השבוע בוול סטריט: האנליסטים מזהירים מתיאבון מוגזם של המשקיעים

כשדאו ג'ונס בשיא של כל הזמנים ושוק התעסוקה במצבו הטוב מאז פרוץ המשבר, רוחות האופטימיות ממשיכות לנשוב בשווקים ■ אולם, יועצי השקעות ואנליסטים מתריעים כי השוק במצב של קניית יתר, וירידה בתחזיות הצמיחה של רווחי החברות הגדולות מהווה גורם נוסף לריסון ההתלהבות

נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן
נדן פלדמן

בתום שבוע שבו רשם מדד דאו ג'ונס שיא של כל הזמנים ועל רקע דו"ח תעסוקה מעודד, מתרבות הערכות כי סופו של הראלי המרשים בשוקי וול סטריט קרב, בצל תחזיות לירידה בצמיחת הרווחים של החברות הגדולות בארה"ב.

ביום חמישי שעבר ננעל הדאו ג'ונס ברמתו הגבוהה מעולם והשלים עלייה של יותר מ-8% מתחילת השנה. עם זאת יש לציין כי זהו שיא נומינלי בלבד, והמדד עודנו נמוך ב-9% משיא מותאם אינפלציה. מדד S&P 500, שהשלים שבוע נוסף של עליות, קרוב גם הוא ב-2% לשיא כל הזמנים. האופטימיות בשווקים קיבלה חיזוק גם מבורסות אירופה, שרשמו בשבוע שעבר שיא של 4.5 שנים, למרות נתונים שהעידו על התכווצות של 0.6% בכלכלת גוש היורו ברבעון האחרון של 2012 - רבעון שלישי ברצף של צמיחה שלילית.

אירועי השבוע בוול סטריט

ביום שישי פורסם כי בחודש פברואר נוספו למשק האמריקאי 236 אלף משרות ושיעור האבטלה ירד ל-7.7% - הנמוך מזה 5 שנים. אלו הם נתונים טובים העולים על תחזיות האנליסטים שצפו תוספת של 165 אלף משרות בלבד. עוד חזו הכלכלנים כי שיעור האבטלה יישאר ללא שינוי מהחודש הקודם, ברמה של 7.9%. עם זאת, זהו עדיין נתון הנמוך מ-250 אלף משרות בחודש - המספר שלפי כלכלנים דרוש כדי להשפיע על האבטלה בצורה משמעותית.

התיאבון של משקיעים לרווחים בשוק המניות עשוי להיבלם בתקופה הקרובה, כאשר יועצי השקעות רבים מרסנים באחרונה את לקוחותיהם מפני הימורים כבדים מדי על רקע הערכות כי השוק כבר נמצא במצב של קניית יתר. "אנחנו אומרים ללקוחות לנקוט בגישה זהירה יותר בשוק כרגע", אמר לרויטרס פרנק פנטוצי, מנכ"ל חברת השירותים הפיננסים פלנד. "אבל אם הייתי צריך לבחור קטגוריית השקעות, עדיין הייתי בוחר במניות", הוסיף. בטווח הארוך, לדבריו, שוק המניות צפוי להניב רווחים בשנה הקרובה.

סיבה נוספת לזהירות בעתיד הקרוב היא הצפי להאטה ברווחים של חברות אמריקאיות ברבעון הראשון של השנה. התחזיות הן לעלייה של 1.4% ברווחים, לעומת תחזית של 4.3% שפורסמה עם תחילתה של 2013, לפי נתוני תומסון-רויטרס. בדבריו לרויטרס אמר פנטוצי כי הוא עדיין צופה תוצאות מעודדות של החברות הגדולות, כולל מגזרי הייצור והטכנולוגיה. עם זאת, הוא הציע להימנע מחברות בתעשיית הביטחון, על רקע הקיצוצים המתוכננים בהוצאות הביטחוניות של ארה"ב.

ובעוד השווקים מתחילים להתמקד בביצועי החברות לשלושת החודשים הראשונים של השנה, עונת הדו"חות לרבעון הרביעי של 2012 נמצאת בסיומה. מבין החברות הגדולות, השבוע יפרסמו דו"חות שתי חברות התעבורה הגרמניות - פולקסווגן, יצרנית הרכב הגדולה באירופה, וחברת התעופה אייר ברלין - החמישית בגודלה באירופה.

בחזית המקרו יתמקדו השווקים השבוע במספר נתונים במגזר הקמעונות והמסחר: מדד המחירים ליצרן, שצפוי לרשום עלייה של 0.2% בפברואר; המכירות הקמעוניות, שצפויות לרשום עלייה דומה; המלאים העסקיים לינואר, שההערכות צופות עלייה של 0.6%; ומדד ביטחון הצרכנים של אוניברסיטת מישיגן, שצפוי לעלות ביותר מנקודה לרמה של 79 נקודות.

נתונים בולטים נוספים השבוע הם התקציב הפדרלי לחודש פברואר - הראשון שיציג שר האוצר הנכנס, ג'ק לו, וכן המאזן לחשבון השוטף ברבעון הרביעי - האומד את חובות ארה"ב ביחס לשאר מדינות העולם, שצפוי להציג גירעון של 112 מיליארד דולר. לשם השוואה, הגירעון לפני חמש שנים, ערב המשבר הכלכלי, היה גבוה בכ-50% ועמד על 174 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker