יפן, הנפט ואלקואה גררו את וול סטריט ליום רביעי של ירידות; דאו ג'ונס נסוג ב-1%

התשואה על האג"ח הממשלתיות בארה"ב נפלה ל-3.5%; אלקואה ירדה ב-6% עקב דו"חות מאכזבים

נמרוד הלפרן
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בורסות וול סטריט נסגרו ביום שלישי בירידות, זה יום המסחר הרביעי ברציפות, על רקע פתיחה מאכזבת של עונת הדו"חות הרבעוניים, נפילה חדה במחיר הנפט והעלאת רמת חומרת המשבר הגרעיני ביפן לרמה זה לזו של אסון צ'רנוביל. מדד דאו ג'ונס ירד ב-1%; מדד S&P 500איבד 0.8% - ירידה יומית רביעית ברציפות; מדד נאסד"ק נסוג ב-1%. שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסחר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.09% לרמה של 3.5%.

הנזק הכלכלי כתוצאה מרעידת האדמה וגל הצונאמי שפקדו את יפן בחודש שעבר צפוי להיות גדול יותר משהוערך תחילה עקב הפסקות חשמל שפוגעות בתפוקת בתי חרושת וגורמות לשיבושים בשרשרת האספקה, הזהיר היום שר הכלכלה של יפן.

התחזית העגומה באה במקביל להודעת הסוכנות היפאנית לבטיחות גרעינית ביפן על העלאת רמת חומרת המשבר הגרעיני במדינה מדרגה 5 לדרגה 7, הדרגה הגבוהה ביותר בסולם הבינלאומי, הזהה לזו שהוגדרה באסון בצ'רנוביל.

"לאחר אסון טבע, אנשים נוטים להימנע מהוצאות ויש תחושה כי תפוקת בתי חרושת צפויה להצטמצם", אמר שר הכלכלה של יפן, קאורו יוסאנו, לכתבים בתום ישיבת הממשלה. "בתחום מסוימים, הנזק עלול להיות גדול מאוד".

נגיד הבנק המרכזי של יפן, מאסאקי שירקאווה, אף הוא סיפק היום הערכת מצב עגומה, כאשר אמר בפגישה עם מחוקקים ביפן כי "מצב הכלכלה שלנו חמור".

בחזית המקרו כלכלית בארה"ב - הגירעון במאזן הסחר של ארה"ב הצטמצם בחודש פברואר ב-2.6% לרמה של 45.8 מיליארד דולר לעומת 47 מיליארד דולר - שיא של שבעה חודשים - בינואר, מסר משרד המסחר האמריקאי. כלכלנים צפו כי הגירעון יצטמצם בפברואר לרמה של 44 מיליארד דולר.

הגירעון בתקציב האוצר בארה"ב הסתכם בחודש מארס ב-188 מיליארד דולר לאחר שהוצאות הממשל היו יותר מכפליים מהכנסותיו, מסר היום משרד האוצר האמריקאי. הגירעון היה נמוך במעט מתחזית הכלכלנים לגירעון של 189 מיליארד דולר.

הגירעון בתקציב שנרשם בחודש שעבר היה השני בגובהו מעולם שנרשם בחודש מארס כלשהו, ונפל רק מגירעון של 192 מיליארד דולר שנרשם בחודש מארס 2009.

הגירעון המצטבר של האוצר במחצית הראשונה של שנת התקציב שהחלה בתחילת אוקטובר הסתכם בשיא של 829 מיליארד דולר, גידול של 16% לעומת הגירעון בתקופה המקבילה בשנת התקציב הקודמת.

מוקדם יותר היום קראה קרן המטבע הבינ"ל (IMF) לארה"ב לזרז את הצעדים לצמצום הגירעון בתקציב הממשל. "חשוב שארה"ב תתחיל לפעול לצמצום הגירעון בתקציב במוקדם, ולא במאוחר", אמר ראש המחלקה לעניינים תקציביים בקרן המטבע, קרלו קוטרלי.

הגירעון בתקציב האוצר בארה"ב צפוי השנה להסתכם ב-10.8% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) - השיעור הגבוה ביותר במונחי אחוזים בקרב הכלכלות המפותחות.

אלקואה , יצרנית האלומיניום הגדולה בארה"ב, דיווחה ביום שני לאחר סגירת המסחר על מכירות של 5.96 מיליארד דולר ברבעון הראשון של השנה, צמיחה של 22% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת אך פחות מתחזיות האנליסטים להכנסות של 6.06 מיליארד דולר. הדו"חות הרבעוניים של אלקואה מסמנים באופן מסורתי את פתיחתה של עונת הדו"חות הכספיים בוול סטריט.

סיסקו, יצרנית ציוד רשתות התקשורת הגדולה בעולם, הודיעה היום על ארגון מחדש במסגרתו יחוסלו כמה מעסקיה בתחום מוצרי האלקטרוניקה לצרכנים, ובכלל זה חטיבת מצלמות הוידיאו פליפ (Flip), ועל פיטוריהם של 550 עובדים. החברה מסרה כי הארגון מחדש מתבצע במסגרת אסטרטגיה חדשה המעניקה עדיפות לעסקים הממוקדים בלקוחות עסקיים על פני ייצור מוצרים הנמכרים ישירות לצרכנים. סיסקו הוסיפה כי בכוונתה להתמקד כעת בתחומי הליבה שלה, בהם נתבים, מתגים, ארכיטרטורות ווידיאו.

"אני מבצעים מהלכים חשובים וממוקדים כדי לארגן את פעילותנו באופן שתמוך באסטרטגיה של פלטפורמה ממוקדת רשת", אמר מנכ"ל סיסקו, ג'ון צ'יימברס, בהודעה שפירסמה החברה. סיסקו מסרה כי בעקבות הפיטורים והארגון מחדש תרשום הוצאה חד פעמיות של עד 300 מיליון דולר במהלך ברבעון הנוכחי והבא.

מדד דאו ג'ונס
S&P 500
גרף נאסד"ק

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker