האתגר הגדול הראשון של נשיא ארה"ב אחרי הבחירות: המצוק הפיסקלי

שרי G20 מזהירים: העלאות מסים וקיצוצי תקציב אוטומטיים, הצפויים בארה"ב עקב אי הסכמה בקונגרס, עלולים לדרדר אותה למיתון חוזר

דפנה מאור
רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים

כלכלת ארה"ב עלולה להיקלע להאטה קשה אם עד סוף השנה לא תיפתר בעיית המצוק הפיסקלי - פקיעת תוקפן של הטבות מס לכל שכבות האוכלוסייה, וביצוע קיצוץ אוטומטי בסעיפי תקציב רבים. התסבוכת התקציבית הזו עלולה לגרוע נתח נכבד מהכנסתם הפנויה של משקי בית ומחלקה של הממשלה בכלכלה, ולהביא את ארה"ב להאטה חריפה בצמיחה ואפילו למיתון.

מנהיגי הכלכלות הגדולות בעולם - G20 - לחצו ביום ראשון על ארה"ב לפעול בנחישות כדי להימנע מנפילה מהמצוק הפיסקלי. אולם הקונגרס, המפוצל בין שתי המפלגות, יצטרך לפעול במהירות ובנחישות להגיע להסכמה על תקציב לאחר הבחירות ביום שלישי, אם ירצה להימנע מחור של 600 מיליארד דולר בקיצוצי תקציב וביטולי מס שייכנס לתוקף ב-1 בינואר.

צילום: אי–פי

"אם ארה"ב לא תפתור את בעיית המצוק הפיסקלי, היא תפגע קשות בכלכלתה וכך גם בעולם ובכלכלת יפן, ולכן כל מדינה ב-G20 קוראת לארה"ב לפעול בנחישות", אמר נגיד הבנק המרכזי של יפן, מסאקי שיראקוואה, לפני פסגה של שרי האוצר ובנקאים מרכזיים של G20.

הפסגה נערכת במקסיקו סיטי, ומשתתפיה היו להוטים במיוחד לדעת פרטים אודות התוכנית האמריקאית. שר האוצר של קנדה, ג'ים פלהרטי, אמר כי בטווח הקצר, המצוק הפיסקלי מסוכן לכלכלה העולמית יותר מהמשבר באירופה. "הם עלולים לחכות לדקה ה-90, אבל אני מאמין שהם יעשו את זה, כפי שטיפלו בבנקים ב-2008", אמר לכתבים.

שר האוצר של דרום קוריאה, באק ג'יי-ואן, חזה כי הכלכלה הגלובלית תסבול ברבעון הראשון של 2013 בגלל האי-ודאות סביב המצוק הפיסקלי, אולם אמר כי הוא מאמין שהקונגרס האמריקאי יפתור את הבעיה. "בהשוואה למשבר בגוש היורו, המצוק הפיסקלי הוא נושא שקל לפתור", טען.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker