יוני בלוך
יוני בלוך צילום: דניאל צ'צ'יק

פתאום הופיע מלאך: איך להקים סטארט-אפ - הטיפים של יוני בלוך

פתאום מופיע מלאך ואומר לכם שהוא יכול לעשות קסם ולגרום לחברה שהקמתם להיות שווה מיליוני דולרים, אם רק תיתנו לו 50% ממנה ■ מה תעשו? האם תוותרו? ומה אם זה לא יעבוד?

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

בתחילת החיים של חברת סטארט-אפ יש שלב מוזר שבו אין לחברה מה להציע לעובדים או ליועצים מלבד אחוזים: אין משכורות, אין ביטוחים, אין ארוחות צהריים מפנקות, אין חדר כושר במשרד ורוב הפעמים אין אפילו משרד, אבל אחוזים בחברה יש, והמון. בהתחלה כל העוגה הווירטואלית שייכת לך והדבר שהכי קל להציע הוא פרוסה עתידית שערכה עדיין לא ידוע.

וזה מה שהופך את כל העניין לכל כך מסוכן.

התחברו לקבוצת הפייסבוק שלנו, האקוסיסטם - ותמצאו עוד יזמים, משקיעים ועצות שימושיות לניהול הסטארט-אפ שלכם

>>איך להקים סטארט-אפ - המדריך המלא

כי אף שבהתחלה האחוזים האלה לא שווים כמעט כלום, הם מייצגים המון כוח ויש להם פוטנציאל להפוך למשהו משמעותי מאוד בהמשך. תמורת כל אחוז שאתה מחליט לתת אתה מאבד חלק מהשליטה בחברה. כל פרוסה שוויתרת עליה מצרפת מישהו שילווה אותך ואת החברה אחר כך במשך כל חייה. מצד שני, אם לא תיתן מהדבר היחיד שיש לך - איך תוכל להתקדם?

אז מה עושים? נזהרים. מאוד. צריך להבין מה בדיוק התרומה של כל בן אדם לעסק, כמה זמן זה יימשך, אם הוא באמת מתאים, אם זה הכרחי לחברה, אם צעד כזה יכול להקפיץ את החברה קדימה, ואם יש מישהו אחר שיכול לתת יותר ולדרוש פחות. כשמדובר במספרים נמוכים, ההחלטה קלה יחסית. במספרים גבוהים זו כבר החלטה משמעותית מאוד.

מתוך "מלאכים באמריקה"
מתוך "מלאכים באמריקה"

דמיינו את המצב הבא: אתם שלושה מייסדים עם רעיון תיאורטי נחמד ומיליון בעיות אמיתיות. הסיפור עדיין לא מסודר, הטכנולוגיה עדיין לא קיימת והשוק עוד לא יודע שהוא שוק. אתם עובדים קשה ונלחמים כדי להתקדם, אבל אתם לא יודעים אפילו אם זהו הכיוון הנכון. עם כל התקדמות, הערפל לפניכם רק נעשה סמיך יותר והכסף שהזרמתם לחברה אוזל במהירות.

פתאום מופיע מלאך ואומר לכם שהוא יכול לעשות קסם ולגרום לחברה להיות שווה מיליוני דולרים, אם רק תתנו לו 50% מהחברה. מה תעשו? האם תוותרו על חצי מהחברה בשביל קסם? ומה אם זה לא יעבוד? ומה אם הקסם הזה לא יספיק? ואם לא תלכו אתו, האם יכול להיות שזה יהיה הסוף של החברה?

במקרה שלנו, זה בערך מה שקרה בהתחלה. הוא אמנם לא היה מלאך ולא עשה קסמים, אבל גם לא דרש מחצית מהחברה. במקום זאת, היו לו שלושה דברים שלפני הפגישה עמו לא היה לנו מושג איך משיגים אותם: קשרים עם האנשים הנכונים, דרכים להזרים כסף לחברה, והכי חשוב - הוא ידע איך ללכת בתוך הערפל כאילו הוא רואה שם הכל.

למרות כל אלה, בסופו של דבר החלטנו שלא לשתף עמו פעולה. נפגשנו עם עוד מלאך ועוד מלאך, שלכל אחד מהם קסמים אחרים ומחיר אחר. עם הזמן למדנו כמה כללים חשובים:

א. אין דבר כזה מלאכים.

ב. התקדמות של חברה היא כמו עלייה ארוכה במדרגות בגבהים שונים. בכל מדרגה יש קושי אחר ונדרש סוג אחר של אבקת קסמים כדי להגיע אליה. אם להערכתם עומדים בפניכם 1,000 מדרגות, כאשר חלקן קטנות וחלקן גדולות, כל מה שאתם צריכים לעשות כדי לעלות בהן הוא לנסות לחשב כמה אחוזים לדעתכם שווה אבקת הקסמים של המדרגה הבאה.

ג. לימדו לסמוך על עצמכם. למייסדים תמיד יהיה בתיק הריק שקית קטנה נוספת של אבקת קסמים. פשוט צריך למצוא אותה.

הכותב הוא מייסד שותף ומנכ"ל Eko

הכתבה מתפרסמת במוסף שבועות
הכתבה מתפרסמת במוסף שבועות