נתוני מקרו גררו את בורסות העולם לנפילה החדה מנובמבר

הנפט הגולמי ומניות השווקים המתעוררים מחקו את עליות השנה ■ מחירי הסחורות בשפל של חודש ■ מחיר הזהב עלה לראשונה זה 6 ימים ■ היורו מתחת ל-1.32 דולר לראשונה זה שישה שבועות ■ עליות בשוק האג"ח הממשלתיות בארה"ב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

שוקי המניות בעולם רשמו את הנפילה היומית החדה ביותר מאז נובמבר, ומחירי הסחורות ירדו לשפל של חודש, על רקע התכווצות חדה מהצפוי בפעילות הייצור והשירותים בגוש היורו, והתגברות החששות כי הבנק הפדרלי יצמצם את היקף התמריצים הכלכליים.

בורסות וול סטריט, שרשמו אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר זה שלושה חודשים, נסגרו במגמה שלילית זה היום השני ברציפות על רקע נתוני מקרו כלכליים מאכזבים שפורסמו היום בארה"ב בתחומי התעסוקה והייצור. בורסות אירופה רשמו היום את הנפילה החדה ביותר זה שבועיים על רקע התכווצות פעילות מגזרי הייצור והשירותים בגוש היורו, והערכות כי הבנק הפדרלי בארה"ב יסיים את סבב ההרחבה הכמותית המוניטרית הנוכחי מוקדם מהצפוי. 

מדד המניות הכלל עולמי של MSCI ירד ב-1.4% - הנפילה היומית החדה מאז נובמבר ובורסות השווקים המתעוררים מחקו את כל העליות של השנה. מדד השווקים המתעוררים של MSCI ירד ב-1.6% - הנפילה היומית החדה ביותר זה שבעה חודשים - לרמתו הנמוכה ביותר מאז ה-27 בדצמבר.

מדד דאו ג'ונס, שלמרות הירידה אתמול נסגר במרחק של 1.7% בלבד משיא של 14,164.53 נקודות, ירד היום ב-0.3%; מדד S&P 500, שנפל אתמול ב-1.2% - הירידה היומית החדה ביותר מאז נובמבר, נסוג ב-0.6%. המדד נסגר אתמול במרחק של 3.4% משיא של 1,565.15 נקודות אליו טיפס בשנת 2007. מדד נאסד"ק, שצנח אתמול ב-1.5%, איבד היום 1%.

שוק האג"ח הממשלתיות האמריקאיות נסגר בעליות, והתשואה על האג"ח ל-10 שנים ירדה ב-0.04% לרמה של 1.98%. בשבוע שעבר טיפסה התשואה לרמה של 2.06% - רמתה הגבוהה ביותר מאז ה-10 באפריל.

בשוק הסחורות: מדד מחירי הסחורות S&P GSCI, העוקב אחרי מחיריהן של 24 סחורות, ירד ב-1.6% לשפל של חודש. מחיר הזהב עלה לראשונה זה שישה ימים והתאושש משפל של יותר מחצי שנה, לאחר שהשלים אתמול את רצף הירידות היומי האורך ביותר מאז דצמבר 2011. החוזים על הזהב למסירה באפריל נסגרו במחיר של 1,578.6 דולר לאונקייה, עלייה קלה, בבורסת הסחורות של ניו יורק. מחיר הזהב נפל ביותר מ-4% בחמישה ימי המסחר הקודמים. מחיר הנפט מחק את כל העליות של שנת 2013, והחוזים על הנפט הגולמי למסירה באפריל נסגרו בניו יורק במחיר של 92.84 דולר לחבית - הסגירה הנמוכה ביותר מאז ה-31 בדצמבר - לאחר ירידה של 2.5%. 

עלייה בתביעות האבטלה בארה"ב; נפילה מפתיעה בייצור באזור פילדלפיה

פעילות הייצור באזור פילדלפיה התכווצה במפתיע זה החודש השני ברציפות והייצור בארה"ב כולה צמח בקצב מתון מהצפוי החודש, מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב עלה חודש שני ברציפות, ומכירות בתים קיימים בארה"ב טיפסו בינואר בשיעור חד במעט מהצפוי אולם נתוני דצמבר תוקנו כלפי מטה, לפי נתוני מקרו כלכליים שפורסמו היום בארה"ב.

מוקדם יותר פורסמו נתונים שהראו כי מספר תביעות האבטלה השבועי בארה"ב גדל לראשונה זה שלושה שבועות ובשיעור חד מהצפוי, מדד המחירים לצרכן נותר ללא שינוי בינואר זה החודש השני ברציפות, וריבית המשכנתאות ארה"ב טיפסה לרמתה הגבוהה מאז אוגוסט.

מכירות בתים קיימים בארה"ב טיפסו בינואר ב-0.4% לקצב מכירות שנת של 4.92 מיליון בתים, מסר היום איגוד סוכני הנדל"ן (NAR) בארה"ב. כלכלנים צפו קצב מכירות נמוך מעט יותר של 4.9 מיליון בתים. עם זאת, נתוני חודש דצמבר תוקנו כלפי מטה לקצב מכירות של 4.9 מיליון בתים לעומת קצב של 4.94 מיליון בתים שעליו דווח במקור.

מדד המדדים הכלכליים המובילים בארה"ב עלה ב-0.2% בינואר - עלייה חודשית שנייה ברציפות - מסרה היום חברת המחקר קונפרנס בורד. כלכלנים צפו עלייה חדה יותר של 0.3% לאחר עלייה של 0.5% בדצמבר.

מדד פעילות הייצור באזור פילדלפיה בארה"ב צנח החודש לרמה של מינוס 12.5 נקודות לעומת רמה של מינוס 5.8 נקודות בחודש הקודם, מסר היום הבנק הפדרלי של פילדלפיה. כלכלנים צפו כי המדד יעלה לרמה של נקודה אחת. הפעם האחרונה בה היה המדד חיובי היתה בחודש דצמבר, אז היה ברמה של 4.6 נקודות. מדד חיובי משקף צמיחה בפעילות הייצור, ואילו מדד שלילי מצביע על התכווצות הפעילות.

מדד מנהלי הרכש של מגזר הייצור בארה"ב כולה ירד בפברואר לרמה של 55.2 נקודות לעומת רמה של 55.8 נקודות בינואר, לפי נתונים ראשוניים שפירסמה היום חברת המחקר מרקיט. כלכלנים צפו ירידה מתונה יותר של המדד לרמה של 55.5 נקודות. מדד מעל לרמה של 50 נקודות מצביע על צמיחה בפעילות הכלכלית, ואילו מדד מתחת לרמה זו משקף התכווצות בפעילות.

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב גדל בשבוע שעבר ב-20 אלף ל-362 אלף, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו עלייה מתונה יותר במספר התביעות לרמה של 355 אלף.

מדד המחירים לצרכן בארה"ב (CPI) נותר בינואר ללא שינוי לעומת דצמבר, זה החודש השני ברציפות, לאחר שירידה במחירי האנרגיה פיצתה על התייקרות מחירי מוצרים ושירותים אחרים, מסר היום משרד העבודה האמריקאי. כלכלנים צפו עלייה של 0.1%. לעומת החודש המקביל בשנה הקודמת טיפס המדד ב-1.6%. מדד הליבה של מדד המחירים לצרכן, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה הנחשבים לתנודתיים, טיפס בינואר ב-0.3% - לעומת תחזית הכלכלנים לעלייה של 0.2%. לעומת ינואר 2012 עלה המדד ב-1.9%.

הריבית על המשכנתאות ל-30 שנה, הנחשבת למשכנתא הסטנדרטית בארה"ב, טיפסה בשבוע החולף לרמה של 3.56% - רמתה הגבוהה ביותר מאז שלהי אוגוסט - לעומת רמה של 3.53% בשבוע הקודם, לפי נתונים שפירסמה היום ענקית המשכנתאות פרדי מאק. 

