מה חשבו במורגן סטנלי על ני"ע? "שואה גרעינית ו"שק חרא"

תביעה חשפה תכתובות פנימיות של מורגן סטנלי שהראו כי הבנק ידע היטב כי שוק הדיור קורס, והמשיך לשווק ני"ע מגובי משכנתאות

ניו יורק טיימס
ג'סי אייזינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

ב-16 במארס 2007, עובדי מורגן סטנלי שעבדו על ני"ע שמאוחר יותר נכללו בקטגוריה שכונתה "נכסים רעילים" על רקע תרומתם להפלת הכלכלה העולמית, התלבטו כיצד לכנותם. עם ההצעות שלהם נמנו: "קריסת סאבפריים", "רוצח שכיר", "שואה גרעינית", ו"שק חרא".

חחח. בנקאי ההשקעות המצחיקים האלה. לאחר מכן, הם נתנו לני"ע שם אמיתי, ומכרו אותם לבנק סיני.

לעולם לא נבין לגמרי את ההתנהגות הרעה של בנקאים בשנים שקדמו למשבר הפיננסי הגלובלי. משרד המשפטים האמריקאי והרשות לני"ע כשלו בהטלת האחריות על החוטאים הגדולים במגזר.

מורגן סטנליצילום: אי-פי

מה שנותר לנו הוא לבחון את השיירים שמגיעים לידינו באמצעות אותן תביעות פרטיות שמצליחות לעבור את המשוכות הגבוהות של השגת מסמכים. תביעה שהוגשה נגד מורגן סטנלי על ידי בנק טייוואני, שרכש את אותם ני"ע שנמכרו לבנק הסיני, הצליחה לעבור משוכה זו בבית המשפט העליון של מדינת ניו יורק.

התוצאות מדהימות. מאות מסמכים פנימיים של מורגן סטנלי שהתפרסמו בשבוע שעבר, מאירים באור חדש את הידע של בנקאים בשיא הבועה בשוק הדיור, ואת מה שעשו עם ידע זה.

התביעה נוגעת לני"ע מגובי משכנתאות בשווי 500 מיליון דולר שכונתה לבסוף באופן רשמי Atack 2006-1, ונוצרה במחצית הראשונה של 2006. מקבצים של ני"ע מגובי משכנתאות עמדו בלב המשבר הפיננסי שהגיעה בעקבות התפוצצות בועת הנדל"ן בארה"ב.

אך המסמכים מצביעים על דפוס התנהגות רחב יותר מעסקה זו: אנשים במגוון תפקידים בנק כבר ידעו ששוק הדיור האמריקאי בצרות. הם ניצלו ידע זה על מנת ליצור ניירות ערך ולאחר מכן להמר נגדם. את ההשקעות הזבליות הפילו על לקוחות שלא חשדו דבר.

תכתובת האימייל שנחשפה

מורגן סטנלי רואה את התמונה באור אחר. החברה נאבקת בתביעה, וטוענת כי הרוכשים היו לקוחות מתוחכמים שיכולים היו לדעת מה קורה בשוק הסאבפריים. לדברי הבנק, המסמכים שהתלוו לני"ע יידעו משקיעים שמורגן סטנלי עשוי להמר נגד ניירות הערך. החברה לא בחרה את הנכסים שגיבו את ניירות הערך - אף שהותר לה להטיל וטו על נכסים מסויימים. בנוסף, מורגן סטנלי גם החזיק בנתח די גדול של ני"ע מסדרת Stack.

בהתייחס לכינויים הגסים בתכתובת האימייל שנחשפה (ראו תמונה), אמר הבנק בהצהרה: "אף שהתכתובת האמורה כוללת שפה לא נאותה ומשקפת נסיון הומוריסטי חלש, העובד שהציע את השמות היה אחראי על תיעוד עסקות. לא היה זה באחריותיו - וגם לא היו לו את הכישורים הדרושים - להעריך את מצב השוק או את איכות האשראי של העסקה המדוברת".

מורגן סטנלי החל להרכיב את ני"ע Stack בפברואר 2006, כיוון שהוא "מייצג פעילות אטרקטיבית עבור הבנק". מדוע? בנוסף לעמלות, צויין במצגת פנימית של הבנק, הוא "יוכל לבצע מכירות בחסר (שורט) של עד 325 מיליון דולר על ני"ע. מורגן סטנלי יכול היה - ואף עשה זאת - למכור נכסים לסטאק, ולהרוויח אם ערכם יירד. הבנק הימר 170 מיליון דולר נגד סטאק כאשר במקביל המשיך לשווק אותו. בסופו של דבר, מתוך 500 מיליון דולר של נכסים שגיבו את העסקה, 415 מיליון דולר לא היו שווים דבר.

מדוע שמורגן סטנלי יהמר נגד ניירות ערך אלה? האם סוחריו פיתחו תיאוריה גאונית לאחר שהעריכו את מצב שוק הדיור מניתוח מעמיק של הנתונים הציבוריים? המסמכים מצביעים על משהו מטריד יותר. בנקאים קיבלו את המידע מעובדים אחרים שקיבלו הערכות על איכות המשכנתאות שהבנק ירכוש על מנת לגבות ני"ע אלו. דו"חות אלה לא היו ברשות הציבור, אך נתנו מידע הכרחי על ניירות הערך שגובו במשכנתאות אלה. למשל, באחד מדיווחים אלה, טען בנקאי במורגן סטנלי כי הבנקים לא מבצעים בדיקות ראויות למבקשי משכנתאות - נוהג שכעת הבנקים משלמים עליו קנסות גדולים בארה"ב.

ג'סי אייזינגר הוא כתב באתר התחקירים פרופובליקה

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker