השבוע בוול סטריט: עונת הדו"חות מסתיימת - האם צפוי תיקון בשווקים?

במהלך השבוע יפורסמו שלל נתונים מקרו כלכליים בארה"ב, בהם התחלות בניה, מכירות בתים קיימים ומדד המחירים לצרכן

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

לאחר שבשבוע שעבר השלים מדד S&P 500 שבוע שביעי ברציפות של עליות, מעריכים אנליסטים כי עם סיומה של עונת הדו"חות לרבעון הרביעי צפוי תיקון בשוקי המניות.

מדד דאו ג'ונס נסגר ביום שישי בעליות קלות אך ירד בסיכום שבועי ב-0.1%; מדד S&P 500, אשר נסגר ביום חמישי ברמתו הגבוהה ביותר מאז ה-31 באוקטובר 2007, נסוג ב-0.1% אולם סגר עלייה שבועית שביעית ברציפות; נאסד"ק איבד 0.2% בדרכו לירידה שבועית של 0.1% - שבוע שלילי ראשון זה שבעה שבועות. אנליסטים אמרו לתומסון רויטרס כי בשבועות הקרובים צפויה התייצבות במדדים בוול סטריט, לאחר שמדד S&P 500 עלה ב-6.6% מאז תחילת השנה.

לעליות בשבוע שעבר תרמה פעילות מיזוגים ורכישות ערה. בתחום התעופה, הודיעו אמריקן איירליינס ו-US איירווייס על מיזוג שייצור את חברת התעופה הגדולה בעולם בשווי 11 מיליארד דולר. ביום חמישי הודיע המשקיע המיליארדר וורן באפט כי הוא רוכש את יצרנית הקטשופ היינץ ביחד עם חברת 3G קפיטל בעסקה בשווי 28 מיליארד דולר.

עונת הדו"חות מתקרבת לסיומה, וחברות מעטות יפרסמו דו"חות בשבוע הקרוב. שתיים מהבולטות שבהן הן HP ודל, אשר הודיעה בתחילת החודש על עסקה שתהפוך אותה לחברה פרטית. חברה נוספת שתפרסם דו"חות השבוע היא וול מארט, אשר באופן לא רשמי סוגרת את עונת הדו"חות.

המשקיעים סקרנים במיוחד לגבי הדו"חות הרבעוניים של וול מארט, לאחר שביום שישי דיווחה סוכנות בלומברג כי ענקית הקמעונות האמריקאית רשמה מתחילת החודש את המכירות החלשות ביותר זה שבע שנים בעקבות העלאות המסים שנכנסו לתוקף בתחילת השנה בארה"ב.

עד כה בעונת הדו"חות הנוכחית עלו 70% מהחברות בוול סטריט על תחזיות הרווח. חברות במדד S&P 500 רשמו בממוצע עלייה של 5.6% ברווחים ברבעון הרביעי, לעומת הרבעון המקביל בשנה הקודמת, לפי נתוני תומסון רויטרס. זוהי עלייה חדה מתחזית מחודש ינואר, שצפתה עלייה של 2.9% ברווחי החברות.

בחזית המקרו כלכלית, יפורסמו בשבוע הקרוב שלל נתונים שיעידו על מצבה של הכלכלה האמריקאית. ביום רביעי יפורסמו נתוני התחלות והיתרי הבניה בארה"ב, ולמחרת יפורסמו נתוני מכירות הבתים הקיימים. כמו כן, יתפרסמו השבוע נתוני האינפלציה בארה"ב, אשר לפי ההערכות הואצה רק מעט בחודש ינואר.

ביום רביעי יתפרסם פרוטוקול ישיבת ועדת השוק הפתוח של הבנק הפדרלי (FOMC), אשר תספק רמזים לגבי תמיכתם של חברי הוועדה בהמשך הרחבה מוניטרית אגרסיבית. פרוטוקול הוועדה מחודש ינואר זעזע מעט את השווקים, כאשר חשף כי כמה בכירים בבנק הפדרלי הציעו לסיים את תוכנית רכישת הנכסים של הבנק בסוף 2013.

בגרמניה יפורסם השבוע מדד ביטחון המשקיעים של מכון ZEW, אשר מעיד על מצבה של הכלכלה הגדולה באירופה. לפי התחזיות, יראה המדד על עליה נוספת בפברואר, זה החודש השלישי ברציפות, לרמה של 42 נקודות, לעומת רמה של 31.5 בינואר. אם אכן יתממשו התחזיות, תהיה זו הקריאה הגבוהה ביותר במדד מאז מאי 2010.

נתונים אלה יהיו מעודדים לאחר שבשבוע שעבר דיווחה לשכת הסטטיסטיקה של האיחוד האירופי על נסיגה חדה מהצפוי של 0.6% בתמ"ג של גרמניה ברבעון הרביעי. כלכלת גוש היורו הצטמצמה ב-0.6% ברבעון הרביעי, לאחר ירידה של 0.2% ברבעון השלישי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker