המינוי החדש של אובמה לראשות ה-SEC ממשיך את המקורביזם ברשות

מרי ג'ו וייט מונתה ליו"ר רשות ני"ע בארה"ב לאחר שבמשך שנים הגנה כעורכת דין על חברות שהרשות מפקחת עליהן

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בחודש שעבר הודיע נשיא ארה"ב ברק אובמה על מועמדותה של מרי ג'ו וייט, מי שכתובעת כללית לחמה בראשי מאפיה וטרוריסטים, ליו"ר רשות ני"ע בארה"ב (SEC).

מינויה של וייט, שלאחר תפקידה כתובעת פדרלית עברה לעבוד כעורכת דין בוול סטריט והגנה על חברות כ-UBS וגולדמן סאקס, הוא המחשה בולטת לדלת המסתובבת של הרשות לני"ע. וייט ובעלה, גם הוא עורך דין לדיני תאגידים, הם בעלי הון של 16 מיליון דולר לפחות והשקעות בשווי של 35 מיליון דולר, לפי "ניו יורק טיימס". כעת וייט היא יו"ר רשות ני"ע בארה"ב, אותה סוכנות המפקחת על לקוחותיה לשעבר ועל כל מי שעושה עסקים בשוק המניות.

אובמהצילום: אי-אף-פי

והיא אינה היחידה. לפי הפרויקט לפיקוח ממשלתי (POGO) בארה"ב, מאות מעובדיה לשעבר של הרשות עשו או עושים עסקים עם ה-SEC בשם תאגידים שעליהם הרשות אמורה לפקח. בין 2001 ל-2010, 419 מיוצאי ה-SEC הגישו כמעט 2,000 טפסי גילוי נאותות בהם כתבו כי הם צפויים לייצג חברות או אנשים פרטיים שעליהם מפקחת הרשות. וזהו רק קצה הקרחון, לפי POGO, משום שעובדי ה-SEC לשעבר נדרשים להגיש אותם רק בשנתיים הראשונות לאחר שהם עוזבים את הרשות.

עם זאת, עובדים של ה-SEC לשעבר מסייעים כל הזמן לתאגידים לנסות ולהשפיע על קבלת ההחלטות ב-SEC, מתערבים בחקירות של ה-SEC, מנסים לרכך את פעולות האכיפה שלה, חוסמים הצעות של בעלי מניות וזוכים בחריגות מהחוק הפדרלי.

לא לחינם ה-SEC העניק ויתורים שונים לחברות ב-350 מקרים, אשר לפי הדיווח "ריככו את עוצמת פעולות האכיפה של ה-SEC. יותר מכך, לפני שנה דיווח "ניו יורק טיימס" כי קרוב למחצית מהוויתורים הללו הגיעו לחברות שכבר יישבו בעבר אישומי הונאה.

מרי ג'ו ווייטצילום: אי–פי

הדו"ח של POGO מציין שלושה מקרים בין 2008 ל-2012 שבהם הבנק השווייצי UBS שכר את שירותיהם של עורכי דין שעבדו בעבר ב-SEC כדי לטעון בשמו. כאשר יו"ר ה-SEC הראשונה שמינה ברק אובמה, מרי שפירו, ניסתה לקדם רפורמה בשוקי הכסף, החברות המתנגדות אליה השתמשו בשירותיהם של עובדים לשעבר ברשות כדי לטעון נגדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker