לראשונה זה 4 עשורים: ארה"ב כבר לא יבואנית הנפט הגדולה בעולם

היבוא נטו של נפט לסין עקף את זה של ארה"ב בחודש דצמבר; הירידה ביבוא לארה"ב הודות לזינוק בתפוקה המקומית

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

סין הדיחה את ארה"ב מתואר יבואנית הנפט הגדולה בעולם, בו החזיקה מאז אמצע שנות ה-70 של המאה הקודמת, דיווח העיתון "פייננשל טיימס".

היבוא נטו של נפט ומוצרי נפט לארה"ב ירד בחודש דצמבר ל-5.98 מיליון חביות ליום, רמתו הנמוכה ביותר מאז פברואר 1992, לפי נתונים ראשוניים שפירסם משרד האנרגיה האמריקאי. באותו חודש, גדל היבוא נטו של נפט לסין ל-6.12 מיליון חביות ליום, לפי נתוני משרד המכס של סין. "נראה כי סין עקפה את ארה"ב והפכה ליבואנית הנפט ומוצרי הנפט הגדולה בעולם", אמר אנליסט הסחורות של סיטי, אריק לי, שהיה הראשון שהצביע על המהפך.

חביות נפטצילום: אי–פי

עם זאת, במונחים שנתיים ארה"ב ממשיכה להחזיק בתואר יבואנית הנפט הגדולה בעולם, אולם הפער בינה לבין סין הצטמצם באופן ניכר. היבוא נטו של נפט ומוצרי נפט לארה"ב נפל ב-2012 ל-7.14 מיליון חביות ליום - שפל של 20 שנה. היבוא נטו של נפט לסין עלה בשנה שעברה ל-5.72 מיליון חביות ליום.

הסיבה לירידה ביבוא הנפט לארה"ב טמונה בניצול מוגבר של עתודות נפט הפצלים, אשר ניצולן התאפשר הודות לשיפור בטכנולוגיות קידוח, וכן הודות להפיכתן לכדאיות מבחינה כלכלית בעקבות התייקרות מחירי הנפט בשנים האחרונות. תפוקת הנפט של ארה"ב זינקה בשנה שעברה ביותר מ-800 אלף חביות ליום - הזינוק השנתי החד ביותר מאז ראשיתו של עידן הנפט בארה"ב לפני למעלה מ-150 שנה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker