוגיות לחברת סימנס הגרמנית כשנתיים וחצי לאחר הקמת החברה היתה מהלך יוצא דופן בכל קנה מידה, וכיזמים מתחילים לא היו לנו סיפורים דומים להיסמך עליהם וללמוד מהם.

העסקה למכירת החברה נרקמה במשך חודשים ארוכים שבמהלכם נדרשנו להוכחת היתכנות טכנולוגית ועסקית. חיינו על קו ישראל־גרמניה וביצענו אינספור פגישות פרונטליות וטלפוניות. באחת הנסיעות שלי ושל יוסי סלע, מקרן ג'מיני שהשקיעה בחברה, לגרמניה, כששהינו במשרדי סימנס בדיונים והיה כבר אישור עקרוני לרכישה, הודיעו לנו הרוכשים כי העסקה מבוטלת בעקבות מה שחשבו כלקות טכנולוגית.

>>איך להקים סטארט-אפ - המדריך המלא

התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו, האקוסיסטם - ותמצאו עוד יזמים, משקיעים ועצות שימושיות לניהול הסטארט-אפ שלכם

ההודעה נפלה עלינו כרעם ביום בהיר. הסתבר לנו שצוות טכנולוגי של סימנס, שביקר במשרדינו בישראל כדי ללמוד את הטכנולוגיה, הגיע למסקנה כי קיימת בעיית תאימות טכנולוגית במערכת שפיתחנו, ולאור זאת היא לא עונה על הציפיות והצרכים שלהם - ולכן העסקה מתבטלת לאלתר.

בכאוס שנוצר ניסינו להגיע לשורש הבעיה ולהבין מה קרה ואם הנזק הוא בלתי הפיך. המסקנה שלנו היתה שמדובר בטעות שנבעה מתקשורת לקויה בין הצוות הישראלי לצוות הגרמני. פערי תרבות ושפה גרמו לבלבול שהוליד מסקנה שגויה שבגינה עסקה של עשרות מיליוני דולרים נראתה נכון לאותו רגע אבודה.

כשהבנו שהעסקה שעבדנו עליה חודשים רבים חומקת מבין אצבעותינו בגלל אי־הבנה בסיסית, נרתמנו יחד לשיקומה. נדרשנו לבנות אמון מחדש ולחזור על כל תהליכי הוכחת ההיתכנות הטכנולוגית והעסקית. אחת העזים עמן התמודדנו צצה בדרך לסיום העסקה בשלב הדיונים שהתקיימו עם סימנס ועורכי הדין הישראלים שייצגו אותה וטיפלו בעסקה, היתה ההשוואה המביכה וחסרת ההקשר שביצע עורך הדין של סימנס בין אורנט טכנולוגיות ליצרנית שוקולדים בעלת שם דומה. לטענתו, היתה פה בעיית מוניטין שאף היא, לדידו, איימה על היתכנות העסקה. לא ידענו אם לצחוק או לבכות.

לאורך אותן שנתיים באורנט התמודדנו עם לא מעט "עזים", שיצרו משברים מסוגים שונים, ויכולנו להם. זה היה בזכות העובדה שהיינו צוות מגובש, בעל מומחיות טכנולוגית גבוהה בתחום שבו עסקנו, עם מיומנות אסטרטגית עסקית והבנת שוק. למזלנו, גם זכינו למשקיעים שהיו שותפים אמיתיים לדרך. שותפי להקמת החברה היו אילון ליטביץ, חיים קורץ, נוח כספי וגבי בן דוד, בהובלתו של יו"ר הדירקטוריון שלנו דאז, ד"ר מאיר בורשטין. משקיעת הסיד היתה חברת תוכנה, ומשקיעת ההון סיכון העיקרית שלנו היתה קרן ג'מיני בהובלת אד מלבסקי ויוסי סלע, שותפים מקצועיים לדרך שהפכו לימים לקולגות ולחברים קרובים. יוסי, אד ובורשטיין, איש תעשייה מנוסה ומוכר, ידעו תמיד לתת את העצה הנכונה, להפעיל את הקשרים המתאימים ולסייע ליצור את התנאים הנדרשים לנו להצלחה.

בסופו של דבר, לאחר כמה חודשים טובים, הצלחנו להחזיר את המצב לקדמותו ובספטמבר 1995 הושלם האקזיט, הראשון בתעשייה דאז עם ארגון אירופי, וכולנו נשמנו לרווחה.

מהניסיון שלי כיזמת וכמי שליוותה בשנים שלאחר מכן עשרות רבות של סטארט־אפים כמנטורית וכדירקטורית, אני ממליצה ליזמים שמכוונים למכירה או נמצאים בתהליך — אל תתרווחו על הכיסא כל עוד אין חתימה על הסכם. הכל יכול לקרות. תהיו דרוכים, תאמינו בטכנולוגיה שלכם, תילחמו עליה כשצריך, תהיו מגובשים כצוות ואל תתייאשו מהמכשולים בדרך, כי יהיו רבים.

ד"ר ברי היא סגנית נשיא בכירה ומנכ"לית מרכז המצוינות של DELL EMC בישראל