דניאל הרשקוביץ
דניאל הרשקוביץ

הממשלה אישרה את מינויו של פרופ' דניאל הרשקוביץ לנציב שירות המדינה

המינוי יהיה בתוקף לשש שנים ■ הרשקוביץ ייכנס לתפקיד במקומו של אודי פראוור, המשמש ממלא מקום הנציב מאז יוני 2017

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

הממשלה הודיעה כי אישרה הבוקר (ד') את מינויו של פרופ' דניאל הרשקוביץ לתפקיד נציב שירות המדינה. המינוי יהיה בתוקף לשש שנים. הרשקוביץ ייכנס לתפקיד במקומו של אודי פראוור, המשמש ממלא מקום הנציב מאז יוני 2017 - לאחר שהנציב הקודם, עו"ד משה דיין, סיים את כהונתו.

הרשקוביץ (65) הוא מתמטיקאי, ושימש עד אוקטובר האחרון נשיא אוניברסיטת בר-אילן. בעבר היה איש מפלגת הבית היהודי, וכיהן חבר כנסת מטעמה בכנסת ה-18 וכשר המדע והטכנולוגיה ב-2013-2009. באותן שנים שימש גם יו"ר הבית היהודי. הרשקוביץ אמר כי בשנים האחרונות אינו עוסק בפעילות פוליטית כלשהי. בחודשים האחרונים הוא מכהן כראש המועצה הלאומית למחקר ופיתוח במשרד המדע.

העיכוב הארוך במינוי נציב נבע בין השאר מכוונתו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, למנות לתפקיד את עפרה ברכה. ועדת הבדיקה המיוחדת לתפקיד הנציב פסלה ביולי האחרון את מועמדותה של ברכה, לאחר חודשים של דיונים, ובתחילת אוגוסט פנה נתניהו לוועדה בבקשה שתדון במועמדותו של הרשקוביץ. לאחר חודש נוסף מצאה הוועדה כי "אין מניעה" למנות את הרשקוביץ לנציב. בראש הוועדה שדנה במינוי של הרשקוביץ עמד השופט בדימוס חנן אפרתי, והיו חברים בה כנציגי ציבור הפרופסורים דב גולדברגר ומינה טייכר.

התנועה לטוהר המידות מתכוונת לעתור לבג"ץ נגד מינויו של הרשקוביץ. במכתבים ששיגרה ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, שלומית ברנע-פרגו, והונחו בפני הממשלה לפני אישור המינוי, טענה התנועה כי "מינויו של הרשקוביץ לנציב שירות המדינה לוקה בחוסר סבירות קיצונית, נוכח זיקתו הפוליטית המובהקת". לפי המכתב האחרון, ששיגרו במוצאי ראש השנה עורכי הדין יובל יועז, אביה אלף וטליה יהודה בשם התנועה, הרשקוביץ "נושא רקע פוליטי מובהק עד כדי מנהיגות באחת המפלגות, והוא חסר רקע מעשי בשירות המדינה או רקע אקדמי במקצועות המשפט או המינהל הציבורי הרלוונטיים לתפקיד. אין רקעו הטוב ככל שיהיה באקדמיה או כְּשׂר מספיק למלא כיאות את תפקיד נציב שירות המדינה".