חיזבאללה הבריח חלקי טילים נגד ספינות מסוריה ללבנון

"וול סטריט ג'ורנל" דיווח כי הטילים הוברחו בחלקים בעת הפסקות חשמל שיזם חיזבאללה. בכירים אמריקאים: תקיפות ישראל לא השמידו את כל מלאי הטילים

אנא הזינו את מספר הטלפון הנייד כדי לקרוא את הכתבה המלאה ללא תשלום
אנא הזינו קידומת ומספר טלפון נייד ברצף
כבר רשומים? התחברו
אנא הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
הזינו את הקוד שקיבלתם ב-SMS
לא קיבלתם SMS? לחצו לשליחת הקוד פעם נוספת

חיזבאללה הצליח להבריח חלקים של מערכות טילים מתקדמות נגד ספינות מסוריה ללבנון, כך מדווח הבוקר (שישי) העיתון "וול סטריט ג'ורנל". לפי בכירים אמריקאים שהתראיינו לעיתון בעילום שם, אנשי חיזבאללה הצליחו להבריח את מערכות הטילים לתוך לבנון בחלקים וכך להתחמק מגילוי על ידי חיל האוויר והמודיעין הישראלי.

הבכירים האמריקאים העריכו כי חיזבאללה הצליח להבריח לתוך לבנון חלק מהרכיבים של מערכת הטילים נגד ספינות מתוצרת רוסיה מדגם יאחונט. אנשי הארגון הצליחו להבריח את הטילים עצמם לתוך לבנון, אולם עדיין לא הצליחו להעביר למדינה חלקים אחרים במערכת שבלעדיהם לא ניתן להפעיל אותה.

בכירים אמריקאים ציינו שבמהלך הניסיונות להבריח את הטילים המתקדמים לתוך לבנון חיזבאללה כיבה את רשתות התקשורת והחשמל באזור הגבול בין סוריה ללבנון וכך להקשות על המודיעין הישראלי לאתר הברחות.

טיל קרקע-ים מדגם יאחונט משוגר בתרגיל סורי
טיל קרקע-ים מדגם יאחונט משוגר בתרגיל סורי צילום: רויטרס

לדברי הבכירים האמריקאים, חיזבאללה מחזיק במאגרי נשק גדולים בתוך שטח סוריה שכוללים גם טילים נגד מטוסים. ההערכה היא שבמחסני חיזבאללה בשטח סוריה יש היום 12 מערכות של טילים מונחים מתקדמים נגד ספינות. תקיפה ישראלית על המחסנים הללו בחודש יולי האחרון השיגה, להערכת בכירים אמריקאים, תוצאות חלקיות בלבד.

אחרי התקיפה הישראלית של ה-5 ביולי נגד מחסני הנשק בעיר לאטקיה בסוריה איתרו לווייני ריגול ישראלים ואמריקאים כוחות צבא סוריה משמידים ציוד צבאי באתר שהופצץ כדי לנסות ולגרום לישראל ולארה"ב לחשוב שהצליחו להשמיד את משגרי הטילים נגד ספינות. דו"ח בקרת נזקים של המודיעין האמריקאי קבע שישראל הצליחה להשמיד רק חלק מהמטרה וכי חלק מטילי היחאחונט והמשגרים לא נפגעו והועברו לאתר אחר.

לפי הדיווח בוול סטריט ג'ורנל ישראל הפציצה את משגרי היאחונט פעם נוספת ב-30 באוקטובר. ישראל עדכנה את ארה"ב כי התקיפות פגעו בחלק מהרכיבים של משגרי הטילים וכי חלקים אחרים תקועים במחסנים בתוך סוריה.