מספר הליכי עיקול בתים שנפתחו בארה"ב - הנמוך מאז המשבר

ירד ל-157 אלף ברבעון הרביעי; מספר החוזים למכירת בתים בארה"ב נסוג משיא של שנתיים בפברואר

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מספר בעלי הבתים בארה"ב שנגדם החלו הליכי עיקול בגין אי עמידה בתשלומי משכנתאות ירד ברבעון הרביעי של 2012 לרמה הנמוכה ביותר מאז ראשית המשבר הפיננסי העולמי, ומספר החוזים למכירת בתים קיימים בארה"ב נסוג משיא של שנתיים על רקע מלאי מוגבל של בתים למכירה ומגבלות אשראי של רוכשים.

הבנקים הגדולים בארה"ב החלו בקרוב ל-157 אלף הליכי עיקול בתים ברבעון הרביעי - המספר הנמוך ביותר מאז הרבעון הראשון של שנת 2008 - מסר היום משרד החשב הכללי במשרד האוצר האמריקאי (OCC), המפקח על הבנקים הגדולים בארה"ב.

בתים למכירה ביוסטוןצילום: בלומברג

מדד החוזים למכירת בתים בארה"ב נסוג בפברואר מרמתו הגבוהה ביותר מאז אפריל 2010, וירד ב-0.4% לעומת החודש הקודם, לאחר זינוק של 3.8% בינואר, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן בארה"ב (NAR). תחזית הכלכלנים היתה לירידה מתונה יותר של 0.3% לאחר זינוק של 4.5% שעליו דווח במקור בינואר. בהשוואה לפברואר 2012, עלה המדד ביותר מ-8%.

בחלוקה לפי אזורים גיאורפיים, נרשמה בפברואר ירידה של 2.5% בחוזים למכירת בתים בצפון מערב ארה"ב לעומת החודש הקודם, וירידה של 0.3% בדרום ארה"ב. מנגד, נרשמה עלייה של 0.4% בחוזים במערב התיכון של ארה"ב וגידול של 0.1% במערב ארה"ב.

הנתונים שפורסמו היום מצטרפים לנתונים מעורבים על שוק הדיור שפורסמו אתמול בארה"ב, ואשר הראו כי מחירי הבתים רשמו את הזינוק השנתי החד ביותר מאז שנת 2006 ועלו לשיא של יותר משש שנים, אך מכירות הבתים נפלו בחודש שעבר בשיעור החד זה שנתיים עקב תנאי מזג אוויר קשים.

מדד S&P-קייס-שילר, העוקב אחרי מחירי הבתים ב-20 ערים גדולות בארה"ב, קפץ בינואר ב-8.1% לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת - הזינוק החד ביותר מאז יוני 2006 - לאחר עלייה של 6.8% במונחים שנתיים בדצמבר, לפי נתונים שפורסמו אתמול. כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר של 7.9% בינואר. לעומת חודש דצמבר, עלה המדד בינואר ב-1%, לאחר עלייה של 0.9% בחודש הקודם.

מכירות בתים חדשים בארה"ב נפלו בפברואר ב-4.6% - הנפילה החדה ביותר זה שנתיים - לקצב שנתי של 411 אלף בתים, מסר אתמול משרד המסחר האמריקאי. תחזית הכלכלנים היתה לקצב מכירות שנתי גבוה יותר של 420 אלף בתים בפברואר. משרד המסחר ציין עם זאת כי תנאי מזג אוויר קשים מילאו תפקיד מרכזי בנפילה במכירות. נתוני חודש ינואר תוקנו כלפי מטה לקצב מכירות שנתי של 431 אלף בתים, לעומת קצב של 437 אלף בתים שעליו דווח במקור.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker