השבוע בוול סטריט: אירופה תמשיך לעמוד במוקד לקראת חג המולד

במהלך השבוע יפורסמו נתונים מענף הבנייה בארה"ב, כמו גם דו"ח התמ"ג הסופי ונתוני הצריכה הפרטית וההכנסה האישית

רונית דומקה
רונית דומקה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקיםכתוב תגובה

לאחר שהשבוע שעבר הסתיים במגמה חיובית בעקבות נתונים חיוביים בארה"ב ואישור תכנית הצנע באיטליה, ימשיך המסחר בוול סטריט להתנהל על רקע המשבר באירופה ואזהרות סוכנויות דירוג האשראי, לקראת סיומה של שנת 2011.

ביום שישי ננעל מדד דאו ג'ונס כמעט ללא שינוי; מדד S&P 500 נסגר בעלייה של 0.3%; מדד נאסד"ק הוסיף 0.6%. העליות היו חדות יותר במהלך יום המסחר, אך התמתנו לאחר שחברת דירוג האשראי פיץ' הורידה את תחזית הדירוג של צרפת ל"שלילית" ו-S&P הזהירה מפני שקיעת גרמניה במיתון. עם זאת, בסיכום שבועי השלימו בורסות וול סטריט ירידה ראשונה זה שלושה שבועות.

S&P 500, אשר ננעל ביום שישי ברמה של 1,220 נקודות, ירד עד כה השנה ב-3%, ויהיה עליו לטפס לרמה של יותר מ-1,257.64 נקודות בשבועיים הקרובים כדי לסיים את השנה בעלייה. "האם יוכל להתרחש ראלי? בוודאי, משום שישנם מנהלי נכסים שינסו לדחוף את השוק כך שיסיים את השנה לפחות ללא שינוי, אם לא בעלייה", אמר קן פולקרי, מנהל ב-ICAP אקוויטיס בניו יורק, בראיון לרויטרס. "אם יהיה ראלי, הוא יהיה קטן, משום שישנם פחות ופחות משתתפים. כשיש מחזור קטן יותר, יש אפשרות לצעדים מוגזמים, ואנשים ינצלו את זה".

אירופה תמשיך להיות בראש סדר היום גם בשבוע הקרוב, אשר בסופו יחגוג העולם הנוצרי את חג המולד. חברת דירוג האשראי פיץ' הודיעה ביום שישי על הורדת תחזית דירוג האשראי של צרפת ל"שלילי" ומסרה כי תשקול להוריד את דירוג האשראי של איטליה, ספרד, בלגיה, אירלנד, סלובניה וקפריסין, ואילו חברת דירוג האשראי סטנדרד אנד פור'ס (S&P) הזהירה ביום שישי כי התוצר המקומי הגולמי (GDP) של גרמניה, הולנד, בלגיה, אוסטריה ופינלנד צפוי להתכווץ בשיעור חד מהצפוי בשנה הבאה.

פיץ' הורידה לדרגת "שלילי" את תחזית דירוג האשראי של צרפת, אך שבה ואישרה את הדירוג המשולם הנוכחי של צרפת. בה בעת, מסרה פיץ' כי תשקול להוריד את תחזית הדירוג של שש מדינות נוספות - איטליה, ספרד, בלגיה, אירלנד, סלובניה וקפריסין - בצעד שמשמעותו כי תיתכן הורדת דירוג למדינות אלו במהלך שלושה החודשים הקרובים. פיץ' נימקה את החלטה בהיעדר "פתרון כולל" למשבר החוב באירופה.

בנוסף, ישפיעו על המסחר שלל נתונים מקרו-כלכליים שיפורסמו בארה"ב. ביום שלישי יתפרסמו נתוני התחלות והיתרי הבנייה לחודש נובמבר. בהתחלות הבנייה צופים אנליסטים התאוששות לרמה של 630 אלף, בעוד שבהיתרי הבנייה, המהווים אינדיקטור לבנייה עתידית, צפויה ירידה של 1.8% לרמה של 633 אלף, לפי התחזיות. במהלך השבוע יפורסמו גם נתוני מכירות הבתים החדשים והבתים הקיימים לחודש נובמבר.

ביום רביעי יפורסמו הנתונים הסופיים של התמ"ג האמריקאי לרבעון השלישי. אנליסטים מעריכים כי כלכלת ארה"ב צמחה ב-2% ברבעון שעבר. ביום שישי יפורסמו נתוני הצריכה הפרטית וההכנסה האישית בארה"ב. אנליסטים מעריכים כי בנובמבר נרשמה עלייה של 0.3% בצריכה, בעקבות הקניות לקראת החגים. בהכנסה האישית צופים האנליסטים עלייה של 0.2%, לאחר שבאוקטובר נרשמה עליה של 0.4%.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר TheMarker