הצמיחה הנמוכה ביותר במכירות אפל מאז 2009; המניה צנחה ב-9.8%

ענקית מוצרי האלקטרוניקה סיפקה תחזית מאכזבת לרבעון הנוכחי ■ מכירות חלשות מהצפוי של אייפון ומקינטוש ■ צמיחה אפסית ברווחים

נמרוד הלפרן
נמרוד הלפרן

ענקית מוצרי האלקטרוניקה אפל דיווחה היום על הצמיחה המתונה ביותר בהכנסות מאז שנת 2009 עקב מכירות מאכזבות של הטלפון החכם אייפון. תוצאות החברה בשורה העליונה היו אמנם נמוכות מתחזיות האנליסטים, אולם בשורה התחתונה רשמה החברה רווח גבוה מתחזיות, והצליחה לחמוק מירידה ראשונה ברווח הרבעוני מאז שנת 2003 שצפו האנליסטים. המניה צנחה ב-9.8% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט.

אפל, שעל מוצריה נמנים מחשב הטאבלט אייפד, הטלפון החכם אייפון ומחשבי מקינטוש, רשמה רווח נקי של 13.1 מיליארד דולר, או רווח של 13.81 דולר למניה, ברבעון הכספים הראשון של החברה שהסתיים ב-29 בדצמבר, לעומת רווח נקי של 13.1 מיליארד דולר, או רווח של 13.87 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. אנליסטים צפו רווח נמוך יותר של 12.8 מיליארד דולר, או רווח של 13.48 דולר.

מנכ"ל אפל טים קוקצילום: אי–פי

ענקית הטכנולוגיה, שבראשה עומד המנכ"ל טים קוק, רשמה בשורה העליונה הכנסות של 54.45 מיליארד דולר, גידול של 17.5% לעומת התקופה המקבילה ב-2011 - שיעור הצמיחה הנמוך ביותר מאז שנת 2009. תחזית האנליסטים היתה למכירות של 55 מיליארד דולר.

אפל, שמנייתה איבדה יותר מרבע משווייה מאז שלהי ספטמבר, מכרה ברבעון 47.8 מיליון מכשירי אייפון לעומת 37 מיליון ברבעון המקביל, אך המכירות היו נמוכות מתחזית האנליסטים של 48 מיליון מכשירים. עם זאת, אפל מכרה ברבעון מספר גדול מהצפוי של מחשבי טאבלט הודות להשקת אייפד מיני בחודש נובמבר. החברה מכרה ברבעון 22.9 מיליון מחשבי טאבלט - מעל לתחזית האנליסטים למכירות של 22.4 מיליון טאבלטים. מכירות מחשבי המקינטוש של אפל ברבעון איכזבו, לאחר שהחברה מכרה 4.1 מיליון מחשבים - כמיליון פחות מתחזית האנליסטים.

אנליסטים ציינו עוד בטרם פרסום הדו"חות כי ההשוואה בין התוצאות הכספיות שפירסמה היום אפל לבין אלו של הרבעון המקביל בשנה הקודמת, צפויות להיות בעייתיות, מכיוון שרבעון הכספים שתוצאותיו פורסמו היום היה בן 13 שבועות, בעוד שהרבעון המקביל היה בן 14 שבועות. יתר על כן, ברבעון המקביל בשנה הקודמת יצא לשוק דגם אייפון 4S בדיוק בתחילת הרבעון, ואילו השנה, יצא אייפון 5 שבוע לפני תחילת הרבעון. כמו כן, נמכר דגם אייפון החדש גם בסין במהלך חלק מהרבעון.

עם זאת, עיקר תשומת לב המשקיעים היתה נתונה לתחזית של אפל לרבעון הנוכחי, על רקע ריבוי דיווחים לאחרונה אודות האטה חדה בביקוש למכשירי אייפון 5. אפל סיפקה אכזבה גם בתחום זה. החברה צופה לרשום ברבעון הכנסות של 41-43 מיליארד דולר - לעומת תחזית האנליסטים להכנסות של 45.6 מיליארד דולר.

מניית אפל, אשר נפלה בשבוע מתחת למחיר של 500 דולרים לראשונה זה 11 חודשים, נופלת ביותר מ-5% במסחר לאחר הסגירה בוול סטריט, אחרי שסיימה את שעות המסחר הרגילות בעלייה של 1.9%. מניית אפל איבדה יותר מרבע משווייה מאז שעלתה למחיר שיא של יותר מ-700 דולר ב-21 בספטמבר, היום בו יצא לשוק אייפון 5.

הרבעון של אייפון 5 ואייפד מיני

במהלך הרבעון, שאת תוצאותיו הכספיות אפל פירסמה היום, השיקה החברה את מכשיר אייפון 5 בסין, דרום קוריאה ו-50 מדינות נוספות בעולם. בסין, מכרה אפל שני מיליון מכשירי אייפון בסוף השבוע הראשון ליציאתו לשוק. בארה"ב, חברות הסלולר ורייזון ו-AT&T דיווחו על המשך ביקוש ער לדגמי אייפון 5.

כמו כן, במהלך הרבעון אפל גם הוציאה לשוק את מחשב הטאבלט אייפד מיני, גירסה מוקטנת וזולה יותר של אייפד, וכן את אייפד 4 - הדור הרביעי של מחשב אייפד. החברה מכרה שלושה מיליון מחשבי אייפד מיני ואייפד בשלושה הימים הראשונים ליציאתם לשוק.

יממה אחרי גוגל

דו"חות אפל מתפרסמים יממה לאחר שענקית האינטרנט גוגל דיווחה על תוצאות רבעוניות שעלו על תחזיות האנליסטים. גוגל דיווחה ביום שלישי על רווח של 2.89 מיליארד דולר, או 8.62 דולר למניה, ברבעון הרביעי של 2012, לעומת רווח של 2.71 מיליארד דולר, או 8.22 דולר למניה, בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. בניכוי סעיפים חד פעמיים, רשמה החברה בתקופה המדווחת רווח של 10.65 דולר למניה - מעל לתחזית האנליסטים לרווח של 10.5 דולר למניה.

בשורה העליונה רשמה גוגל ברבעון האחרון הכנסות של 14.42 מיליארד דולר, גידול של 36% לעומת התקופה המקבילה בשנה הקודמת, ומעל לתחזית האנליסטים להכנסות של 12.3 מיליארד דולר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker