השבוע בוול סטריט: האם הבורסות ישברו שיא בצל הסקווסטר?

דאו ג'ונס נמצא במרחק 0.5% בלבד משיא של 5.5 שנים ■ ביום שישי צפוי דו"ח התעסוקה בארה"ב

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רונית דומקה
רונית דומקה

לאחר שבוע סוער, שנפתח בבחירות באיטליה והסתיים למרות המשבר התקציבי בארה"ב בעליות שערים, עשויות בורסות וול סטריט בשבוע הקרוב להמשיך ולהתקדם לשיא של יותר מחמש שנים.

מדד דאו ג'ונס נסגר ביום שישי בעלייה של 0.3% ומרוחק כעת במחצית האחוז בלבד משיא של 14,164.53 נקודות שרשם ב-9 באוקטובר 2007. בסיכום שבועי עלה המדד ב-0.6%. מדד S&P 500 עלה ב-0.2% ואף הוא מתקרב לשיא של 1,565.15 נקודות שרשם באוקטובר 2007. בסיכום שבועי, עלה המדד ב-0.2%. מדד נאסד"ק הוסיף 0.3% ביום שישי ועלה בשיעור זהה גם בסיכום שבועי.

אנליסטים מייחסים את ההתחזקות של מדד דאו ג'ונס לאחרונה להרכב שלו, ולעובדה שמשקיעים רבים מעדיפים בימים אלה מניות ערך שסביר שירשמו עליות יציבות, על פני מניות צמיחה. "אין מספיק נתונים שתומכים בדהירה הזו קדימה", אמרה בקי הלוויג, סגנית נשיא בכירה ב-BB&T ולת' מנג'מנט לרויטרס. "אם אכן יישברו שיאים, כנראה שהמדדים והתנודות במחירים מספרים לנו כי משהו טוב יותר עוד ניצב בפנינו".

ביום שישי בלילה הורה נשיא ארה"ב, ברק אובמה, באופן רשמי על יישום קיצוצים נרחבים בשווי 85 מיליארד דולר בתקציבי הממשל, לאחר שכשל בהגעה להסכם עם רפובליקאים בקונגרס. הקיצוצים האוטומטיים נכנסו לתוקף ביום שישי לאחר שנדחו ממועד קודם, ה-2 בינואר, במסגרת הסכם למניעת "המצוק הפיסקלי".

"המצוק הפיסקלי" היה הכינוי לשילוב של קיצוצים אוטומטיים בתקציב והעלאות מגוון מסים לכלל מדרגות המס בארה"ב, שהיו אמורים להיכנס לתוקף בתחילת השנה. בשעה ה-25 הגיעו הדמוקרטים והרפובליקאים להסכם שמנע את העלאות המסים, ודחה את הקיצוצים בתקציב בחודשיים, כדי לאפשר הגעה להסכם גם בנוגע אליהם. כעת עבר גם מועד זה, וללא הסכם, הקיצוצים האוטומטיים (המכונים סקווסטר), נכנסו לתוקפם.

הבית הלבן העריך ביום שישי כי הקיצוצים שנכנסו לתוקפם יהיו הרסניים לבטחון הכלכלי והלאומי של ארה"ב. “לא כולם ירגישו באופן מיידי את הכאב בקיצוצים אלה, אך הכאב יהיה אמיתי. החל מהשבוע, משפחות רבות מהמעמד הבינוני ירגישו את ההשפעה על חייהם באופן משמעותי", אמר אובמה לעיתונאים לאחר שנפגש עם מנהיגים רפובליקאים ודמוקרטיים.

ביום רביעי יפרסם הבנק הפדרלי את הדו"ח התקופתי שלו על מצב הכלכלה האמריקאית, כפי שהוא משתקף ב-12 מחוזות הבנק. "בהתאם לקצב המתון של הצמיחה הכלכלית, התנאים בשוק העבודה משתפרים הדרגתית", אמר ברננקי בעדותו החצי שנתית בפני ועדות של הקונגרס האמריקאי.

ביום שישי יתפרסם דו"ח התעסוקה בארה"ב לחודש פברואר. לפי הערכות אנליסטים, נוספו לכלכלה האמריקאית 160 אלף משרות בחודש שעבר, רק מעט מעל למה שנוסף בחודש ינואר, בסימן להאטה בשוק התעסוקה. שיעור האבטלה בארה"ב צפוי להישאר ללא שינוי ברמה של 7.9%.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker