משכן הכנסת
משכן הכנסת צילום: אוליבייה פיטוסי

הלובי הציבורי משיק קמפיין לגיוס המונים

מיזם לובי 99, שהוקם על מנת לקדם אינטרסים ציבוריים בכנסת, פונה לציבור בניסיון לגייס שני לוביסטים חדשים ■ במסגרת הקמפיין יקיים הארגון 25 חוגי בית ברחבי הארץ

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

מיזם לובי 99 - הלובי הציבורי הראשון - הכריז על קמפיין חדש לגיוס המונים במטרה לצרף לוביסטים חדשים מטעם הציבור לפרויקט. אנשי לובי 99 מקווים שבמהלך הקמפיין, שיימשך חודש, יצליחו לצרף מאות חברים חדשים ולגייס עוד 150 אלף שקלים בשנה. במסגרת הקמפיין ייערכו 25 חוגי בית ברחבי הארץ.

לובי 99 הוא התארגנות חברתית שמטרתה לקדם את האינטרסים של הציבור בכנסת ובממשלה, בניגוד ללוביסטים מסחריים שפועלים לקדם אינטרסים של חברות מסחריות וגופים פרטיים. מאז החל לפעול הפך לובי 99 למיזם מימון ההמונים הקבוע הגדול בישראל, עם יותר מ-50 אלף שקל בחודש - בזכות תמיכתם של 1,600 איש.

כיום מעסיק הלובי שני לוביסטים מטעם הציבור - לינור דויטש ואבי לב - ובכוונת המיזם לגייס באמצעות התרומות שני לוביסטים נוספים, במטרה לטפל בנושאים חברתיים שעד כה לא ניתן היה לעסוק בהם בשל מחסור במשאבים.

"בתקופה שבה קשרי ההון-שלטון בישראל נהפכים להדוקים יותר וכאשר כמות הלוביסטים שוברת כל שיא, טוב שיש לובי ציבורי שנלחם את מלחמתם של ה-99% שאין להם ממון לשכירת לוביסטים", אומר יאיא פינק, מנכ"ל ומייסד המיזם. אנחנו קוראים לכל מי שלא מוכן לוותר על ייצוגו בזירת הפעולה הכי חשובה במדינה - הכנסת - להצטרף אלינו ולהוכיח שוב שכסף קטן של רבים יכול לגבור על כסף גדול של מעטים".

לפי נתונים שהציג שבי גטניו, מנכ"ל העמותה לדמוקרטיה מתקדמת, באחרונה נרשם גידול חד במספר הלוביסטים בכנסת - 203 לוביסטים שפועלים למען 529 לקוחות. מדובר בגידול של 123% במספר הלוביסטים בתוך שנתיים ובגידול של 40% במספר הלקוחות שהאינטרסים שלהם מקודמים בתוך משכן הכנסת.

"לצונאמי הזה, שהתרחש על רקע פרשיות הון-שלטון מסמרות שיער שנחשפו במהלך השנתיים האחרונות, יש מענה אפקטיבי אחד: עוד לוביסטים מטעם הציבור, שישמרו בתהליכי החקיקה על האינטרסים של האזרח הקטן מול התאגידים הגדולים", אומרים במיזם.

לובי 99 כבר רשם מספר הישגים מאז שהחל לפעול, בהם סיוע בקידום מסקנות ששינסקי 2, כולל הכללת סעיף לייעוד הכסף לטובת תעסוקה בנגב; העברת התיקון לחוק הלוביסטים, שמחייב לוביסטים להירשם כשהם מופיעים בוועדות הכנסת; העברת חוק ממשל זמין להגברת הנגישות של פקידי ציבור לציבור הרחב; והצעות חוק חברתיות שעלו ביוזמת לובי 99, בהן חוק המאכערים, חוק מינוי בכירים, חוק הצינון למפקח על הבנקים וחוק הצינון לבכירי הרשות לניירות ערך.