לראשונה במירוץ: רומני מתחיל לפתוח פער על אובמה

ממוצע הסקרים בבחירות לנשיאות ארה"ב מעניק לרומני יתרון בקולות הפופולריים - אך מפת האלקטורים שתקבע בסופו של דבר מי יהיה הנשיא מצביעה עדיין על יתרון ניכר לאובמה

ישראל פישר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ישראל פישר

נשיא ארה"ב, ברק אובמה, לא מצליח לעצור את סחף הבוחרים ובפעם הראשונה במירוץ לנשיאות רוב סקרי דעת הקהל בארה"ב מצביעים על יתרון למועמד המפלגה הרפובליקאית, מיט רומני.

סקר של מכון המחקר פיו שפורסם אתמול ובוצע בין 4 באוקטובר ל-7 באוקטובר מעניק לרומני יתרון של 4% מול אובמה. לפי הסקר, אובמה זוכה ל-45% תמיכה בלבד, לעומת 49% לרומני. מחברי המחקר מייחסים את ההובלה של רומני, בין היתר, להופעה החזקה שלו בעימות הטלוויזיוני בין השניים שנערך בשבוע שעבר. מבין המשתתפים בסקר, 66% אמרו כי ההופעה של רומני היתה טובה יותר, 20% השיבו כי אובמה העניק הופעה טובה יותר ו-13% לא העניקו יתרון לאף אחד מהצדדים.

רומני ואובמה הלילהצילום: אי-אף-פי

בפיו השוו את הסקר האחרון לסקר שנערך באמצע ספטמבר ובו זכה אובמה ל-51% תמיכה, לעומת 42% לרומני. רומני גם זכה לעלייה משמעותית בשיעור הבוחרים שהצהירו כי הם תומכים בו בצורה ניכרת. 67% מהמשיבים שאמרו כי הם יצביעו לרומני, אמרו כי יעשו זאת באופן מוחלט, לעומת 56% בסקר הקודם. אובמה שומר על רמת תמיכה מוחלטת של 68% - כמו בסקר הקודם.

רומני גם זוכה בסקר החדש בשאלות בנושאים כלכליים. בתשובה לשאלה מי יהיה טוב יותר בשיפור מצב התעסוקה, השיבו 49% כי רומני יהיה טוב יותר בזה, לעומת 41% בלבד לאובמה. בתשובה לשאלה מי יהיה טוב יותר בהורדת הגירעון התקציבי, השיבו 51% בעד רומני, לעומת 36% בלבד בעד רומני.

גם בסקרים אחרים זוכה רומני ליתרון, אך בולט פחות. בסקר של מכון ראוסמן זוכה רומני ליתרון של 1% ובסקר של מכון גאלופ הוא זוכה ליתרון של 2%. בחישוב ממוצע הסקרים בארה"ב זוכה רומני ליתרון של 0.8%, בראשונה מאז תחילת המירוץ. לפני שבוע בלבד, חישוב ממוצע הסקרים נתן לאובמה יתרון משמעותי של 3.1%.

ואולם סקרים אלה בוחנים את דעת הקהל בקרב כלל הציבור האמריקאי במה שמכונה "קולות פופולריים". לפי שיטת הבחירות בארה"ב, מועמד צריך לזכות במרבית הקולות במדינה מסוימת כדי לקבל את האלקטורים שלה ולהגיע למינימום של 270 אלקטורים. במצב כזה מועמד יכול לזכות בבחירות לנשיאות, אף שלא זכה במרבית הקולות בקרב כלל הציבור האמריקאי - כפי שקרה בבחירות בשנת 2000 שאז הפסיד אל גור לג'ורג' בוש הבן למרות שזכה במרבית הקולות.

מבחינת מפת האלקטורים מצבו של רומני בעייתי יותר משום שהוא אינו מצליח לגרוף תמיכה רבה במדינות שנחשבות ל"מתנדנדות" ובעלות השפעה מכרעת בבחירות, כמו פלורידה, אוהיו ואיווה. מניתוח מפת האלקטורים עולה כי הסקרים מעניקים לאובמה יתרון של 251 אלקטורים מול 181 אלקטורים בלבד. הסקרים אינם מעניקים לאף אחד מהמועמדים את מספר האלקטורים המינימלי לזכייה בבחירות.
הבחירות בארה"ב תופסות כמובן את מרכז סדר היום בארה"ב, ואחרי שתומכים רבים של רומני האמינו שהמירוץ כבר "אבוד" מתעורר הקמפיין לאחר העימות שנערך בשבוע שעבר ובו רומני העניק הופעה משכנעת. מחר ייערך בארה"ב עימות בין שני המועמדים לתפקיד סגן הנשיא: ג'ו ביידן, סגן הנשיא המכהן מצדו של אובמה, ופול ריאן, המועמד של רומני למשרה. העימות של סגני הנשיאים תופס כבר כעת את מרכז תשומת הלב בארה"ב ובמטה המפלגה הדמוקרטית חוששים כי ריאן עשוי לתת הופעה טובה נוספת שתפגע בקמפיין הדמוקרטי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker