מגזין TheMarkerמדי שרד ומצלמות עבודה

בריטניה מאמצת בהתלהבות את מצלמות הגוף. אחרי השוטרים, הגיע תורם של המאבטחים, הפקחים והפרמדיקים ללבוש אותן. האם זה מה שיגרום לאזרחים להתנהג יפה

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

מצלמות מעקב מכסות שטחים ציבוריים נרחבים בכל רחבי בריטניה. בכך אין כל חדש. אלא שעכשיו, יותר ויותר מצלמות כאלה מציצות מכתפיהם של בעלי תפקידים - ברחובות, ברכבות ובבניינים ציבוריים בערים. ב־1 ביולי משרד הבריאות בריטניה הודיע שכ־500 צוותי אמבולנסים יצוידו במצלמות שמולבשות על הגוף, בפיילוט שעשוי להתרחב לכל האמבולנסים ובהמשך אולי אף לצוותים בבתי החולים. הצעד הזה נועד לצמצם את המספר ההולך וגדל של מקרי אלימות נגד פרמדיקים.

בריטניה כבר מתבלטת בעולם בשימוש הנרחב שלה במצלמות גוף, במיוחד במגזר הציבורי. רוב השוטרים במדינה כבר לובשים אותן כיום, והן נכנסות בהדרגה לשימוש גם בקרב סוהרים ופקחים. ב־2016 יותר ממחצית מהרשויות המקומיות בבריטניה נתנו מצלמות גוף לחלק מעובדיהן, כולל פקחי תנועה, לוכדי כלבים, פקחי תברואה ובטיחות ונהגי אוטובוס. במגזר הפרטי מצלמות הגוף משמשות בין היתר מאבטחים במועדונים, סדרנים במגרשי כדורגל, חברות ניהול בבניינים ועובדי חניונים.

שוטר בריטי עם מצלמת גוף על מדיו. לא ברור מתי
יש להפעיל את המצלמות
שוטר בריטי עם מצלמת גוף על מדיו. לא ברור מתי יש להפעיל את המצלמות צילום: Jack Taylor / Getty Images IL

התפקיד העיקרי של המצלמות הוא לתעד התנהגות רעה של אנשים. האקים בדרו, מאבטח במרכול במזרח לונדון, לובש עליו מצלמה כזו כבר חמש שנים, ואומר כי היא חיונית. כדי להוכיח גניבות, הוא חייב לתפוס את הגנב עם השלל מחוץ לחנות, וזה קורה בדרך כלל מחוץ לטווח של מצלמות במעגל סגור בתוך המרכול.

אנשים חושבים פעמיים אם להתנהג שלא כשורה כשהם יודעים שהם עלולים להיות מצולמים, אומר ג'ון ביגס, העומד בראשות טאוור המלטס, שכונה בלונדון. וכשמראים להם סרטון וידאו שמתעד את העבירה שלהם, יש סיכוי גבוה יותר שיודו באשמה, וימנעו מדיון בבית המשפט שמבזבז זמן וכסף. שוטרים גם משקיעים פחות זמן ברישום של התקריות שנקלטות במצלמה.

את הראיות הטובות ביותר ליכולת של מצלמות גוף לשנות התנהגות אפשר למצוא אצל המשטרה בבריטניה, שהיתה בין המאמצות הראשונות שלהן. מחקרים רבים בארצות הברית ובבריטניה מצאו כי מצלמות יכולות להפחית תלונות נגד שוטרים. אולם האם הן גם מפחיתות את מקרי האלימות מצד שוטרים או כנגדם - התוצאות אינן חד משמעיות. בחלק מהמקומות נרשמה עלייה במקרי האלימות, בעוד שבמקומות אחרים נרשמה ירידה. ובאחרים ירידה.

לטענת תומכי זכויות האזרח התועלת של מצלמות הגוף לא תמיד מצדיקה את ההפרות שהן מבצעות. קורבנות פשיעה או חולים בבתי חולים יהיו גם הם פחות מוכנים לחשוף מידע רגיש אם יידעו שהם מצולמים.

לפי הפרוטוקולים של המשטרה, המצלמות צריכות לפעול רק במצבים מסוימים, כמו למשל כשנכנסים לביתו של אדם בכוח. אבל הנחיות נציב מצלמות המעקב בבריטניה בעניין עדיין עמומות. בשנה שעברה מצא ארגון הצדקה Big Brother כי ברשויות מקומיות מסוימות המצלמות פעלו כששוטרים ביצעו סיורים.

אספקט נוסף הוא שמירת המידע שנקלט במצלמות. הנחיות המשטרה מציעות לשמור את התיעוד במשך חודש לכל היותר, אלא אם יש צורך בצילומים לחקירה. רשויות מקומיות בדרך כלל פועלות לפי הכלל הזה. עם זאת, Big Brother מצא שחמישית מהן שומרות צילומים הרבה מעבר לכך, מה שמגביר את הסיכון לפריצות האקרים. בין 2013 ל־2017 יותר מרבע מהמועצות המקומיות איבדו מידע חסוי במתקפות סייבר. האם הציבור צריך לסמוך עליהן שישמרו על בטיחות התיעוד הרגיש הזה?

 

תרגום: רונית דומקה

תגובות

טוען תגובות...