גרף יומי

במה תהיה שונה הכהונה השנייה בנשיאות של אובמה?

אקונומיסט בחן את מצב הכלכלה האמריקאית בתקופת הכהונה השנייה של מגוון נשיאים

מיכל רמתי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

האם יש קללה על כהונה שנייה של נשיאים בארה"ב? לפי בחינת הנתונים של יותר ממאה השנים האחרונות, אפשר להסיק שכן. כמובן, עשויה להיות לכך סיבה רציונלית יותר, כפי שניתן לראות בניתוח של "אקונומיסט", שבחן את מצב הכלכלה לפי 7 מדדים שונים. התוצאה ברורה: בכהונה שנייה, הנשיאים מתפקדים הרבה פחות טוב במובן כלכלי.

"אקונומיסט" בחן את כל 11 הנשיאים שכיהנו בתפקיד יותר מכהונה אחת, מאז נכנס טדי רוזוולט לבית הלבן בספטמבר 1901. רק 3 מהנשיאים חוו שיפור כלכלי בכהונתם השנייה - ביל קלינטון, רונלד רייגן, והארי טרומן. היתר סבלו מהידרדרות במצב הכלכלה בכהונתם השנייה - לפי השוואת השינוי הממוצע בין תחילת וסיום הכהונה.

צילום: רויטרס

לאובמה יש סיכוי להיות הנשיא הרביעי שבכהונתו השנייה ישתפר מצבה הכלכלי של ארה"ב - ולו רק כיוון שהכלכלה היתה במצב כה גרוע בתחילת כהונתו. במהלך הכהונה הראשונה של אובמה המצב הכלכלי אכן השתפר, אך באיטיות רבה שכמעט ועלתה לו בבחירות. הבוחרים האמריקאיים החליטו בסוף להעניק לו הזדמנות שנייה לנסות לשפר את מצב הכלכלה ולהוציאה מהדשדוש בו היא שרויה כבר כמה שנים.

אם ניתן בכלל ללמוד משהו מביצועים של נשיאים שונים על פני יותר ממאה שנה, אולי זה לא בהכרח ייטיב עם הכלכלה האמריקאית. אך כל נשיא קיבל לידיו תנאים שונים בתכלית, והתמודד עם קונגרס שונה לחלוטין, שאיפשר או לא איפשר לנשיא לבצע מדיניות. אובמה קיבל לידיו כלכלה שסועה חברתית וכלכלית, וקונגרס מפולג שכל בית בו נשלט על ידי מפלגה אחרת. עם זאת, הכלכלה האמריקאית נמצאת כבר זמן מה בנתיב התאוששות, גם אם איטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker