שוק המשכנתאות חזר להיות מדפסת הכסף של הבנקים האמריקאים

תוך חמש שנים, הבנקים יותר מהכפילו את שיעור הרווח שלהם על משכנתאות - מ-1.5% ב-2007 ל-3.5% כיום, על חשבון המלווים - למרבה התסכול של הבנק הפדרלי, שקיווה כי עידוד שוק המשכנתאות יקל בעיקר על משקי הבית

לוגו אקונומיסט
אקונומיסט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לפני שהן הפכו למגנט של הפסדים ותביעות משפטיות, משכנתאות היו מדפסות הכסף של בנקים אמריקאים. וכעת, הן חזרו להיות. המהלך של הבנק הפדרלי להוריד את הריבית התניע גל של רכישות בתים ומימון מחדש של הלוואות. ולמרבה התסכול של הבנק הפדרלי, הריביות הנמוכות האלה לא מועברות במלואן אל הצרכנים בידי הבנקים.

הרווחיות על משכנתאות המגובות בערבות פדרלית קשורה לפער בין מה שהבנק גובה מבעל הנכס ובין התשואה שמוצעת למשקיע ברגע שהמשכנתא עוברת איגוח לאג"ח משכנתאות. מאז אמצע 2011, התשואה על אג"ח משכנתאות נפלה יותר משיעורי הריבית המשכנתאות, כך שהפער התרחב לשיא, עד שהצטמטם שוב לאחרונה.

צילום: בלומברג

פאני מיי ופרדי מאק, שתי סוכנויות הדיור הממשלתיות, שיחקו תפקיד חשוב בהעלאת התעריפים שהן גובות כדי להבטיח שמשכנתא לא תהיה חדלת פירעון. העלות הזאת מועברת אל הלווים. אבל אפילו אחרי ששיקללו את ההיטלים האלה, הבנקים עדיין מרוויחים 3.5 דולרים על כל 100 דולר שניתנים כהלוואה לרכישת בתים, לעומת 1.5 דולרים ב-2007, לפי נתונים שפירסם הבנק הפדרלי של ניו יורק.

לפני המשבר, בנקים נהגו להגיב לביקושים הגבוהים באמצעות הוספת כח אדם או רכישת הלוואות נוספות מברוקרים אחרים, אומר פול מילר מבנק ההשקעות FBR אנד קו. כיום, בנקים מסוימים הפסיקו לרכוש הלוואות מגורם שלישי. בנק אוף אמריקה הקפיא רכישות מסוג זה ב-2010 ו-2011; הפורטפוליו שלו התכווץ ל-9.5 מיליון משכנתאות בסוף 2012, לעומת 13.4 מיליון שנתיים קודם לכן. הצורך לשמור על עלויות תחת שליטה משפיע גם על היכולת: ג'יי.פי מורגן צ'ייס הודיע על קיצוצים של 15-13 אלף משרות בחטיבת המשכנתאות, למשל.

החוקים הופכים בהדרגה ברורים יותר. בינואר פירסם המשרד להגנת הצרכן הפיננסי (CFPB) את ההגדרה ל"משכנתא מוסמכת". בנקים שפועלים לפי החוקים על מנת להבטיח שהמלווים יוכלו להחזיר את המשכנתא אמורים להיות מוגנים מתביעות משפטיות. וככל שמחירי הבתים יתאוששו, הסיכוי לחדלות הפירעון יפחת. כך שהבנקים יהיו פחות מודאגים מהאפשרות לרכוש בחזרה הלוואות רעות, אומר פול וילן מהבנק הפדרלי של בוסטון.

כיום, שוק המשכנתאות אמנם פחות תחרותי, אבל יותר בטוח. לכל דבר יש מחיר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker