נתונים שליליים בארה"ב: עלייה בתביעות האבטלה ובמחירים ליצרן

המחירים הסיטוניים בארה"ב עלו ב-1.7% באוגוסט ומספר תביעות האבטלה הגיע לרמתו הגבוהה מאז יולי

סוכנויות הידיעות
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סוכנויות הידיעות

מדד המחירים ליצרן בארה"ב עלה ב-1.7% באוגוסט, ומספר תביעות האבטלה הראשונות עלה לרמתו הגבוהה מאז אמצע יולי - נתונים לא מעודדים לכלכלה האמריקאית, שעשויים להעיב על מאמציו של נשיא ארה"ב ברק אובמה להיבחר מחדש, ולעודד את הבנק הפדרלי לפעול ליצירת תמריצים חדשים לכלכלה.

את העלייה במחירים הסיטוניים, שהייתה חדה מהצפוי, הובילה עליית מחירי הדלק והגז הטבעי. מדד הליבה של המחירים ליצרן, שאינו כולל את מחירי המזון והאנרגיה, עלה ב-0.2%. מחירי האנרגיה באוגוסט עלו ב-6.4%, כאשר מחיר הדלק עלה ב-6.4%. מחיר הבנזין זינק כמעט ב-8% ל-3.84 דולר לגלון בממוצע. עליות נרשמו גם במחירי המזון. עלייה במחירים ליצרנים מייקרת את הייצור, ועשויה לפגוע ברווחי היצרניות, אלא אם יעבירו את העליות לצרכנים - מה שעלול לפגוע בצריכה הפרטית.

ברננקי, אובמה וגייתנרצילום: בלומברג

מספר תביעות האבטלה הראשונות בארה"ב עלה בשבוע שעבר ב-15 אלף לסך של 382 אלף, דיווח משרד העבודה האמריקאי. כמחצית מהגידול נבע מנזקי הסופה הטרופית אייזק, שכן אנשים מסוימים לא יכולים היו לעבוד בשל הסופה, אך לא פנו לקבלת קצבאות באופן מיידי. העלייה הייתה חדה מתחזיות הכלכלנים.

הממוצע ה-4 שבועי של תביעות אבטלה ראשונות, המייצב חלק מהתנודות בשוק, עלה ב-3,250 ל-375 אלף, גם כן הרמה הגבוהה ביותר מאז יולי. מספר התביעות הקיימות ירד ב-49 אלף והסתכם ב-3.28 מיליון בשבוע שהסתיים ב-1 בספטמבר, השבוע האחרון לגביו קיימים נתונים. בסך הכל, כ-5.39 מיליון אנשים קיבלו קצבאות אבטלה פדרליות או מדינתיות בשבוע האחריו לגביו יש נתונים, שהסתיים ב-25 באוגוסט - ירידה של 78,465 לעומת השבוע שקדם לו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker