הקאובוי האחרון: למה הודח המיליארדר הפרוע בארה"ב מתפקיד המנכ"ל

אני החברה, החברה היא אני, ושבעלי המניות לא ידחפו את האף - זהו המוטו הלא כתוב של אוברי מקלנדון, שהוביל להדחתו מהחברה שהפך ליצרנית הגז הטבעי השנייה בגודלה בארה"ב

דפנה מאור
דפנה מאור
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
דפנה מאור
דפנה מאור

בשדה התעופה על שם ויל רוג'רס, הקאובוי הבדרן שאמריקה אהבה, עמד צי של מטוסים חכורים של חברת אנרגיה בשם צ'סאפיק. הצי נועד להטיס מנהלים של החברה לשדות הנפט והגז שלה. ואולם הנוסעים המתמידים ביותר של צי המטוסים הפרטיים היו בני משפחתו של אוברי מקלנדון, מייסד החברה, המנכ"ל והיו"ר.

מקלנדון היה איש חזון נועז ומצליח שהפך את צ'סאפיק במהלך 23 שנות כהונתו ליצרנית הגז הטבעי השנייה בגודלה בארה"ב. ביום שלישי הוא פוטר מתפקידו כמנכ"ל החברה, לאחר שאיבד את תפקיד היו"ר במאי 2012 בהובילו את החברה למשבר מזומנים וחשף אותה לחקירת הרשויות.

מקלנדון, 53, אמר שהתפטר בשל חילוקי דעות פילוסופיים עם דירקטוריון החברה. הדירקטוריון חדש ברובו, והתמנה על ידי בעלי המניות לאחר שנחשפו ניגודי עניינים בהתנהלותו של מקלנדון בראשות החברה.

אוברי מקלנדוןצילום: רויטרס

סיפור חייו של מקלנדון, שמגיע לשיא בלקיחת סיכונים פרועה בכספי החברה, בזבזנות וטשטוש כל גבול בין החברה לבינו משקף אולי עידן אחר של תעשיינים אמריקאים; עידן של טייקונים ועריצים עסקיים שזוהו באופן מוחלט עם העסק שניהלו. אלא שמקלנדון אינו שייך לתור הזהב של שנות ה-20. הוא ניהל חברה בבעלות הציבור, שקיבלה רישיונות וסובסידיות מהממשלה, בתקופה שבה שכר מופרז, טובות הנאה ומינוף גדול נהפכו ללא לגיטימיים בעיני רבים.

לפי מקורות בתעשיית האנרגיה, מקלנדון נחשב איש חזון, שהעז להמר על חידושים טכנולוגיים בתחום שאיבת הגז, ובפרט, תחום פצלי הגז - שכבות קרקע סלעיות שמכילות גז הנשאב בטכנולוגיה שנקראת פראקינג (שבירה הידראולית). פריצת דרך בתחום השאיבה מפצלים הפכה את ארה"ב ליצרנית הגז הטבעי הגדולה ביותר בעולם.

מקלנדון בלט בין אלה שקראו לעבור מייצור חשמל מפחם לגז. במשך 24 שנות ניהולו קנתה צ'סאפיק זכויות קידוח ליותר מ-60 מיליון דונם בארה"ב - שקול לגודלה של מדינת מערב וירג'יניה. החברה קדחה עשרות אלפי בארות.

קבוצת כדורסל ו-16 ספינות עתיקות

מניית צ'סאפיק קמה ונופלת

מסע הקניות האדיר של צ'סאפיק עלה לחברה במשבר מזומנים, שהתרחש בו זמנית לנפילה חדה במחירי הגז הטבעי בשנה שעברה, בעקבות הצפת השוק. מקלנדון השתמש בעסקות פיננסיות מורכבות - כמו מכירת זכויות לקידוח עתידי בתמורה למזומנים, ושותפויות עסקיות - כדי לממן את רכישת הזכויות והבארות. ההוצאות של החברה עלו במיליארדים רבים של דולרים על הכנסותיה מגז ונפט.

יותר מכל, ההתנהלות האישית של מקלנדון הרתיחה את בעלי המניות ועוררה רתיעה. בן למשפחה עשירה מאוקלהומה, למקלנדון היו תחביבים ועיסוקים רבים שהתערבבו בצורה לא ערבה לחיך המשקיעים בעסקיה של צ'סאפיק. הוא רכש 19% מקבוצת ה-NBA אוקלהומה סיטי ת'אנדר, והחתים את צ'סאפיק על חוזה חסות של 36 מיליון דולר לקבוצה, ותרומה של 4 מיליון דולר בשנה לאצטדיון העירוני. הכנסות הקבוצה העתידיות מושכנו על ידי מקלנדון בתמורה להלוואות בנקאיות שקיבל.

מקלנדון מחזיק גם בחוות עצים גדולה ובמסעדות, בהן אחת בשם פופס, שמוכרת 500 סוגי משקאות מוגזים. המסעדות שוכנות בבניינים בבעלותה של צ'סאפיק, כמובן. לפי תחקיר שערכה רויטרס, מקלנדון הוביל את צ'סאפיק לרכישה של יותר מ-100 נכסי נדל"ן באוקלהומה סיטי, בעסקות שהגיעו ליותר מ-240 מיליון דולר. בשולי מטה החברה הוא החל לבנות מרכז קניות יוקרתי. הוא עצמו ליקט נכסים, כולל אחוזות בברמודה ובאוקלהומה סיטי, במאווי וברחבי ארה"ב. הוא רכש 16 ספינות עתיקות בערך של 9 מיליון דולר.

כשמניית החברה צנחה ב-2008, מקלנדון נאלץ למכור את רוב מניותיו בחברה כדי לכסות את אשראי ההשקעות. כדי לכסות את ההפסדים, הוא מכר אוסף מפות עתיקות במחיר 12 מיליון דולר - הרבה מעל הערך שהעניקו לו מומחים. הקונה היתה חברת צ'סאפיק ובעלי המניות רתחו, עד שמקלנדון ביטל את הרכישה. ואולם פרפראזות כאלה וכמו הטיסות הפרטיות של בני משפחת מקלנדון על חשבון צ'אספיק היו קטנות בהשוואה להסכם שאליו הגיע מקלנדון עם החברה ב-2008 - הוא קיבל זכויות לרכוש נתח אישי קטן בכל באר שבה קודחת החברה ולהשתתף בהוצאות וברווחים.

מקלנדון שילם את חלקו בעלויות אלה בעזרת הלוואות של 1.5 מיליארד דולר. כעירבון העמיד את חלקו בבארות. מניין הגיעה ההלוואה? מחברות שמושקעות בצ'סאפיק. הסכמים אלה וחבילות השכר הגדולות שמשך מהחברה היו הקש ששבר את גב הגמל. בעלי מניות אקטיביסטים החלו להפעיל לחץ על החברה. הגילוי כי מקלנדון ניהל ממשרדיו בצ'סאפיק קרן גידור פרטית בהיקף של 200 מיליון דולר הוסיף לקיטור, וסיר הלחץ התאגידי התפוצץ.

משער של 2.50 דולרים בתחילת 2000, עלתה מניית החברה לשיא של 66 דולר ביוני 2008. במשבר שפרץ באותה שנה היא נפלה, והתאוששה שוב לרמה של 35 דולר ב-2011. ואולם במהלך 2012 ירדה שוב ב-14%, ושוויה של החברה עתה הוא 12 מיליארד דולר, לעומת יותר מ-40 מיליארד דולר בשיא. היא עומדת בפני חקירה של מס הכנסה, רשות ני"ע ויותר מ-12 תביעות של בעלי מניות.

מקלנדון נחשב לאחד המנכ"לים המשפיעים ביותר של דורו, ואחד האנשים שהניעו את מהפכת הגז הטבעי בארה"ב. הוא הפך את אוקלהומה סיטי למותג בזכות תרומות ופיתוח נדל"ן ותרבות וקידום קבוצת הכדורסל שלה. עובדיו סיפרו כי עבד סביב השעון, התערב בפרטים קטנים כגדולים, והשקיע ברווחתם, כולל מעון לילדי 13,400 העובדים. ואולם הרצון שלו לשלוט בכל פרט בחייו - מהעיר שבה גר, עסקיו האישיים, והעסקים של החברה הציבורית שניהל, שבידיו נותרו אחזקות של 1% ממנה בלבד - התנגש במציאות שונה בתכלית.

תגיות:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker