על סף תהום תקציבית בארה"ב; אובמה - "מתגבש הסכם"

(עדכון) נשיא ארה"ב: "ההסכם המתגבש יאריך את תוקף ההטבות למובטלים ויביא להעלאת המס על העשירים; המשא ומתן נמשך" ■ דיווחים: ההסכם כולל הארכת הקלות המס לבעלי שכר שנתי של עד 450 אלף דולר ■ המסים על רווחי הון, דיווידנדים ועזבונות יעלו

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, קיים מסיבת עיתונאים בבית הלבן בה הודיע על התגבשות הסכם לפתרון המשבר התקציבי בארה"ב, שאיים לגרור את הכלכלה הגדולה בעולם למיתון.

"פתרון למצוק הפיסקלי נמצא בטווח עין", אמר אובמה, אשר ציין כי ההסכם המתגבש יאריך את תוקף ההטבות למובטלים ויביא להכבדת נטל המס על העשירים. "עלינו לפעול בצורה רצינית ואחראית וכל הצדדים יידרשו להסכים לפשרות", הוסיף.

Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy

הנשיא ציין עוד כי המשא ומתן לגבי הקיצוצים בתקציב נמשך, אך הוסיף כי הקיצוץ הרוחבי האוטומטי בתקציב הממשל שעלול להיכנס לתוקף הלילה בחצות, הוא בוטה מדי. עוד הוסיף כי סוגיית ההכנסות ממסים תהווה חלק מכל הסכם עתידי על צמצום הגירעון בתקציב הממשל.

מוקדם יותר, אמר מקור המקורב לשיחות לסוכנות הידיעות בלומברג כי הבית הלבן והקונגרס הסכימו על קווי המתאר של הסכם למניעת התממשות "המצוק הפיסקלי", אשר כולל הארכת הקלות המס, ונקודות המחלוקת שנותרו נוגעות לאופן הטיפול בקיצוצים האוטומטיים הצפויים החל מתחילת 2013 בתקציב הבטחון ובהוצאות הממשלה.

מנהיג המיעוט הרפובליקאי בסנאט, מיץ' מקונל. השיחות בינו לבין ביידן "מתנהלות טוב מאוד"צילום: אי–פי

לפי ההסכם המתגבש, יוארכו הקלות המס למשקי בית בעלי שכר שנתי של עד 450 אלף דולר, בעוד ששיעור המס למשתכרים מעל לרמה זו יעלה ל-39.6% - שיעור המס שהיה נהוג בזמן כהונתו של הנשיא ביל קלינטון. 

עוד לפי ההסכם המתגבש, יעלה המס על רווחי הון ודיווידנדים לבעלי שכר גבוה ל-23.8%, אמר המקור. המס על עזבונות בסכום של יותר מחמישה מיליון דולר יעלה ל-40%. הקלות מס לעסקים יימשכו עד סוף שנת 2013.

מגעים קדחתניים

המגעים קדחתניים התנהלו משעות הבוקר לפתרון המשבר התקציבי שמאיים לגרור את הכלכלה הגדולה בעולם למיתון, כאשר הערוץ המוביל הוא סדרה של שיחות טלפוניות שמנהלים סגן נשיא ארה"ב, ג'ו ביידן, ומנהיג המיעוט הרפובליקאי בסנאט, מיץ' מקונל, אמר היום מקור בבית הלבן. זאת לאחר שלפחות שלושה צוותי משא ומתן שונים ניסו בשבועיים האחרונים את כוחם בגיבוש פשרה.

השיחות בין מקונל לביידן "מתנהלות טוב מאוד", אמר היום חבר הסנאט הרפובליקאי, בוב קורקר, בראיון לערוץ הטלוויזיה CNBC. "אני מעריך שמשהו יתרחש, ושכנראה זה יהיה היום", הוסיף קורקר, בהתייחסו להסכם אפשרי לפתרון שימנע את התממשות תרחיש "המצוק הפיסקלי" - כניסתן לתוקף של שורה של העלאות מסים וקיצוצי תקציב שמאיימים לגרור את כלכלת ארה"ב למיתון.

אופטימיות נשמעה גם מצדו השני של המתרס הפוליטי. חבר בית הנבחרים הדמוקרטי, כריסטופר וון הולן, החבר בוועדת התקציב של בית הנבחרים, אמר בראיון לערוץ הטלוויזיה של בלומברג כי חלה התקדמות במגעים לפתרון המשבר, והעריך את הסיכויים להשגת הסכם לפני חצות היום ביותר מ-50%.

הסנאט האמריקאי ישוב ויתכנס היום בניסיון של הרגע האחרון לגבש פתרון תקציבי. אתמול התכנס הסנאט לפגישת חירום, אף שזהו יום מנוחה בו כמעט לעולם אין ישיבות של בתי המחוקקים, אולם לא הצליח להגיע להסכם שימנע נפילה מהמצוק. בית הנבחרים האמריקאי אף הוא עשוי להתכנס היום.

"בעודנו מתקרבים לסופו של היום האחרון לפני כניסתם לתוקף של הקיצוצים האוטומטיים בתקציב בארה"ב, נראה כי עדיין ישנם פערים משמעותיים בין עמדת הרפובליקאים לעמדת הדמוקרטים", העריכה רבקה אוקיף, ראש מחלקת השקעות בחברת אינטראקטיב אינווסטור. "הפער בין שתי המפלגות עדיין רחב ורצונן להגן על האינטרסים החשובים של תומכיהן הוא כה עמוק, שקשה לראות כיצד שתי הצדדים יוכלו להסכים לפשרות גדולות דיה כדי להשיג הסכם בשלב זה", הוסיפה.

במקרה שעד היום בחצות לא יושג הסכם ארוך טווח בין הרפובליקאים לדמוקרטים לגבי צמצום גירעון הממשל, ייכנס לתוקף מעין טייס אוטומטי שיקצץ רוחבית בסעיפים תקציביים רבים, ויביא לצמצום ההשקעה הממשלתית בכלכלה - מצב שזכה לכינוי "מצוק פיסקלי" (Fiscal Cliff). בה בעת, ייכנסו לתוקף שורה של העלאות מסים הנובעות מסדרת הקלות מס זמניות שהעבירו הנשיאים ג'ורג' בוש וברק אובמה, שלא יחודשו עם פקיעת תוקפן בראשון בינואר.

עומקה של התהום התקציבית מוערך ביותר מ-600 מיליארד דולר, סכום שעתיד לגרוע לפי ההערכות 3.5% מהתוצר המקומי הגולמי (GDP) של ארה"ב, ולגרור בכך את כלכלת ארה"ב למיתון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker

על סדר היום