מרכז הסחר המקוון של דואר ישראל במודיעין
מרכז הסחר המקוון של דואר ישראל במודיעין צילום: עופר וקנין

יבוא אישי ללא פיקוח הוא סכנה לציבור

במקום שהממשלה תחזק את התחרות של יבואנים מקבילים, תפקח על בטיחות המוצרים ותפחית עלויות עקיפות שמתגלגלות לכיסם של צרכנים - היא מעדיפה את הפתרון הקל: לפטור אותנו ממע"מ ומדרישות בטיחות, ולשלוח אותנו לקנות בחו"ל

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

"אקדח שמופיע במערכה הראשונה, חייב לירות במערכה השלישית", כתב הסופר אנטון צ'כוב. צו יבוא אישי, התשע"ח 2018, שפירסם משרד הכלכלה, במסגרתו ניתן יהיה לקנות באינטרנט מחו"ל מוצרים לצריכה אישית, עד סכום של 1,000 דולר, הוא האקדח שעלול לירות במערכה השלישית - ומי יודע, ייתכן שזה יקרה אצלכם בבית.

הרפורמה ביבוא אישי נועדה לאפשר לצרכנים לקנות בזול מחו"ל, את מה שבישראל עולה ביוקר. זאת מטרה חשובה וראויה. הבעיה החמורה היא הדרך להשגתה. הצו שפירסם משרד הכלכלה, פוטר שורה ארוכה של מוצרים, בהם מוצרי חשמל ומוצרים לתינוקות וילדים מעמידה בדרישות בטיחות ובריאות, ובכך מפקיר את בטיחות הצרכנים.

שר הכלכלה בעצם אומר לנו: קנו מה שאתם רוצים, גם אם המוצרים מסוכנים. גם אם הכיריים החשמליים עלולים להישרף וליצור דליקה, גם אם המוצרים לפעוטות עלולים לגרום לחנק או הרעלה. הממשלה שולחת אותנו להסתדר לבד.

הקושי לאכוף הוראת תקינה ובטיחות על קניות של צרכן בודד, הוא קושי אמיתי. במקום להתמודד עם האתגר, משרד הכלכלה "מלבין" את הרכישה של מוצרים מסוכנים, ויוצר מצג מטעה לפיו בקנייה באמזון או בעלי אקספרס, לא צריך לוודא שהמוצר בטוח. הגישה הזאת עלולה להוביל לקטסטרופה, לא פחות.

חשוב להבין שלא מדובר בבעיה שולית. מחקר שערך ארגון לשירות צרכנים בריטי מצביע על כך שכשליש מהצרכנים הבריטים רכשו באמזון ואיביי מוצרים מזויפים או המוגדרים מסוכנים.

המדינה נכשלה ביצירת תחרות אמיתית

המהלך הקיצוני (יש שיאמרו נואש) של שר הכלכלה, אלי כהן, נובע מכישלון המדינה ביצירת תחרות אמיתית בשווקים רבים, וכישלון גם של אתרי המכר בישראל ביצירת לחץ אמיתי שידחוף את מחירי המוצרים כלפי מטה, לרמות שמתקרבות לאלה המקובלות בעולם.

אלי כהן, שר הכלכלה
אלי כהן, שר הכלכלה צילום: מוטי מילרוד

במקום שהממשלה תחזק את התחרות של יבואנים מקבילים, תפקח באופן יעיל על בטיחות המוצרים, תפחית עלויות עקיפות שמתגלגלות לכיסם של צרכנים, כמו ארנונה וחשמל - היא מעדיפה את הפתרון הקל: לפטור אותנו ממע"מ ומדרישות בטיחות, ולשלוח אותנו לקנות בחו"ל.

אז מה כן לעשות? משרד הכלכלה חייב להקים בדחיפות מערכת נגישה לאיתור כל מוצר שנמצא ברשימה השחורה, כפי שמקובל בארה"ב ואירופה. בנוסף, יש לחייב זירות מסחר בינלאומיות, שפונות באופן ספציפי לצרכנים בישראל, לבדוק כל מוצר מול הרשימה השחורה, ולהסיר מהאתר או לפחות להציג בדף המוצר התראה בולטת - כשהמוצר אינו עומד בתקינה בישראל.

הרפורמה לא רק מעמידה אותנו הצרכנים בסיכון (בלי שנהיה מודעים לכך), אלא גם יוצרת קשיים לעסקים בישראל. בצד החיובי, המהלך מאלץ אותם לשפר דרמטית את יעילותם, ולהוריד מחירים. מצד שני, הם נמצאים בעמדת נחיתות קשה מול רכישות בחו"ל, גם בגלל העלויות שכרוכות בעמידה בתקינה ובדרישות בטיחות, וגם בגלל פערי המיסוי.

יש עסקים שמבינים את האתגר וכבר מתמודדים עמו, אך יש רבים שרחוקים מאוד מהתמודדות יעילה, ולכן חלק מההחלטה של הציבור לקנות בחו"ל היא לא רק הצבעה ברגליים על המחירים הגבוהים, אלא סוג של הצבעת אי־אמון באיכות השירות שמצפים לקבל בישראל.

אנו קוראים לשר הכלכלה, לשר האוצר ולראש הממשלה לעצור ממש ברגע האחרון פעולה שהיא אסון בטיחותי לציבור הצרכנים. במקביל, אנו מציעים לעסקים לא לחכות וכבר עכשיו לשפר את השיח עם הצרכן - פחות שיח שהוא רק מכירתי, יותר שקיפות ומצגים אמינים בשפה ברורה, וכמובן, כיבוד אמיתי של זכויות הצרכן. רק כך תוכלו להתמודד עם האתגר הגדול שעומד בפתח.

הכותב הוא מנכ"ל ארגון אמון הציבור

תגובות

טוען תגובות...