הבנק הפדרלי ישקול סיום ההרחבה הכמותית

"אנחנו עדיין סובלים מהנגאובר בגלל פרוטוקול ישיבת הבנק הפדרלי שפורסם אתמול", אמר מנהל ההשקעות ג'ו היידר מחברת ריהמן פייננשל, בראיון לסוכנות הידיעות בלומברג. "המגמה השלילית היום היא תוצאה של ההנגאובר הזה. אבל אני לא חושב שזו מגמה ארוכת טווח", הוסיף.

בורסות וול סטריט רשמו אתמול את הנפילה היומית החדה ביותר זה שלושה חודשים לאחר שפרסום פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של הבנק הפדרלי העלה כי הבנק המרכזי בארה"ב ישקול להכניס שינויים משמעותיים במדיניות ההרחבה הכמותית (QE) המוניטרית בארה"ב בפגישתו הבאה שתתקיים ב-19 וב-20 במארס.

בדומה לישיבה הקודמת, גם באחרונה התגלעה מחלוקת בין בכירי הבנק המרכזי לגבי עתיד רכישות האג"ח החודשיות שבמצע הבנק בהיקף של 85 מיליארד דולר, לפי פרוטוקול ישיבת הריבית האחרונה של ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC) שנערכה ב-29 וב-30 בינואר.

ביל גרוס, מנהל פימקו - קרן האג"ח הגדולה בעולם - העריך בציוץ באתר טוויטר שהעלה לאחר פרסום הפרוטוקול, כי קיים סיכון לכך שהבנק הפדרלי יסיים את תוכנית רכישת האג"ח הנוכחית בהמשך השנה, במידה שיחול שיפור במצב כלכלת ארה"ב.

עונת הדו"חות בוול סטריט: וול-מארט, וריפון וטסלה

עונת הדו"חות הרבעוניים בוול סטריט מתקרבת לסיומה, ומתוך 425 החברות הנכללות במדד המניות S&P 500 שכבר פירסמו את תוצאותיהן הכספיות, 71% דיווחו על רווח גבוה מתחזיות האנליסטים, ו-65% רשמו מכירות גבוהות מהצפוי. לאחר סגירת המסחר היום בוול סטריט יפרסמו את תוצאותיהן ענקית הטכנולוגיה HP וחברת הביטוח AIG.

וול מארט, הקמעונית הגדולה בעולם, דיווחה היום על גידול חד מהצפוי ברווחיה הרבעוניים, אולם סיפקה תחזית מאכזבת לרבעון הנוכחי. החברה רשמה ברבעון שהסתיים בסוף ינואר רווח של 5.6 מיליארד דולר, או 1.67 דולר למניה, גידול של 8.6% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעל לתחזית האנליסטים לרווח של 1.57 דולר למניה. מכירות החברה בתקופה המדווחת הסתכמו ב-127.1 מיליארד דולר, צמיחה של 3.9% לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, אך פחות מתחזיות האנליסטים למכירות של 127.8 מיליארד דולר. במבט קדימה, צופה ענקית הקמעונאות לרשום ברבעון הנוכחי רווח של 1.11-1.16 דולר למניה - פחות מתחזית האנליסטים לרווח של 1.18 דולר למניה. וול-מארט גם הודיעה על הגדלת הדיווידנד השנתי המחולק למשקיעים ב-18% ל-1.88 דולר למניה.

ספקית מערכות התשלומים האלקטרוניים וריפון דיווחה אתמול לאחר סגירת המסחר על רווח רבעוני נמוך מתחזיות האנליסטים בשל חולשת כלכלת אירופה. החברה גם סיפקה תחזית מאכזבת לרבעון הכספים הנוכחי שיסתיים באפריל, וצופה רווח לפני סעיפים חד פעמיים של 45-50 סנט למניה - הרבה פחות מתחזיות האנליסטים לרווח של 80 סנט למניה. בעקבות דו"חות החברה הורידו היום אנליסטים של ג'י.פי מורגן, סיטי ופייפר ג'פרי את המלצתם למניה ל"נייטרלי".

יצרנית מכוניות היוקרה החשמליות טסלה דיווחה על הפסד גבוה מהצפוי ברבעון הרביעי של השנה, בשל זינוק בהוצאות התפעוליות על רקע הפעלת מערך הייצור. החברה רשמה ברבעון הפסד לפני סעיפים חד פעמיים של 65 סנט למניה - שישה סנט יותר מתחזית האנליסטים.

חברת איימקס הקנדית, המפתחת ומפעילה אולמות קולנוע בתלת מימד ברחבי העולם, דיווחה על רווח רבעוני גבוה מתחזיות האנליסטים. החברה רשמה ברבעון הרביעי של 2012 רווח לפני הוצאות חד פעמיות של 23 סנט למניה - שבעה סנט מעל לתחזיות האנליסטים. 

רשת המרכולים סייפוויי דיווחה היום על גידול של 13% ברווחיה הרבעוניים הודות לצמיחה בהכנסות והכנסה חד פעמית מיישוב תביעות משפטיות. החברה רשמה ברבעון הרביעי רווח של 244 מיליון דולר, או 1.02 דולר למניה, כולל הכנסה חד פעמית של 12 סנט למניה מיישוב תביעות משפטיות. תחזית האנליסטים היתה לרווח של 76 סנט למניה. בשורה העליונה רשמה החברה מכירות של 13.8 מיליארד דולר ברבעון, צמיחה של 1.2% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת ומעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 13.7 מיליארד דולר. 

ירידות באירופה; מילאנו נפלה ב-3%; היורו בשפל של שישה שבועות מול הדולר

בורסות אירופה רשמו את הירידה היומית החדה זה שבועיים בעקבות התכווצות חדה מהצפוי בפעילות מגזרי הייצור והשירותים בגוש היורו. מגזרי הפיננסים והכרייה הובילו את הירידות. היורו נופל מול הדולר ב-0.7% לרמה של 1.3186 דולר ליורו - שפל של שישה שבועות; בורסת לונדון נסגרה בירידה של 1.6%; פרנקפורט איבדה 1.9%; פאריס נפלה ב-2.3%; מדד סטוקס 600 הכלל אירופי ירד ב-1.5% - הירידה היומית החדה ביותר מאז הרביעי בפברואר. בורסת מילאנו נפלה ב-3.1% לקראת הבחירות שיתקיימו במדינה בסוף השבוע הקרוב.

פעילות הייצור והשירותים בגוש היורו נסוגה בפברואר בשיעור חד מהצפוי. מדד מנהלי הרכש המשולב למגזרי הייצור והשירותים בגוש היורו ירד בפברואר ל-47.3 נקודות, לעומת 48.6 בינואר, דיווחה היום חברת מרקיט. אנליסטים צפו כי המדד יגיע לרמה של 49 נקודות. כל קריאה של המדד מתחת לרמה של 50 נקודות מצביעה על נסיגה בפעילות הכלכלית.

בגרמניה, הכלכלה הגדולה באירופה, ירד מדד מנהלי הרכש למגזר השירותים לרמה של 54.1 בפברואר, לעומת 55.7 בינואר, בעוד שמדד מגזר הייצור עלה ל-50.1 בפברואר. בצרפת עלה מדד הייצור לרמה של 43.6 החודש, לעומת 42.9 נקודות בינואר, בעוד שפעילות מגזר השירותים האטה לרמה של 42.7 נקודות, לעומת 43.6 בינואר.

המסחר באסיה

ירידות נרשמו היום באסיה, על פרסום פרוטוקול הבנק הפדרלי אמש. מדד MSCI אסיה פסיפיק ירד ב-1.3%. טוקיו איבדה 1.1%; אוסטרליה השילה 2.3%; סיאול איבדה 0.5%; הונג קונג ירדה ב-1.7%; שנחאי צנחה ב-3%. מול הין נחלש הדולר ב-0.1% לרמה של 93.47 ין לדולר. היורו נחלש מול הין ב-0.2% לרמה של 124 ין ליורו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker