הקריסה במניית אפל: "האנליסטים 
תמיד נופלים לתוך אותן מלכודות"

כמעט כל האנליסטים שמסקרים את מניית אפל בוול סטריט המשיכו להמליץ למשקיעים לקנות אותה, ולא צפו שהיא תקרוס לפתע 
ב-36% ■ את המומחים שעוקבים אחר הפעילות של האנליסטים - הכוללת ניגודי עניינים חמורים והתנהגות של עדר - זה לא מפתיע 


ניו יורק טיימס
ג’יימס סטיוארט
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

בספטמבר 2012 הגיעה מניית אפל לשיא של 705 דולר. עבור הרוב המכריע של האנליסטים בוול סטריט, היתה לכך משמעות אחת: כדאי לקנות אותה.

בנובמבר, כשמניית אפל היתה בירידה תלולה, האנליסטים עדיין היו אופטימיים. 50 מתוך 57 אנליסטים העניקו לה המלצת "קנייה" או המלצת "קנייה חזקה". רק שניים המליצו למכור את המניה.

מחיר המנייה המשיך להידרדר. בשבוע שעבר היא נסחרה תמורת 450 דולר בלבד - ירידה של 36% מהשיא. איך יכלו אנליסטים מקצועיים לשגות באופן כל כך בולט?

חנות אפל בסן פרנסיסקו. "וול סטריט מלאה בניגודי עניינים"צילום: אי-אף-פי

לפני עשור חשפו שימועים בקונגרס וחקירה שנערכה בידי התובע הכללי של ניו יורק דאז, אליוט ספיצר, מבוך של ניגודי עניינים במחקר בוול סטריט. התגלו אז כמה מקרים ידועים לשמצה של אנליסטים שהפיקו דו"חות מוטים וקיבלו בתמורה בונוסים עצומים. משקיעים ורגולטורים רבים האשימו את האנליסטים בתחזיות חיוביות מדי שסייעו לנפח את בועת הדוט.קום.

ב-2002, לאחר הסדר גלובלי שגובש בתום החקירות ורפורמת סרביינס־אוקסליי, הפעילות הבנקאית הופרדה מהמחקר. כחלק מהרפורמה, חויבו הפעילים בענף לחשוף את ניגודי העניינים שלהם.

הרפורמות האלה שיפרו את המצב, אבל רק באופן חלקי. ניגודי עניינים אחרים באו לידי ביטוי, בייחוד בחברות ברוקראז' גדולות ובבנקי השקעות. מחקרים הראו כי אנליסטים נוטים, למשל, לנוע עם העדר. "הרפורמות לא הפכו את האנליסטים לטובים יותר בעבודתם", אומר סטיוארט גילסון, פרופסור למימון באוניברסיטת הרווארד.

אין זה מקרה שאחד משני האנליסטים היחידים שהיו פסימיים לגבי אפל מנהל את החברה שהקים ומתוגמל לפי הדיוק בתחזיותיו. קרלו בסניוס, מייסד ומנכ"ל קריאייטיב גלובל אינבסטמנטס, הוריד את דירוג המניה של אפל להמלצת מכירה ב-3 באוקטובר, כשמחירה ירד ל-685 דולר. בדצמבר הוא הוריד את מחיר היעד של המניה ל-420 דולר - והשבוע הוא הוריד אותו שוב ל-320 דולר למניה.

בסניוס הקים את החברה לפני עשור, לאחר שעבד במשך שנים ארוכות במריל לינץ' וליהמן ברדרס. "ראיתי הרבה ניגודי עניינים במסחר, בבנקאות השקעות ובמחקר, והעדפתי להקיים חברה שמשוחררת מהם", אומר בסניוס בשיחה מלוקסמבורג, שבה הוא מתגורר. "וול סטריט מלאה בניגודי עניינים. אסור לסמוך על ההמלצות שמגיעות משם".

מאז רפורמת סרביינס־אוקסליי, כמה מחקרים תיעדו ירידה בשיעור קניית המניות לפי המלצות אנליסטים, אם כי היתה זו ירידה מתונה, בעוד שיעור מכירת מניות לפי המלצותיהם רשם עלייה. "לפני 2002 נחשבו המלצות אנליסטים לאופטימיות באופן קיצוני", אומר אוהד קדאן, פרופסור למימון באוניברסיטת וושינגטון בסנט לואיס ומחבר של אחד המחקרים. "זה עדיין נכון, אך לא במידה כה קיצונית".

"ניגוד העניינים הבולט ביותר כיום הוא שהמחקר ממומן על ידי חדרי המסחר", אומר פרופ' גילסון. "אם אתה אנליסט והדו"ח שאתה כותב יביא הכנסות באמצעות עלייה בהיקף המסחר, המלצת קנייה תעזור לכך יותר מהמלצת מכירה. עבור מכירה, עליך להיות בעל מניה כדי לייצר מסחר. מעגל הרוכשים הפוטנציאליים גדול בהרבה".

אבל איש אינו חושב שניגודי העניינים לכשעצמם יכולים להסביר את התהום שהפרידה בין המלצות האנליסטים לביצועי מניית אפל בחודשים האחרונים. "יש יותר מדי תמימות דעים", אמר ברוס גרינוולד, פרופסור למימון באוניברסיטת קולומביה ומשקיע מוערך. "זה מה שכל כך מטריד. כשכל כך הרבה אנליסטים חושבים אותו דבר, לא ייתכן שכולם מונעים מניגודי עניינים".

"אנשי מכירות"

גרינוולד ומומחים אחרים אומרים שיש גורמים מתועדים נוספים שיכולים לעזור להסביר מדוע אנליסטים בוול סטריט שוגים לעתים קרובות כל כך. האנליסטים נוטים להסתמך יתר על המידה על ביצועי המניה בטווח הקצר, לרדוף אחי המומנטום, לשאוף לרצות את הלקוחות ולשעוט עם העדר. במלים אחרות, הם נופלים לאותן המלכודות כמו רוב המשקיעים.

"הם תמיד נופלים לאותן מלכודות", אומר פרופ' קדאן. "אתה מצפה שאנליסטים, ידעו לזהות היפוך מגמה, אבל הם לא מאוד טובים בזה. הם אהבו את אפל ב-700 דולר למניה. אני בטוח שהם ניסו לעשות כמיטב יכולתם, אבל הם שבויים בידי המומנטום".

"האנליסטים, בסופו של דבר, הם אנשי מכירות", אומר גרינוולד. "האמינות שלהם תלויה בכך שהם לא ירגיזו יותר מדי את המשקיעים. כולם אהבו את אפל, כולם הרוויחו. אלה שהימרו נגדה בעבר טעו תמיד. נדרש כמות עצומה של אומץ כדי להילחם בגאות".

ברוקרים רבים עדיין מסתמכים על המחקר של אנליסטים, ומציעים את המחקרים שלהם ללקוחות כבסיס לבחירת המניות למכירה או קנייה. אלא שרשות ניירות ערך האמריקאית סקפטית יותר. למרות הרפורמות שהיא סייעה להעביר, הרשות מזהירה באתר שלה מניגודי עניינים ומצהירה כי "באופן כללי, משקיעים אינם צריכים להסתמך בלעדית על המלצות אנליסטים כשהם מחליטים אם לקנות, להחזיק או למכור מניה". בנוסף הרשות מציינת כי ברוקרים רבים אינם מורשים לסתור את ההמלצות של מחלקות המחקר שלהם.

פרופ' גילסון מהרווארד אמר: "אנליסטים הם כמו מבקרי קולנוע. חלקם טובים וחלקם גרועים. אני מוצא כמה מהם מועילים מאוד. אני מייעץ לסטודנטים שלי ללמוד מהם, אבל חייבים לקרוא את ההמלצות שלהם באופן נבון ובעין מאוד ביקורתית".

פרופסור גרינוולד הרבה יותר בוטה: "אני אף פעם לא מתייחס אליהם", הוא אומר. "אם כלב נובח כל הזמן, אתה מפסיק לשים לב אליו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker