השבוע בוול סטריט: התנודתיות בשווקים תימשך בציפייה להתפתחויות באירופה וארה"ב

אי הוודאות בשווקים לא צפויה להתמתן כאשר המשקיעים מחכים להחלטות חדשות בנוגע למשבר החוב באירופה

סיון פינגולד

רכבת ההרים שהתרחשה בשווקים בשבועיים האחרונים גורמת למשקיעים לנהוג במשנה זהירות עם ציפייה כי אי הוודאות תמשך גם בשבוע הקרוב. התמודדותה של אירופה עם סכנת משבר החובות היא זו שמכתיבה בעיקר את התנהלות השווקים, כאשר עיקר תשומת הלב מופנת לבנקים לאור חששות כי בנקים גדולים עלולים לקרוס. גם לאירועים בארה"ב ישנה השפעה, כאשר החששות ממיתון חוזר עולים בכל שבוע עם הצטברות נתוני מקרו מדאיגים.

ביום שישי האחרון ננעל המסחר בירידות חדות לאחר יום מסחר יום תנודתי ולאחר שביום חמישי רשמו המדדים את הנפילה החדה מאז 2008. דאו ג'ונס ירד ב-1.6% ל-10,817.95 נקודות ואיבד 4% מערכו בשבוע האחרון; S&P 500 ירד ב-1.5% ל-1,223.53 נקודות והשלים ירידה שבועית של 4.7% נקודות; נאסד"ק ירד ב-1.6% ל-2,341.84 נקודות והשלים נפילה שבועית של 6.6%. התשואה על האג"ח הממשלתיות של ארה"ב לעשר שנים ירדה ביום שישי ב-0.01% ל-2.07%.

גם המסחר באירופה היה תנודתי בשבועיים האחרונים לאחר מספר השערות בנוגע לדרכי ההתמודדות עם משבר החובות בעיקר באיטליה וספרד. בין המהלכים שהשפיעו על המסחר בשבועות האחרונים היו קניות אג"ח של הבנק המרכזי של אירופה, דיווח על בנק מרכזי של מדינה אירופית שלקח הלוואה מהבנק המרכזי של אירופה ופגישת קאנצלרית גרמניה אנגלה מרקל עם נשיא צרפת שלא הניבה חדשות מרעישות למשקיעים המודאגים.

מספר בנקי השקעות הורידו בשבוע שעבר את תחזית הצמיחה של ארה"ב וחלקם אף הזהירו מפני מיתון חוזר. בנק מורגן סטנלי הוריד את תחזית הצמיחה העולמית והזהיר כי כלכלות ארה"ב וגוש היורו "קרובות באופן מסוכן למיתון". ביום שישי השבוע יפורסמו הערכות התמ"ג הראשוניות לרבעון השני. בסוף השבוע ינאם נגיד הבנק הפדרלי, בן ברננקי, בישיבה השנתית של הבנק בויומינג. לפני כשבועיים הודיע ברננקי כי ישמור על רמות ריבית נמוכות מאוד לפחות עד אמצע 2013 וכך גרם לראלי קצר בשווקים.

אירועי השבוע בוול סטריט

מספר חברות יפרסמו השבוע את הדו"חות הכספיים לרבעון השני ובינהם אפלייד מטריאלס והיינס. הדו"חות הכספיים עשויים לספק למשקיעים מעט נחת למרות שבדרך כלל הם נשארים מאחור עם פרסום נתוני המקרו.

נתוני המקרו שיתפרסמו השבוע צפויים להשפיע על המסחר כאשר המשקיעים מחכים לכל אינדיקטור הנוגע למצב הכלכלה. ביום שלישי יתפרסם נתון מכירות בתים חדשים לחודש יולי כאשר צפי הכלכלנים הוא למכירות של 310 אלף יחידות. בחודש יוני נרשמו מכירות של 312 אלף יחידות. יום לאחר מכן יתפרסם נתון מכירות מוצרים בני קיימה כאשר האנליסטים צופים עלייה של 2% במדד. ביום שישי יתפרסם הנתון הסופי של מדד בטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן ורויטרס, שבועיים לאחר פרסום הנתון הראשוני שדיווח על נפילה לרמה של 54.9 נקודות - רמתו הנמוכה ביותר מאז חודש מאי 1980 - לעומת רמה של 63.7 נקודות בחודש הקודם.

המסחר באסיה בשבוע האחרון בירידות חדות בעיקר תוך השפעה מהמצב באירופה ובארה"ב. בכירים במדינות אסיה ניסו להרגיע את המשקיעים כאשר. שר האוצר של יפן, יושיהיקו נודה, קרא למדינות ה-G7 (שבע הכלכלות המתועשות בעולם) להדק את שיתוף הפעולה בשבועות הקרובים על מנת להרגיע את השווקים. שר האוצר של הונג קונג, קיי סי צ'אן, קרא למשקיעים להישאר רגועים ולא להיבהל מהשוק. "התנודתיות בשווקים עשויה להימשך בשעה שהמשקיעים עוקבים אחר משבר החוב באירופה והחשש ממיתון חוזר בארה"ב", אמר. בסיאול, אמר בכיר בבנק המרכזי כי המשקיעים "מתוחים מדי, ומגיבים בצורה חריפה מכפי שצפיתי".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום